Gość: Paweł
2006-04-23 00:00
#1
miedz+stal kwasoodporna+ocynk+al.
Witam
Mam problem z instalacją.Stara instalacja stal.(czarna+oc.),
system otwarty,w międzyczasie wymienione grzejniki z żeliwa na aluminiowe.Dwa lata temu wymiana kotła gazowego stojącego
Domgaz na kocioł kondensacyjny ACV wymiennik kwasoodporny+wyminnik c.w.u także kwasoodporny i zamknięcie instalacji.Od tamtej pory regularnie co kilka dni odpowietrzam instalację na poziomie kotłowni przez odpowietrznik ręczny na zasobniku.Czy mógłbym uzyskać informacje na temat zależności pomiędzy materiałami jak w temacie? I jak wyeliminować gazowanie instalacii.
Gość: Janusz
2006-04-25 00:00
#2
Zacznijmy od tego ze ocynk ulega silnej degradacji w temp. powyzej 55 st. Gdzies czytałem że powstają wtedy osady i zwiększa się szybkość korozji takich rur (szybciej niż czarnych sic!).
Stal kwasaoodporna moze korodowac gdy ma bezpośredni kontakt z utlenioną stalą czarną. Gdy jest przekładka np. uszczelka to nie ma sprawy.
Miedź się z aluminium "nie lubią" - aluminium w kontakcie z miedzią ulega przyspieszonej korozji. Dlatego stosuje się do wody dodatki. Niektórzy producenci grzejników aluminiowych podają że pokrywaja je od środka warstwami, które umożliwiają współpracę z miedzią w instalacjach bez dodatków.
Stal z czysytą miedzią - wazne są połaczenia - musi być przekładka oddzielajaca miedź od stali ( co innego mosiadz lub braz, ten się czuje dobrze). Co więcej, powinno się tak montować rury by miedź była za rurą stalową (patrzac po kierunku przepłuwyu wody), ale w ogrzewaniu tak się nie da :).
Jesli chodzi o zapowietrzanie, to ja bym dał dobry odpowietrznik automatyczny się tym zbytnio nie przejmował.
Gość: kkkamil
2007-09-06 00:00
#3
mam problem z kotłem acv, możesz napisać jaki konkretnie masz kocioł? szukam uzytkownika ACV alfa G lub podobnego.

pozdrawiam. Kamil
Gość: Ekspert PCPM
2011-05-12 14:51
#4
Miedź jest materiałem posiadającym bardzo wiele unikalnych właściwości, przede wszystkim posiada wysoką odporność na podwyższone temperatury, jest również energooszczędna, jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, jest materiałem plastycznym, ale także wytrzymałym na korozję dzięki antydyfuzyjności.
  • 1