Gość: mariusz
2006-02-23 00:00
#1
jak podłączyć ciepło z kominka do rekuperatora?
najpierw co mam. dom z działającą od 4 lat instalacją wentylacyjną z rekuperatorem (na strychu) oraz rurę fi100 transportującą grawitacyjnie ciepło i podłączoną obecnie trójnikiem 45 stopni do rury fi150 zasysającej świeże powietrze do rekuperatora z zewnątrz. zrobiłem tak, bo podciśnienie pociąga sobie trochę powietrza z kominka podgrzewając ssanie co zapobiega włączaniu się grzałek rekuperatora, zdając sobie sprawę że tracę część tego ciepła na wymienniku rekuperatora i częściowo zamykam obieg powietrza.
metoda ta jednak nie daje mi oczekiwanej temperatury powietrza nadmuchiwanego do pomieszczeń, mam 14-16 stopni, a chciałbym co najmniej 23-25, no i oczywiście cały czas wentylowanie
wymyśliłem sobie taki plan: kupię turbinę i przepustnice zwrotne i powietrze z kominka napędzane turbiną wepnę w kanał nawiewny do pomieszczeń za rekuperatorem i rekuperator z turbiną będę używał na zmianę.
co o tym sądzicie? czy są lepsze rozwiązania niskoinwestycyjne i nierujnujące domu?
będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz, pozdrawiam,
mariusz
Gość: ?
2006-02-23 00:00
#2
Przjdzie parę osób, będziesz chciał więcej ciepła mniej powietrza... Pozatym ciepłe powitrze od góry!?? Musiałbyś zwiększyć strumień wentylacji,ale wtedy będzie zbyt sucho... A co z pokojem (np od południa) w którym już jest ciepło, zakręcisz anemostat...??,
Gość: !!
2006-02-23 00:00
#3
Powyższą wypowiedź mógł spłodzić chyba tylko TB ?
Gość: piotr
2006-02-23 00:00
#4
Rozwiązanie które wymyśliłeś stosujemy od kilku lat i się sprawdza. Zachęcam cie do wykonania tego. Nie zapomnij tylko przepiąć czujkę temperatury od turbiny pod sam kominek. A jak chcesz regulować temperaturę w pomiesczeniach włóż w instalację siłowniki a na ścianie termostaty i sprawa rozwiązana (panie wykrzykniku - TB)przynajmniej częściowo.
Gość: Wally
2006-02-24 00:00
#5
Jeśli z podsyssaniem ciepłego powietrza z kominka masz 14-16 c na nawiewie , to jaką masz temperaturę nawiewu bez podsysania powietrza z kominka?. Uważam ,że jest coś złego z twoim rekuperatorem.
Radzę ci jednak nie żeźbić za bardzo , bo się może to źle skończyć.
Nie łącz tych dwóch systemów jeśli chcesz być zdrowy i żyć.
Gość: mariusz
2006-02-24 00:00
#6
dzięki za zachętę, biorę się do roboty :-)
i jeszcze pytanie co do regulacji temperatury za pomocą siłowników. możesz podać jakieś nazwy, linki... żeby poczytać cos więcej na ten temat w necie? jakie są ceny?
do sterowania temperaturą c.o. obecnie wykorzystuję czujniki w każdym pomieszczeniu (system Hometronic firmy Honeywell) więc wydaje się, że da się również sterować siłownikami
pzdr
mariusz
Gość: sebastian
2006-02-26 00:00
#7
stosuje proponowane rozwiązanie w montowanych przez siebie instalacjach. wentylatory kominkowe które ja używam posiadaja regulowany termostat i załączają się samoczynnie kiedy temperatura w kapie kominka osiągnie rządany poziom. jeżeli instalacja jest na nadciśnieniu nie ma znaczenia wysokość nadmuchiwanego ciepła.
Gość: Wentylek
2006-02-26 00:00
#8
I nie wstydzisz się do tego przyznawać???
Gość: Wally
2006-02-27 00:00
#9
Kombinacje podłączenia ciepła z kominka do systemu rekuperacji to jak żeźbienie w gó..ie.
Czekam jeszcze na moment jak będa filtrowali zużytką wodę z łazienek i podłączali do wody pitnej. Bo o tym to na razie wyczytałem w literaturze S-F.
Gość: mariusz
2006-02-27 00:00
#10
coraz bardziej smutna ta dyskusja... porównania wprost z ubikacji, bez żadnego uzasadnienia...
przyznam że nie jestem inżynierem od wentylacji, ale jakimś tam jestem i jakies tam pojęcie techniczne mam. więc proszę o uzasadnienie dlaczego mój pomysł jest:
- zagrożeniem dla zdrowia i zycia
- rzeźbieniem w g...
wiem, że najlepiej jest wykonać instalację dedykowaną do ciepła kominkowego. tylko czy rzeczywiście nie ma bezpiecznego i "nieśmierdzącego" sposobu na połączenie obu? tak wiele mają wspólnego, obydwie w jakiś sposób zarządzają i dystrybuują ciepło i powietrze w moim domu. połączenie zalet jednej i drugiej powinno być dla każdego inżyniera najbardziej naturalnym kierunkiem...
no cóż będę kombinował dalej, na własne wyczucie
mariusz
ps. w Anglii do tej pory powszechnie stosuje się w umywalkach oddzielne krany do ciepłej i zimnej wody. ciekawe jakimi zagrożeniami/zaletami to argumentują? ja wolę jednak po polsku, jeden kran z mieszaniem ciepłej i zimnej wody, może nawet z termostatem...
Gość: T. Brzęczkowski
2006-02-27 00:00
#11
Panie Mariuszu, krótko: strumień powietrza z wentylacji jest kilkakrotnie mniejszy niż strumień by zmusić ciepłe powietrze do zejścia w dół. A w Angli takie rozwiązania są by oszczędzać wodę. Trzeba, zatkać zlew i nalać zimnej z ciepłą.
Gość: Wally
2006-02-27 00:00
#12
Jak nie jesteś Mariuszu iżynierem po wentylacji, to co ci ja mam napisać?. Od nowa wykładać prawa i zasady ? Tylko dlatego , że ktoś ma wybujałą wyobraźnię i ograniczoną ocenę samoryzyka!
Przecież reguły w zasadach jazdy piszą - 50 km po ulicach !!, a ile i jak jeżdzą? Skąd te wypadki i śmiertelne ofiary?
Brak zdrowego rozsądku i samooceny włąsnego ryzyka doprowadza do tragedi. W przypadku samochodu są to sekundy , w przypadku kominka będa lata, ale efekty będa widoczne prędzej czy później (Tak jak z azbestem , musi troche potrwać).
Z kominakmi jest tak samo - zrobić można wszystko ,ale po co ryzykować.
Szeroka dyskusja na ten temat, była na łamach forum Budujemy DOm - znajdziesz tam wszystko na ten temat. Lub nawet na forum www.koss.pl było trochę na ten temat napisane.
Porównanie z ubikajcą jest właśnie na miejscu. Coś jest świeże a coś odpadem (np; woda do umywalki wypływa świeża do umywalki a po zużzyciu idzie do ścieku BEZPOWROTNIE i nikt nie stara sie jej zużyć jeszcze raz).
Jak kominki będa miały parametry central wentylacyjnych to będą się nadawały do nawiewu powietrza i ogrzewania poprzez nawiew, ale nie są i długo nie będa.
I dlatego nie nadają się do ogrzewania centralnego , jak to na siłe każdy żeźbiący stara się zrobić.
Dlatego tak obrobione powietrze w kominku do pseudo ogrzewania nie jest pod żadnym względem ani świeże ani zdrowe i na pewno nie nadaje się do ogrzewania ze względu na organicznie szkodliwy jego charakter jak i specyfikę fizyczną.
To tyle dla dyletanta w tej dziedzinie.
Każdy ma wolny wybór i żeźbić może....
Gość: mariusz
2006-02-27 00:00
#13
dziękuję jeszcze raz za dyskusję. najcenniejsze były linki do innych źródeł, których wcześniej nie mogłem znaleźć, a w szczególności ten (dzięki Wally): http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/art7.shtml /> tam właśnie okazało się, że polecane jest rozwiązanie dokładnie takie jak zaplanowałem. pozdrawiam wszystkich i życzę dobrej, świeżej i ciepłej atmosfery, w domu i na forum :-)
mariusz
Gość: Wentylek
2006-02-27 00:00
#14
To pogadaj z Mariuszem Kosowski z EMKA (szef www.rekuperatory.pl) On Ci tez odradzi.
Gość: mariusz
2006-02-28 00:00
#15
nie bardzo rozumiem, odradzi? przecież to on podpisał się pod tym (cytowanym wyżej) artykułem, w którym poleca to rozwiązanie...