Gość: Jaga
2005-08-31 00:00
#1
grzejniki zeliwne
Witam
Czy to prawda ze zmieniając grzejniki zeliwne na płytowe będę oszczędzać ciepło? Niby to logiczne mniej wody to i mniej do nagrzania, ale wolę się upewnic.
Gość: Olaf
2005-08-31 00:00
#2
To są bajki, pojemność wodna grzejników nie ma wiele wspólnego z oszczedzaniem. To tak jakby powiedzieć, że jak się ma w samochodzie mniejszy bak paliwa, to się mniej płaci na stacji.
Mniejsza pojemność to wprawdzie szybsza reakcja grzejnika na zmianę temperatury, ale bezwładność cieplna scian jest na tyle duza, ze szybsza reakcja grzejnika ma tutaj znaczenie marginalne. Dlatego nie polecam Ci wymiany grzejników, chyba ze są inne powody np. estetyka.

Pozdrawiam
Gość: Sew
2005-09-11 00:00
#3
Witam
Trochę w innym temacie.
Czy ktoś z Państwa ma może tablice wydajności dla starych grzejników żeliwnych wysokich? Szukałem na serwisach i znalazłem tylko niskie na 60 cm.
Gość: Administrator
2005-09-12 00:00
#4
Dzień dobry
Proszę przejżeć dział projektowanie.
Dostępna jest tam tabela z wydajnosciami starych członowych grzejników żeliwnych i stalowych.

pozdrawiam
Redakcja
Gość: ja
2005-09-22 00:00
#5
Do osiągnięcia tej samej temp. w pomieszczeniu będzie potrzeba mniej energii (zużytego paliwa) na ogrzanie mniejszej ilości wody (osiągnie się szybciej wymaganą temperaturę wody, bo jest jej mniej). Wymianę ciepła liczy się od różnicy temp. w pomieszczeniu i czynnika grzejnego w grzejniku, więc nie ma wpływu, czy wody jest mniej czy więcej; a dodatkowo od powierzchni grzejnika. Ale będzie to miało sens jedynie wtedy, gdy będą zastosowane zawory termostatyczne i automatyka.
Jeśli masz kocioł na paliwo stałe, to można byłoby się zastanawiać, ponieważ grzejniki żwliwne=większa ilość wody=większa akumulacja ciepła, czyli gdy w nocy zgaśnie palenisko, to grzejniki dłużej "trzymają" ciepło.
Pozdrawiam
  • 1