Gość: Agnieszka
2005-03-11 00:00
#1
czerpnia powietrza - pomocy
Mam zrobić w moim projekcie czerpnię powietrza, a nie mam zielonego pojęcia jak to wygldąda (budynek, oddzielne pomieszczenie?), a przede wszystkim jakie są zasady projektowania takich elementów. Czy czerpnią powietrza może być pomieszczenie przylegąjace do klatki schodowej? Jaką powinno mieć ono powierzchnię i jak dużą powierzchnię wentylować.
Może ktoś zna jakąś stronę o czerpniach powietrza. Z góry dzięki.
Gość: PM
2005-03-11 00:00
#2
Pilnie kupię pistolet.
Gość: ok
2005-03-11 00:00
#3
Jeśli to prowokacja to jest ok. A jeśli nie to powiedz dziecino do jakiej chodzisz szkółki i jaki to projekt.
Gość: go free
2005-03-11 00:00
#4
stop!
potrzebujemy zdolnych i dociekliwych ludzi.
Einstein też w szkole nie był zdolnym fizykiem ani matematykiem, tylko po prostu później wystartował,
tak więc dajmy szansę wszystkim dociekliwym, także prowokatorom bo to na pewno zwiększy zasób wiedzy i jednych i drugich.
z pozdrowieniami dla jednych i tych drugich oraz pozostałych "zjadaczy zębów"
Gość: /
2005-03-12 00:00
#5
Przepraszam a koło ktoś już wymyślił?
Gość: blake
2005-03-12 00:00
#6
Dosyć juz tych smiechow... Ludzie zadaja pytania i czekaja na odpowiedz. Fakt, ze dla nas pytanie jest co najmniej dziwne ale pomozmy jej :)
Czerpnie (inaczej kraty czerpne) to element, przez który powietrze dostaje się do instalacji wentylacyjnej. Zeby rozjasnic ci troche sprawe obejrzyj sobie przykladowe czerpnie firmy TROX:
http://www.trox.de/pl/download/pdf/produktePdf/shut_off_devices/3_2_wg_awg_wge_awk_wgf.pdf />
Gość: Agnieszka
2005-04-04 00:00
#7
Dzięki za poważne potraktowanie mnie!!!
To nie jest żadna prowokacja, a ja nie jestem żadną dzieciną i liczyłam na to, że zostanę potraktowana poważnie.
Przede wszystkim nie jest to projekt związany z wentylacją -jest to projekt konstrukcyjny. Zamiast skorzystać z gotowego projektu sama postanowiłam zrobić do niego architekturę i w trakcie okazało się, że muszę pomyśleć także o wentylacji (najlepiej o czerpniach powietrza), a prawda jest taka że praktycznie nic o nich nie wiem. Czytałam o czerpniach w dz.u.75,poz.690, ale nie bardzo to do mnie przemawia i miałam nadzieję, że uzyskam pomoc tutaj. Widzę jednak, że nie był to dobry pomysł. W każdym razie dziękuję tym nielicznym, którzy nie chcieli ,,pilnie kupować pistoletu". A moja prośba o pogłębienie mojej wiedzy na temat czerpni jest nadal aktualna
Gość: Dares
2005-05-18 00:00
#8
Przegladałem właśnie forum i trafiłem na Twoje zapytanie.
Co do czerpni powietrza jest naprawdę dużo możliwości umieszczania ich i projektowania. Czerpnie powietrza można projektować jako czerpnie ścienne, dachowe oraz także jako wolnostojące budynki. Kształty czrpnii ściennych są dowolne mogą być nawet wykonane w kształcie trójkąta i zamocowane np. pod dachem dwuspadowym aby ładnie komponowały się w budynku. Wszystko zależy od ilości powietrza i miejsca które zgodnie z przepisami będzie nadawało się na montaż czerpnii (min.10m od jakichkolwiek wyrzutnii wywiewek kanaliz. itp) Chodzi o to aby nie brać "niezdrowego powietrza. Co do obliczeń to jeśli chodzi o czerpnie ścienne to wolny przekrój wynosi ok. 50%. Co do konstrukcji i montażu to naprawdę jest tego zbyt dużo aby wszystko wymieniać..Można pisać i pisać.
Pozdrawiam dares
  • 1