Gość: wiesław
2002-04-10 00:00
#1
cofanie się powietrza w wentylacji
W łazience mam pojedynczy komin wentylacyjny H=3,3m ,przekrój kanału wentylacyjnego 21x21 ,kratka wywiewna
na górze komina 14x21.Problem polega na tym że przez całą zimę i obecnie wentylacja działa w odwrotnym kierunku.Zimne powietrze z zewnątrz cały czas jest wwiewane do łazienki przez co cały czas w pomieszczeniu jest zimno.Jedyny moment gdy wentylacja działa poprawnie to wtedy gdy wieje silny wiatr.roszę o informacje na temat
Gość: Wojtek
2002-04-14 00:00
#2
Założę się, że komin jest w ścianie wenętrznej i zakończony blaszaną nasadą (deflektorem) ewentualnie kratkami wychodzącymi na boki. O tym świadczyłby fakt dobrej wentylacji przy wietrze.
Jeśli ten komin jest w ścianie zewnętrznej (lub sporo go sterczy ponad dach), to jedynym wyjściem jest ocieplenie tej ściany i komina min. 10 cm styropianu. Najprawdopodobniej przyczyna złego dziąłania jest taka, że powietrze płynące w górę kominem z pomieszczenia w kierunku dachu jest silnie wychładzane i zaczyna opadać, tworząc silny ciąg odwrotny, czyli robiąc z kratki wywiewnej nawiewną.
Ale - jak to z wentylacją grawitacyjną, nikt nie da 100% gwarancji że to pomoże i wtedy trzeba myśleć co dalej. Radzę też zwrócić uwagę na szczelność stolarki okiennej i czy zjawisko nie nasila się gdy w mieszkaniu pracuje np. okap kuchenny albo pali się gaz w piecu gazowym albo palnik (lub palenisko) kotle.
  • 1