Gość: Łukasz
2006-06-08 00:00
#1
ciepłomierz
Mam zapytanie o do podłączenia ciepłomierza. w związku z tym że zaczynam dopiero przygode z projektowaniem, prosiłbym o pomoc czy należy licznik iepła z dwóch stron odcinać zaworami odcinającymi? czy wystarzcy tylko zawór na zamknięciu obiegu czyli za ciepłomierzem? czy jezeli mamy ciepłomierz i zawór trójdrogowy w instalacji c.o. to (zawor wlaczony w zasilanie i odgalezienie z powrotu) to należy stosowac zawory odinająe ciepłomierz? licznik należy zamontowa po stroniepowrotu przed odgałęzieniem do zaworu 3-drogowego(strona od grzejników) czy bliżej rozdzielacza?
dziekuje za odp.
Łukasz
Gość: Didi
2006-06-09 00:00
#2

Przepływomierz ciepłomierza powinien mieć mozliwość demontazu bez spuszczania wody - czyli dwa zawory koniecznie + możliwość demontazu czujnika na drugim przewodzie również bez konieczności spuszczania wody (wiele ciepłomierzy dla mniejszych srednic ma to tak rozwiazane że czujnik w drugim przewoodzie umieszczanu jest wewnatrz zaworu kulowego). Ciepłomierz mozna zamontować badz na powrocie badz na zasilaniu (różnica polega na oprogramowaniu ciepłomierza - trzeba informację o miejscu montazu podać w zestawieniu), standardem jest jednak powrót.
Zawór trójdrogowy nie jest zaworem odcinajacym i może nie zapewnić szczelności przy zamknięciu, poza tym dla niektórych osób kłopotliwe moze być zamykanie takiego zaworu z poziomu automatyki (nie mówiąc już o rozsprzęglaniu napędu).
W c.o. przepływomierz montuje się po stronie odbiorników z uwagi na:
- względy eksploatacyjne - serwisowanie zaworów i siłowników mieszajacych ,
- dokładność pomiaru.
Jak jest wspólny pomiar wszystkich odgałęzień to przepływomierz montuje się za wyjściem z kotła.
Uwaga na zachowanie odległości przed i za przepływomierzem - patrz karta katalogowa.

pzdr
Gość: Łukasz
2006-06-22 00:00
#3
Bardzo dziekuję za wyczerpującą odpowiedź Didi.
Pozdrawiam,
Łukasz
  • 1