Gość: Rafałos
2006-11-02 00:00
#1
ciśnienie różnicowe (dobór kryzy)
Witam wszystkich na forum.
Mój problem dotyczy doboru kryzy w przewodzie z parą. Pisałem już o tym w innym dziale tego forum, ale nikt się nie zainteresował :/. Znalazłem wzór dzięki któremu można obliczyć średnicę kryzy:

gdzie:
dkr - para - średnica kryzy [mm]
Q - moc cieplna przenoszona przez parę [W]
Δp - nadmiar ciśnienia do zdławienia [Pa]

(wzór wzięty z http://www.systemyogrzewania.pl/projektowanie/pomoce_projektowe2.asp?id_artykulu=106 )

Moje wątpliwości dotyczą Δp. Dla mnie Δp to różnica pomiędzy ciśnieniem P1 przed kryzą, a mniejszym ciśnieniem P2 za kryzą. Jednak skąd mam wiedzieć jakie będzie ciśnienie za kryzą, skoro dopiero chcę ją dobrać (średnice itd.), czyli wniosek, że nie będę znał prędkości pary, skoro nie znam średnicy kryzy. Dodam jeszcze, że znane są moc cieplna Q, ciśnienie pary przed zwężką P1 i temperatura pary przed zwężką.
Jeżeli ktoś może mi pomóc, to proszę o udział w dyskusji.
Pozdrawiam Rafalos.
Gość: darcin
2006-11-28 00:00
#2
chcąc cokolwiek kryzować musisz wiedzieć o ile chcesz to coś przykryzować, czyli jakie masz ciśnienie przed kryzą a jakie chcesz mieć za kryzą , ta różnica ciśnień to właśnia delta p które masz podstawić do wzoru,
Gość: Janantoine
2006-12-13 00:00
#3
Dałem Tobie odpowiedź ale widocznie Ty się nie zainteresowałeś.
Gość: Janantoine
2006-12-13 00:00
#4
I dalej .Po co chcesz kryzować.Kryza służy do uzyskania okreslonej straty cisnienia celem jego obnizenia w przewodzie za kryzą.A więc Ty musisz je znać bo w przeciwnym wypaku nie wiadomo co chcesz wyliczać.Powtarzam co juz uprzednio napisałem Tobie w innym dziale.Zastosuj zawór redukcyjny a uzyskasz zawsze właściwe ciśnie w przewodzie za reduktorem.I jeszcze raz para parze nie równa inaczej nalezy kryzować parę wilgotą inaczej suchą nasycona lub przegrzana.Nie bardzo wiem równiez co Kolego rozumiesz pod pojęciem MOC CIEPLNA PRZENOSZONA PRZEZ PARĘ moze masz na myśli entalpię.
  • 1