Gość: robert
2005-02-19 00:00
#1
audyt energetyczny
Witam Wszystkich,
czy ktoś mógłby mi napisać jak wykonać audyt energetyczny dla istniejącego budynku (bloku mieszkalnego), czy mogę to wykonać sam czy musi to wykonać jakoaś specjalistyczna firma? Jest mi to potrzebne dla sp-ni mieszkaniowej aby podeprzeć się budową oszczędniejszej i wydajniejsezj kotłowni
Gość: Łukasz
2005-02-21 00:00
#2
Audyt energetyczny może wykonać każdy, pod warunkiem że będzie wykonany zgodnie z rozpozrządzeniem o zakresie i formie audytu energetycznego, Dz.U.Nr 12, poz. 114, rok 2002. Jeżeli chodzi o wykonanie audytów to generalnie zajmują się tym audytorzy energetyczni. Jesli byłby Pan zainteresowany to możemy Panu wykonać takie opracowanie. Nasz adres:
Zarząd Inwestycji Sp. z o.o.
ul. Podrzeczna 5a
99-300 Kutno tel. (24)2546885 lub 0661551533
Pozdrawiam mgr inż. Łukasz Tarnowski
Gość: J. Abramczyk
2005-02-27 00:00
#3
Poczytaj posty zwłaszcza TB audyt nie istnieje to tylko wyrwanie kasy.
Gość: praktykant
2005-02-27 00:00
#4
Patrz post "Nowe wcielenie" - Opinie ...
Gość: Łukasz
2005-03-04 00:00
#5
Panie Abramczyk.
Jak Pan nie ma zadnej wiedzy na temat audytów energetycznych i ustawy termomodernizacyjnej to niech Pan nie wprowadza ludzi w błąd. A jak Pan juz tak mocno chce sie wypowiadac w tej sprawie to nich sie Pan przygotuje merytorycznie do tematu.
Gość: T. Brzęczkowski
2005-03-04 00:00
#6
Audytu zrobić się nie da!!!
Gość: Łukasz
2005-03-04 00:00
#7
Jak Pan nie umie, to nie musi sie pan z tym tak afiszowac. Ja panu mówie że audyt da sie zrobić, robi się i bedzie sie robic coraz wiecej nie wspominajc juz o czekajcej nas certyfikacji energetycznej budynkow, ale o tym tez pewnie Pan nie slyszal.
Gość: Łukasz
2005-03-04 00:00
#8
Byłem na Pana stronie internetowej. Jeśli Pan uważa ogrzewanie energią elektryczną za tanie ( a wnioskuje tak po tytule panskiej strony) to chyba nie ma Pan zielonego pojecia o rodzajach ogrzewań i kosztach z tym zwiazanych. Dlatego nie bede wchodzil juz wiecej z Panem w dyskusje poniewaz nie uwazam Pana za osobe przygotowana do takiej rozmowy. Pozdrawiam i radze sie douczyc i to sporo.
Gość: T. Brzęczkowski
2005-03-04 00:00
#9
Panie Łukaszu 40 kWh/m2/rok to 100m2 dom x 40 x 0.35 zł = 1400 rocznie ogrzewanie ciepła woda i reszta. jezeli to drogo to się nie znam. Ale co do audutu to się nie mylę. Krajowa Agencja Poszanowania Energii za czasów prof. Żmijewskiego (założyciel, twierdził, że im mniej potrzeba ciepła tym taniej w eksploatacji wychodzą droższe źródła energii)tym się nie zajmowała, teraz z agencji mającej szanować energię zrobiła się agencja zarabiania kasy, mówię to z pełną swiadomością. Zbyt długo pisać. Agencja jest finansowana z budzetu, a ten płaci za gaz nawet jakby go nie chciał, dlatego naucza się, że gazem jest najtaniej i zabrania się izolować. Wiecej chętnie wyjaśnię przez tel. Proszę go podać lub zadzwonić 022 5591081 nie gryzę.
Gość: Łukasz
2005-03-05 00:00
#10
Panie Brzęczkowski. Nie bardzo rozumiem dlaczego tak mocno upiera się Pan przy swojej tezie, że audytu zrobić sie nie da. Co to znaczy "zrobić się nie da". Przecież wykonuje się rocznie w kraju kilkaset takich opracowań.A przecież nie jest to sztuka dla sztuki tylko opracowanie które ma pokazac i wykazac lepiej lub gorzej, co nalezy zrobic i jak zeby zmniejszyc koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u.Dodatkowo ma wykazać, że bedzie to opłacalne finansowo i ze oszczedności pozwola na splate kredytu. Dodatkowo mozna liczyc na umorzenie 25% kredytu(premia termomodernizacyjna).To chyba korzystna oferta. I nie jest chyba do konca prawda ze "zabraniają izolować". Nikt nikomu niczego nie zabrania.A wręcz przeciwnie.Zgodnie z nową dyrektywą europejską na temat polityki energetycznej przepisy odnośnie izolacyjności cieplnej przegród będą zaostrzane i już trwaja prace nad zmianą rozporządzenia w celu zaostrzenia maksymalnych dopuszczalnych wartości U.A jeszcze z ciekawości zapytam, czy słyszał Pan o certyfikacji energetycznej budynków.Taki certyfikat energetyczny budynku będzie w duzej mierze bazowal na wykonanym wczesniej audycie (jesli takowy byl).A certyfikat bedzie musial miec kazdy budynek zarówno istniejący jak i projektowany.Uff Pozdrawiam
Gość: T. Brzęczkowski
2005-03-05 00:00
#11
Widzi Pan nic nie mam do obliczeń, tylko do założeń na których audyt się opiera. Nie mogę się prawie ze wszystkimi zgodzić. Kilka przykładów,
-mam przed oczami skrypt ze szkolenia i czytam "do obliczeń przyjęto następujące założenia: liczone przegrody są jednorodne-nie uwzględnia się mostków termicznych". Komentarz wg tego programu termos zamknięty i otwarty to to samo.
-Prof J. Pogorzelski ITB "wszystkie materiały zatrzymujące ciepło (styropian, wełna mineralna i szklana)mają bardzo niską wilgotnośc sorpcyjną nie ma więc ona wpływu na przewodność cieplną izolacji" Komentarz, przegroda oddychająca zimą będzie chłoneła wodę (punkt rosy jest od +8stC) i osobiście sprawdziłem, że nie jest prawdą, że mokra wełna izoluje tak samo jak sucha.
-Art. Ludomira Dudy (prezes Fundacji Poszanowania Energii)" Bardzo opłaca się też zmodernizować instalację grzewczą. Natomiast ocieplenie jest bardzo kosztowną i mało opłacalną inwestycją. B/k
Szanowny Panie spotkałem też rozśmieszające mnie rysunki domków ze strzałkami jak ucieka ciepło podłoga 10%, ściana 35% dach... zna Pan zapewne. Jest to zupełne nieporozumienie, dam w ścianę i dach 50cm wełny, na gruncie położe, papę i 95% ucieknie mi do ziemi.
W termosie nie ma średniej izolacji. I termos albo jest albo go nie ma. Jeżeli brak pokrywki, to dokładanie do ścian izolacji cudów nie uczyni.
Kolejna sprawa, nader często widzę, że ucieczka ciepła przez izolację zależy wyłącznie od różniczy temperatur. W szwedzkich podręcznikach decyduje możliwość odbierania ciepła, najprościej ujmując masa. Przykład, rozebrany znacznie dłużej wytrzymam w powietrzu -20st C niż w wodzie +2 st. C mimo, że gradient temperatury jest w wodzie znacznie korzystniejszy. Ziemia wielokrotnie szybciej odbiera ciepło od domku niż ściana i dach mimo, jest sporo cieplejsza. W projektach szwedzkich jak 20 cm wełny jest w ścianie to 30 w podłdze.
Czy to nie wina podstaw do audytu, że 99,9% projektów polskich ma więcej izolacji w dachu niż w podłodze?
Ciekaw też jestem jak by Pan sobie zaizolował b. mały domek np. namiot, gdyby dziś Pan musieł przenocoweć na dworze, i miał parę płyt styropianowych.
Co do kosztów ogrzwania zacytuję moje ulubione pismo budowlane: Dobrze ocieplony dom powinien zużywać wg. facowców do 40 kWh/m2/rok. Natomiast przeciętne zużycie energii w Polsce wynosi 300 kWh. Stąd energia uzyskiwania ze spalania gazu jest nadal jeszcze bardziej ekonomiczna od zużycia energii elektrycznej do ogrzewania.
Pozdrowienia.
Gość: Romero
2005-04-11 00:00
#12
40kWh/m2rok??? To chyba jakies nieporozumienie.W Polsce takich budynków nie ma, a nawet gdyby byly,mowilo by sie o nich niemal jako o "budynku pasywnym".Mowmy o realiach.Za budynek energooszczedny uznac nalezy objekt ktorego E wynosi 90-70 kWh/m2rok
Gość:
2005-04-12 00:00
#13
W noewegii nie wolno inaczej budować. A ja tak robię 14-ty rok. Wystarczy robić wszystko odwrotnie niż radzi MURATOR nie wierzysz zadzwon 022 5591081
Gość:
2005-04-12 00:00
#14
Mimo zalogowania "gość" się pojawia. T . Brzeczkowski
Gość: Zdzisław
2008-06-15 00:00
#15
Jak jest z tym audytem energetycznym?W budynku spółdzielczym zamierzaliśmy zrobic termomodernizacje ale po zrobieniu audytu przez specjaliste ze spółdzielni mieszkaniowej dowiedzieliśmy się ,że mieszkamy w super oszczednym budynku i odstąpiono od termomodernizacji.
W budynku mieszkamy od 1973 roku ,w kazdą zimę siedzimy w mieszkaniach w kufajkach aby zaoszczędzć na opłatach za pobrane cieło i tak własnie wyszło jak mamy energoszczednybudynek.Nikt nie robił bilansu cieplnego tylko wzieto zużycie energi za ostatni rok pomnożył przez cene 1GJ i wyszło ,że budynek superoszczedny.Czy tak ma wygłądać audyt energetyczny?
Prosze o podpowiedz specjalistów co możemy zrobić aby ocieplić sobie stary budynek ze stalowymi niedomykającymi się drzwiami i oknami na klatce.
Dzięki.