Gość: B
2004-12-22 00:00
#1
Zmiana grawitacyjnej na mechaniczną?
Czy ma sens zmiana wentytlacji grawitacyjnej na mechaniczną w 5-cio piętrowym bloku, gdzie źle działa wentylacja, t.j.wdmuchuje zimne powietrze wraz z zapachami od sąsiadów?
Gość: gość
2004-12-22 00:00
#2
Powodem może być zbyt szczelny budynek i np. zinstalowane przez lokatorów indywidualne wentylatory lub wyciągi kuchenne podpięte do wentylacji grawitacyjnej. Jeśli problem nie występje latem, gdy okna są otwarte, lub uchylane, to proponuję najpierw rozważyć instalację nawiewników okiennych. Nawet, jeśli dla stabilizacji parametrów wentylacji zdecyduje się Pan(i) na wentylację wywiewną mechaniczną lub hybrydową, to nawiewniki się przydadzą, bo powietrze do pomieszczeń i tak jakoś napływać powinno, a przy szczelnych oknach żaden wentylator nie wymusi przepływu, jeśli nie będzie miał czego wyciągać z pomieszczeń. Osobiście sugeruję wentylację usprawnić nasadami np. typu turbowent lub tulipan prod. Darco (broń boże rotowent czy Dragon, bo to są nasady dymowe - nie poprawiają wentylacji, tylko chronią komin przed wtłaczaniem dymu przez wiatr), ewentualnie wywietrzakami WLO, Zefir czy Bora prod. Uniwersal. To bardzo estetyczne rozwiązania o wysokiej sprawności i posiadające wszelkie badania potwierdzajace ich skuteczność. Dobrym pomysłem, ale zdecydowanie droższym może być zastosowanie nasad hybrydowych np. Turbowent hybrydowy prod. Darco, VBP prod. aereco, czy Fenko prod. Uniwersala. Zaleta nasad hybrydowych jest pełna stabilizacja przepływu i wspomaganie go nawet wtedy, gdy nie ma wiatru - przez niewielki wentylatorek umieszczony tak, by nie zakłócał przepływu, o minimalnych poborach prądu (ważne ze względów eksploatacyjnych).
Pozdrawiam,
Pijaw
Gość: gość
2004-12-22 00:00
#3
Trudno pisać czy ma sens jeżeli musisz to zrobić. Prawo tak stanowi. Polska norna nie zezwala na stosowenie elelmentów wentylacji mechanicznej (np. okapy, czy wentylatory łazienkowe) tam gdzie jest wentylacja grawitacyjna. Ponieważ rzeczą nie do wyegzekwowania jest likwidacja wszystkich tych elementów, musisz zmienic w całym domu system. Uważaj tylko na naciągaczy np. nawiewniki higrosterowalne w naszym klimacie nie mają prawa działać, więc szkoda na nie pieniędzy.
  • 1