Gość: Radek
2005-08-12 00:00
#1
Zawór bespieczeństwa, naczynie wzbiorcze przed zasobnikiem CWU
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

Ostatnio widziałem projekt kotłowni, w którym na schemacie przed zasobnikiem CWU był przewidziany zawór bezpieczeństwa i naczynie wzbiorcze. Autor projektu mówił, że obecnie jest taki wymóg. Czy tak jest faktycznie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Gość: didi
2005-08-13 00:00
#2
Przed zasobnikiem cwu, czyli dokładnie gdzie?
Jeśli na przewodzie zasilajacym zimnej wody to zawór bezpiezceństwa jest obowiazkowy i to od dawna. Jeśli chodzi o naczynie to nie jest obowiazkowe, ale jak nie chcesz żeby ci z zaworu kapało, albo żeby ci baterie ciekły to lepiej daj.
Pozdrawiam
Gość: didi
2005-08-13 00:00
#3
Gość: Radek
2005-08-14 00:00
#4
Tak chodziło o przewód zasilający. Dzięki Didi - wszystko jasne.

Pozdrawiam.

Radek
Gość: ANDY
2005-08-17 00:00
#5
Witam. Proponuję zapoznać się z Warunkami Technicznymi UDT.
Zasad jest następująca:
Naczynie przeponowe jest obliczone na określone ciśnienie robocze, jeżeli w instalacji uzupełniania złądu z instalacji wody zimnej panuje chociaż chwilowo ciśnienie wyzsze niż oblizceniowe naczynia nalezy obliczyć, dobrać zawór bezpieczeństwa. Prawidłowość doboru potwierdzić oblizceniami wg cyt powyzej WTDT. To jest proste. Mam to w EXcelu. Reduktor ciśnienia nie jest traktowany przez UDT jako zabezpieczenie i w tym przypadku nie ierzemy go pod uwage, jednak nalezy go zamontować z uwagi na mozliwe upusty wody ze zladu przez zawór bezp. Tzw połaczenie (zestaw przyłaczeniowy) wg nowej normy nalezy stosować i UDT nie może tego kwestionować (tak było poprzednio w niektórych Oddziałąch UDT).
Jeżeli mamy pewnośc i mozemy to udowodnić, że ciśnienie w układzie uzupełnienia nie jest wyższe (nie brać pod uwagę redutora- tak jakby nie istniał) - matematycznie i wg ośw operatora sieci wodociąg - to możemy odstąpić od montazu zaworu bezpieczeństwa. Warto jednak montować manometr celem monitoringu cisnienia. Ja jednak uwazam że cena zaworu SYR jest tak niewielka, że można się pokusić aby zawsze montować zawór bezpieczeństwa - tak z ostrożności.
W przypadku kiedy zaworu nie dajemy z powodu jak wyżej, zabezpieczeniem naczynia jest zawór na kotle, wymienniku, zasobniki pod warunkiem spełnienia innego wymagania jak dla WRB naczyń wzbiorczych systemu otwartego tzn bez zaworów odcinajacych. Zestaw przyłaczeniowy naczynia nie jest w myśl nowej normy zaworem. Pozdrawiam Kolezanki i Kolegów. Jak się omyliłem to prosze o sprostowanie.
Gość: didi
2005-08-18 00:00
#6
Tylko że ja pisałam o układzie podgrzewu ciepłej wody, a nie o układzie uzupełniania wody w zładzie c.o.
Gość: Puchatek
2005-08-18 00:00
#7
Do Andego: W zasadzie to masz rację z tym zaworem przy układzie uzupełniania. Mogę Ci tylko tyle powiedzieć, ze kilka kotłowni w swoim zyciu popełniłem (projektowo i wykonawczo), ale tak zaworu nie montowałem a kotłownie te były odbierane przez UDT.
Owszem czasami były pytania, ale raczej o to dlaczego na stabilizatorze nie ma zaworu bezpieczeństwa. A przecież wiadomo że zawór wstawia się tam, gdzie potencjalnie moze wzrosnać cisnienie, a więc na pewno nie na stabilizatorze a na wymienniku.
Wracajac do uzupełniania. Problem znika gdy uzupełnianie jest bezposrednio do kotła, ale tego wiadomo w kotłach żeliwnych nie powinno się robić.
No dałeś mi do myślenia. ;)
Gość: Robert
2005-08-24 00:00
#8
Tylko jak policzyć wymaganą przepustowość takiego zaworu?
  • 1