Gość: Michal
2003-09-11 00:00
#1
Wentylacja w budynkach mieszkalnych
mam pytanie prawno-doswiadczeniowe:
skoro prawo mowi ze:"Wentylację mechaniczną lub grawitacyjną należy zapewnić w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych okien, a także w innych pomieszczeniach, w których ze względów zdrowotnych, technologicznych lub bezpieczeństwa, konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza".
a definicje mowia, ze:
w wentylacji naturalnej wymiana powietrza wywołana jest działaniem wiatru i/lub sił grawitacji. Dodatkowo wentylacja naturalna może posiadać różne formy:- przewietrzanie - okresowe odświeżanie powietrza w pomieszczeniu polegające na otwieraniu okien lub innych otworów w przegrodach,- infiltracja - przenikanie powietrza przez porowate materiały budowlane, nieszczelności oraz szczeliny wokół okien i drzwi,- wentylacja grawitacyjna - gdzie stosuje się pionowe kanały wywiewne do usuwania powietrza. Ruch powodowany jest różnicą gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku"
to wynikaloby z tego ze wentylacje GRAWITACYJNA nalezy stosowac we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych w budynku wielorodzinnym.
...
a ogladajac projekty wiem, ze tak nie jest. Architekci rysuja tylko wentylacje dla kuchni, łazienek i ewentualnych pomieszczeń w.c.
Jak wiec zalecacie Panstwo rozwiazywać wentylacje pozostałych pokoi?
czy wystarczyć ma tylko infiltracja i przewietrzanie?
Gość: michal
2003-09-12 00:00
#2
...ale narzekac na architektów wo łatwo - prawda??
że źle liczone są przekroje!
że źle zakładane przepływy powietrza!
że powinni przychodzić na konsultacje!
że uważają się za najmądrzejszych!
...
ale jak w końcu jakiś architekt zada pytanie, to jakoś brak chętnych żeby odpowiedzieć - prawda?
serdecznie dziekuje - pójdę chyba zapytać o tę kwestię tych "mądrzejszych" ... czyli architektów.
;-))
Gość: Em
2003-09-12 00:00
#3
Interesujaco Pan ze sobą rozmawia, Panie Michale. Co do meritum, proponuję uważnie przeczytać PN-83/B-03430 wraz ze zmianą AZ3 z 2000 r ( Wentylacja w budynkach zamieszkania zbiorowego i uzyteczności publicznej. Wymagania). Tam są odpowiedzi na zadane pytania. Pozdrawiam.
Gość: Michal
2003-09-12 00:00
#4
Och....uff
wreszcie !
Serdecznie dziekuje!
...juz tracilem wiare :-))
chyba tego mi bylo trzeba.
  • 1