Gość: Flex
2003-11-21 00:00
#1
Wentylacja sterowana wilgotnością- oszustwo czy tylko niewiedza
Parametr wilgotności jest wcale jedynym do zwiększenia mawiewu, są jeszcze zapachy, czy CO2, czy nawiewniki higrosterowalne nie będą się otwierać na maksa niezależnie od wilgotności wzglądnej w pomieszczeniu, będąc wystudzane powietrzem wchodzącym przy niskiej temperaturze na zewnątrz. Widziałem kropelki wody na obudowie.
Gość: TB
2003-11-21 00:00
#2
Ale tak robi tylko jeda firma na świecie i nikt więcej tego tematu na szczęście nie prowadzi.
Gość: ?
2003-11-21 00:00
#3
Ciekaw jestem co na to Pan Gnom z konkretami?
Gość: Gnom
2003-11-21 00:00
#4
Jest mi niezmiernie miło, że ktoś (szkoda, że nawet bez nick'a) uważa mnie za autorytet, niestety nie mam zdania co do sensowności stosowania takich rozwiązań (chyba mogę nie mieć ?). Rozumiem, że takie nawiewniki są przeznaczone do stosowania w obiektach nieprzemysłowych (np biura, mieszkania itp) Powstaje pytanie jaka jest charakterystyka sterowania otwarciem nawiewników tzn. przy jakiej wilgotności powietrza jest całkowicie otwarty a przy jakiej zamknięty. No i oczywiście jak zauważył to Flex jakie właściwie powietrze mierzy. Nie wiem gdzie znajduje się element pomiarowy i czy jest wystarczająco odseparowany od powietrza nawiewanego (bo nie je mamy mierzyć), jest to pytanie do producenta , które śmiało możemy postawić na forum. Ponadto: Wilgotność względna w pomieszczeniach może się znacznie różnić w zależności od bardzo wielu czynników (nie tylko od ilości osób) a poczucie komfortu jest duże dla szerokiego zakresu wilgotności i nie jestem pewien czy taki nawiewnik będzie dobrze działał w absolutnie wszystkich warunkach (znam domki jednorodzinne gdzie w zimie wilgotność względna wynosi 35% i takie gdzie jest 60% nawet jak nie ma tam ludzi). Powstaje też pytanie o ile zwiększy się dopływ powietrza gdy nawiewnik się otworzy. Pewnie zależy to od podciśnienia wytworzonego poprzez wentylację grawitacyjną. Jak działa (lub raczej nie działa) wentylacja grawitacyjna to chyba wiecie. Co do wykraplania gdy powietrze b. zimne miesza się z powietrzem ciepłym i wilgotnym może dojść do przecięcia krzywej nasycenia i wykroplenia wilgoci ale to nie zależy od tego czy szczelina jest higrosterowalna czy nie. Stężenie CO2 i zapachy zależą głównie od ilości osób przebywających w pomieszczeniu. Wiemy również, że my jako użytkownicy mamy tendencję do uszczelniania pomieszczeń ze względów ekonomicznych, a nie każdego stać i nie każdy ma techniczne możliwości aby zamontować sobie centralkę Ventex z odzyskiem ciepła a więc może to jest jakieś wyjście choć z pewnością niedoskonałe. Czekam na wyjaśnienia producenta choć wątpię że jest jeden jedyny na świecie. Z poważaniem. Gnom
Gość: Gnom
2003-11-21 00:00
#5
Konkrety są poniżej a teraz uwagi ogólne.
Fleksie, to co robisz jest delikatnie mówiąc niesmaczne. Niby to zadajesz pytania całkiem zresztą sensowne a już w tytule zarzucasz komuś jedno z dwóch do wyboru oszustwo albo niewiedzę. Jeżeli uważasz że ktoś kogoś wprowadza w błąd to powiedz to wprost i uzasadnij dlaczego (pytanie nie jest uzasadnieniem). Jeśli tylko chcesz zadać trudne pytanie to pytaj a nie sugeruj bo być może to jednak działa i to Ty wyjdziesz na nieuka.
Gość: ()
2003-11-26 00:00
#6
To musi być fajne, nasmrodzę i WCeciku odkęcam prysznic i wentylacja przyśpiesza.
Gość: noo
2003-11-26 00:00
#7
nie prawda ! poczytaj wiecej na ten temat -JAK CHCESZ KOGOŚ KRYTYKOWAĆ to najpierw sam się naucz. Mówimy o nawiewnikach higrosterowalnych, a nie o wywiewie. Producent ni zaleca montowania nawiewników w łazience, gdyż taki system nia ma racji bytu (powietrze z łazienki może wówczas się przedostać do pokoi), tylko w pokojach mieszkalnych. To duuuża różnica. Co do wypowiedzi wcześniejszej Gnoma - oni podają że higrostat jest montowany w urządzeniu (a nie gdzieś w pokoju), ale nie piszą jasno jaką wilgotność on mierzy (no bo w sumie jażeli szczelina montowana jest na szybie ...). Taaa ... może by ktoś to wreszcie jednoznacznie wyjaśnił ?
Gość: Ventus
2003-11-27 00:00
#8
Ciekawe,jak ten zachodni wynalazek sprawdzający się być może w warunkach atmosferycznych na wyspach brytyjskich
będzie działał (czytaj wentylował pomieszczenia )przy temperaturze -15 stopni C i odpowiedniej dla takiej temperatury wilgotności powietrza.
I czy w tym momencie pierwsze słowo
w zadanym pytaniu nie nabiera pełnego znaczenia?
Gość: Gnom
2003-11-28 00:00
#9
Wyjaśnij proszę dlaczego wg. Ciebie szczelina w oknie (ścianie) ma działać na Wyspach Brytyjskich a przy -15C już nie ? Jak mi się zdaje im niższa temperatura tym lepsza grawitacja a takie zjawisko wykorzystuje to urządzenie.
Gość: TB
2003-11-28 00:00
#10
Może ja wyjaśnię Szanowny Panie Gnom. W 1991 roku firma PLASTMO POLSKA wprowadziła na rynek system nawiewników Junir 2000 produkowanych przez PLASTMO dla Anglii. Był to układ wałków jeden w drugim. Wykraplająca się od środka woda z powietrza wewnętrznego zamarzała zatykając szparę i uniemożliwiając sterowanie. Po pierwszej zimie wycofano się z montowania Juniora 2000. Inna firma "Bursa" ( pierwsza w Polsce sprzedawała rekuperatory 1992 rok) wycofała z handlu nawiewniki higrosterowalne zostawiając w ofercie tylko wywiewniki sterowane wilgotnością względną (francuskiej firmy ELGE i ATLANTIC), bo tych obudowa ma temp. jaka jest w pomieszczeniu.
Gość: Gnom
2003-12-01 00:00
#11
Dziękuję. Wreszcie ktoś potrafi jasno wytłumaczyć o co mu chodzi. Nie można tak było od razu ? Nie zmienia to jednak faktu, że albo coś wiemy i piszemy co wiemy albo zadajemy pytanie ale wtedy nie znając odpowiedzi nie używamy epitetów. To że komyś zamarzło nie znaczy że wszystkim będzie zamarzać, prawda ? Ja osobiście nie zamontowałbym takiego urządzenia z powodu wątpliwości dotyczacych sposobu (dokładności) regulacji.
Gość: TB
2003-12-02 00:00
#12
Dziękuję.
  • 1