Gość: Kolinski
2006-11-03 00:00
#1
Wentylacja scian
Szanowni Państwo,
Zwracam się do Państwa z gorącą prośbą w sprawie uzyskania fachowej porady dotyczącej wentylacji budynku. Otórz w naszym wybudowanym domu (w Kościerzynie, k. Gdańska) mamy ściany trójwarstwowe, podaję dane od wewnątrz:
ok. 1,5 cm tynku
25 cm porotherm
8 cm wełna Rockwool
2 cm pustka
12 cm porotherm
Ponieważ dom jest duży, dwurodzinny, oraz aby dodatkowo go ocieplic ze wzgl. na duże koszty ogrzania (gazem), na tym murze ( na razie z 3 stron) położony został już styropian grubości 5 cm i po położeniu siatki zatarty klejem przygotowującym do ostatecznego tynku (tzw. gruboziarnisty baranek na wiosne 2007).
Wiele osób przestrzega mnie przed złą wentylacją ścian i przed zawilgoceniem wełny w środku: W jaki sposób powinienem tego uniknąć? W których miejscach powinienem montować kratki wentylacyjne i jak dużo - w jakich odległościach - ich powinno być?
Czy kratki te powinny przechodzić tylko przez styropian i dochodzić do tej cieńszej ściany z porothermu, czy też powinny one dochodzić do pustki z wełną?
Byłbym Państwu ogromnie zobowiązany za fachową poradę, ponieważ jestem bardzo przestraszony możliwymi nieodwracalnymi szkodami, a uzyskuję sprzeczne ze sobą informacje.
Z poważaniem
Andrzej Koliński
a.kolinski@t-online.de
Gość: T. Brzęczkowski
2006-11-03 00:00
#2
Szanowny Panie, wilgoć , z Pana domujak i ciepło z Pana systemu grzewczego "idą" od środka. Czyli najpierw musi Pana ogrzewanie gazowe nagrzać "ok. 1,5 cm tynku" dalej
"25 cm porotherm", porotherm ten sporo ciepła odprowadzi do gruntu pod dom przez fundament. Co jeszcze z tego ciepła zostanie i przejdzie przez "8 cm wełna Rockwool" napotka "2 cm pustka" Przejście energii cieplnej dalej do
"12 cm porotherm" przez przewę wentylacyjną to już duża sztuka, ale gdyby sie jakiemuś procentowi to udało i ogrzałby w/w 12 cm porothermu plus oczywiście fundament i grunt, to już ogrzanie 5 cm styropianu nawet z siatką i tynkiem jest praktycznie niemożliwe!
Odwrotnie się się sprawa ma do wilgoci, 5 cm styropianu z pewnością znacznie ograniczy możliwości jej "wyjścia".
Tak nie MOŻNA!
Gość: Kolinski
2006-11-03 00:00
#3
Dziekuje bardzo za odpowiedz, ale co zrobic w tej sytuacji? Jak zwentylowac sciany?
Andrzej Kolinski
Gość: T. Brzęczkowski
2006-11-03 00:00
#4
Każda przegroda termiczna musi być sucha! Najlepiej więc stelaż wełna, folia i tynk płytowy od środka (jak na rys XELLA). Faktycznie ograniczy straty ciepła do ściany, ułatwi sterowanie ogrzewaniem i zabezpieczy przed wilgocią. Oczywiście niewiele wszystko pomoże jeżeli nie ma Pan skutecznej wentylacji mechanicznej. http://www.xella.pl/html/pol/pl/fermacell_ekonomicznosc.php
  • 1