Gość: marek
2006-04-21 00:00
#1
Wentylacja przy nadbudowie remake
Znowu mam takie pytanie.
Jeśli już dobudowałem tą kondygnację(chcę pozostac przy wentylacji grawitacyjnej)wtedy można by postawic na stropie parteru nowe kanały wentylacyjne np. ceramiczne one dużo nie ważą,ale czy można zrobić tak że stawiam kanały dopiero na stropie piętra,a wlot jest w suficie???? lub czy jeśli nie to mogę zrobić tak ,że stawiam kanały na stropie parteru dochodzę do stropu piętra puszczam przez niego jakąś rurę i później kanały stawiam na nowym stropie tak żeby to nie był jeden wielki słup tylko jakby połaczony z dwóch częśći żeby nie obciążać dolnego stropu????
Gość: .
2006-04-21 00:00
#2
To nie to forum!! Tak to tylko w ERZE!
Gość: T. Brzęczkowski
2006-04-21 00:00
#3
Czy jest sens wkładać kasę w coś co niezależnie od ilości postów, pytań działać nie ma prawa?
Gość: marek
2006-04-21 00:00
#4
Chcę tylko wiedzieć czy jest taki sposób??
Gość: kominiarczyk w-wa
2006-04-23 00:00
#5
kanał wentylacyjny od wlotu do wylotu powinien być o jednakowym przekroju. Otwór wlotowy powinien się zaczynać max. 15 cm pod sufitem, a więc może być w suficie oraz kanał wentylacyjny przechodzący przez część nie ogrzewaną powinien być zaizolowany termicznie, bo skutkiem oziębiania jest wzrost ciężaru słupa powietrza w kanale wentylacyjnym.
Wentylacja grawitacyjna jest najprostszym sposobem wymiany powietrza z pomieszczeń w budynku, w którym wykorzystano różnicę sprężenia cząsteczek składu powietrza na różnych wysokościach oraz większy przyrost sprężenia cząsteczek powietrza następuje w słupie powietrza chłodniejszego niż w słupie powietrza cieplejszego. Kanały kominowe mają za zadanie zwiększenie różnicy pomiędzy wlotem powietrza do mieszkania a jego wylotem niż to mogą zapewnić okna i one nie ciągną jak wentylator wyciągowy.
Gość: marek
2006-04-23 00:00
#6
ok dziękuję bardzo
Gość: kominiarczyk w-wa
2006-04-23 00:00
#7
Jeszcze jedno, krótkie kanały wentylacyjne powinny mieć mniejszą powierzchnie poprzeczną niż zaleca to rozporządzenie dot. "warunki techniczne dla budynków ..." Np. średnice d=125mm, co przy prędkości ujścia 1m/s daje nam 44m3/h. Za utrzymanie prędkości ujścia powietrza jest odpowiedzialna powierzchnia poprzeczna szczelin, przez które napływa powietrze z, zewnątrz, które jednocześnie naciska na powietrze w mieszkaniu. Mniejszy przekrój poprzeczny rury to mniejsza powierzchnia boczna, przez którą także następuje wymiana ciepła z chłodniejszym otoczeniem i możemy zastosować grubszą otulinę termiczną mając tyle samo miejsca co zajmuje kanał ceglany o przekroju 14/14cm z przegrodami o grubości 12cm . Otulina termiczna Np. z wełny mineralnej o grubości 1cm ma taki sam opór cieplny jak ścianka ceglanego kanału kominowego z cegły o grubości 12cm. Wentylacja grawitacyjna za pomocą kanałów kominowych nie jest uniwersalna i w ciepłe dni normatywny napływ i wypływ powietrza z mieszkania (kondygnacji) musi odbywać się przez uchylone lub otwarte skrzydła okienne lub lufciki w różnych pomieszczeniach, co nie przeszkadza mieszkańcom, bo napływa ciepłe powietrze, którego dogrzanie do 20stC zapewniają nam zyski ciepła, a gorących dni w naszej strefie nie jest aż tak dużo. Porównywanie grawitacyjnej do rekuperacji nie ma sensu bo to inna bajka w której można i przefiltrować powietrze nawiewane do mieszkania i odzyskać część ciepła włożonego w jego ogrzanie.
  • 1