Gość: Michał
2006-12-04 00:00
#1
Wentylacja po połączeniu kuchni z pokojem
Witam!
Kupiliśmy niedawno mieszkanie w bloku 12p. Poprosilismy spoldzielnie o pozwolenie na częsciowe wyburzenie sciany pomiedzy kuchnia a pokojem. Dostalismy odpowiedź negatywną.Podobno w takich pomieszczeniach muszą być dwa otwory wentylacyjne. Nie znam się na tym,ale przecież jak otworzę drzwi do kuchni i pokoju to przepływ powietrza jest taki jak bez ściany? Czy fachowcy mogliby się do tego ustosunkować? Czy ewentualnie mogę we współpracy z kominiarzem poprowadzić poziomy przewód kominowy z części "pokojowej" do pionu wentylacyjnego? JAk inaczej mogę wyburzyć ścianę będąc w zgodzie z przepisami dot.wentylacji?
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.
Gość: kominiarczyk
2006-12-04 00:00
#2
Pytanie: jak tam rozwiązany jest wywiew powietrza, czy jest to zbiorcza wentylacja grawitacyjna czy zbiorcza wentylacja mechaniczna i na którym piętrze mieszkasz?
Gość: Michał
2006-12-04 00:00
#3
Mieszkam na 4p z 12. Wentylacja jest grawitacyjna w rogu obecnej kuchni. Ścianę przeciwległą do tej na której jest wentylacja chcę wyburzyć.
Gość: kominiarczyk
2006-12-04 00:00
#4
Drugi otwór wywiewny może być w tym samym indywidualnym kanale wentylacyjnym, są specjalne prostokątne kratki z rozetą na przyłączanie okapu z wentylatorem wyciągowym z wylotem ukierunkowującym wypływ strumienia bezposrednio do góry aby strumień nie odbijał się od przeciwległej ścianki przewodu wentylacyjnego i kratką nie wracał na pomieszczenie - oczywiście włączenie wentylatorka musi być połączone z rozszczelnieniem okna. W twoim przypadku przeszkodą jest to że w tym budynku chyba jest system zbiorczy wentylacji grawitacyjnej do którego nie mozna przyłączać indywidualnych wentylatorków do przykanalików, które łączą kratkę wentylacyjną z kanałem zbiorczym.
Gość: Michał
2006-12-05 00:00
#5
Wydawało mi się oczywiste to,że jest system zbiorczy. Jak puszczę sobie wiatraczek to może się okazać,że u kogoś w domku pachnie moim obiadem,racja? Czy jeśli podłączę 2 "gałązki" do pionu to nie wystarczy? Szczerze mówiąc nie rozumiem wogóle jakie jest zagrożenie związane z tym,że będe miał jeden otwór wentylacyjny na pokojo-kuchnię,ale chcę być w zgodzie z przepisami.
Gość: Kominiarczyk
2006-12-05 00:00
#6
wentylator tłoczy powietrze i wypływający strumień powietrza z przykanalika do kanału zbiorczego tworzy niewielką barierę ciśnieniową dla płynących od dołu strumieni powietrza o niższym ciśnieniu. Zmień kuchenke z kuchni gazowej na kuchnie elektryczną i będzie zgodnie z warunkami technicznymi.
Gość: Józef
2006-12-05 00:00
#7
"przećwiczyłem" ostatnio nieco przepisów na ten temat i wychodzi na to, że twoja Sp-nia miała rację: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. w par.93 ust.3 wyraźnie stanowi: "3. W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny,
pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym,usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu." Czy ten dodatkowy otwór może być w tym samym kanale, czy musi to być dodatkowy kanał, to nie wiem. Myślę jednak, że "kominiarczyk" wie co pisze.
Gość: Michał
2006-12-06 00:00
#8
Musiałbym zmienić instalację elektryczną w bloku chyba... :-) . Kominiarczyk gaz jest tańszy, a i instalacji nie mam zamiaru wymieniać. Ściany już nie ma. Pozostaje kwestia przepisów i bezpieczeństwa.Doradźcie plizzz.
Gość: Kominiarczyk
2006-12-06 00:00
#9
Wykonaj pod samym sufitem otwór wywiewny w swoim przykanalku wentylacyjnym i tam podłącz tradycyjny okap w kształcie piramidy ale bez wentylatora, który tylko zawęża przelot. Pod otworem wywiewnym gdzie został podłączony okap bez wentylatora wykonaj drugi otwór i obsadź kratkę wentylacyjną. Podejrzewam że masz już wykonany otwór wywiewny o kształcie prostokąta a więc kup prostokątną kratkę z rozetą na przyłączenie okapu i zamontuj ją zamiast starej kratki. Najważniejsze w tym jest abyś pamiętał, że okna mają funkcje uchylną lub niepełnego domknięcia i potrafił z tego korzystać.
Gość: Michał
2006-12-07 00:00
#10
Podejrzewam że masz już wykonany otwór wywiewny o kształcie prostokąta a więc kup prostokątną kratkę z rozetą na przyłączenie okapu i zamontuj ją zamiast starej kratki.
Tak, mam. Zrobię jak piszesz.
Najważniejsze w tym jest abyś pamiętał, że okna mają funkcje uchylną lub niepełnego domknięcia i potrafił z tego korzystać.
Dobze,plosę Pana ;-) ,w razie potrzeby umożliwię przepływ powietrza.
Dzięki za rady! :-)
Pozdro
Gość: Michał
2006-12-19 00:00
#11
FAcet,który przygotowuje pokój do malowania u mnie narobił hałasu(po 10 rano kuł...hmmm) i sąsiedzi zaprosili inspektora technicznego.Inspektor podczas mojej nieobecności obejrzał jak "ładnie" zniknęła ścianka i wezwał mnie na rozmowę. Jeszcze nie gadałem z nim,ale jakiś technik ze spółdzielni mnie zwyzywał. "Nie można łączyć kuchni,gdzie jest gaz z pokojem" -wg przepisów z lat 70(budowa budynku). Ja mu na to,że w obecnych przepisach jest inaczej i chcę zastosować okap bez wentylacji mechanicznej, a on swoje ...."budynek był budowany 30lat temu ,prawo nie działa wstecz". Czy mogę się jakoś bronić? Średnio mi się podoba budowa nowej ścianki i wstawianie drzwi. Wiem,że powinienem mieć zgodę spółdzielni(mam własnościowe prawo do lokalu),ale inspektor wcześniej sugerował żonie,żeby wogóle nie kłaść płytek w łazience,a najlepiej to nic nie ruszać...w ostateczności pozwolili nam na wymianę pod warunkiem wymiany instalacji(oczywiście na nasz koszt).Tynk odpada,pompujemy pieniądze, a jak chcemy coś po swojemu to rzucają jakieś zaporowe,nieistotne przepisy. Poradzicie coś?
Gość: Kominiarczyk
2006-12-19 00:00
#12
"budynek był budowany 30lat temu ,prawo nie działa wstecz" oznacza, że jeżeli teraz nie można budować budynków z systemem zbiorczym wentylacji grawitacyjnej to nie należy wysiedlać mieszkańców z budynków z takim systemem wentylacyjnym, albo jak mamy budynki z ciemnymi kuchniami z KG-4p i z wentylacją grawitacyjną to nie oznacza, że trzeba montować wentylatory dachowe na wylotach kanałów wentylacyjnych, ale jeżeli obecne przepisy pozwalają na połączenie funkcji kuchni w mieszkaniu wielopokojowym z pokojem ogólnym pod pewnymi warunkami to oznacza, że prawo rozszerza i pozwala i umożliwia na łączenie funkcji kuchni z pokojem ogólnym w mieszkaniu wielopokojowym po spełnieniu tychże warunków. Proszę żądać na piśmie uzasadnienia decyzji i będziemy myśleć dalej.
Gość: cd
2006-12-20 00:00
#13
i rzecz najważniejsza, czy inspektor techniczny wie, że zgodnie z Polską Normą dotyczącą przewodów kominowych obecnie zwanych kanałami kominowymi jest wymóg aby kanały kominowe wentylacyjne, spalinowe i dymowe w strefach podlegających wychłodzeniu, czyli w przewietrzanym na przestrzał stropodachu i ponad dachem były zaizolowane termicznie. Bloki betonowe używane do budowy systemu zbiorczego mają ścianki o gr. 4cm. Część bloków wentylacyjnych prowadzona jest przy ścianie nadbudówek nad klatkami schodowymi i ponad dachem widać miejsca w których bloki wentylacyjne są ze sobą łączone. Czy mierzyli temperaturę ściany bloków wentylacyjnych na ostatniej kondygnacji ? Jedynym zastrzeżeniem wyburzenia ścianki działowej w blokach z wielkiej płyty jest to, że od dołu do góry w tym miejscu biegną ścianki działowe innych mieszkań ale z drugiej strony, stropy betonowe są tak obliczone aby wyburzenie ścianki działowej nie powodowało pęknięć na wyższym piętrze.
  • 1