Gość: Tomasz
2003-08-29 00:00
#1
Uprawnienia projektowe instalacji sanitarnych
Wiem, że skończenie wydziału mechanicznego Politechniki Gdańskiej uniemożliwia robienie uprawnień projektowych w zakresie instalacji sanitarnych. Pytanie moje w związku z tym jest takie: czy podyplomowe studia dwuletnie otwierają mi takie szanse? Czy ktoś z Was może wie gdzie w Gańsku można zasięgnąć takiej informacji. Będę wdzięczny
Gość: YARO
2003-08-31 00:00
#2
Z tego co wiem to trzeba przepracować kilka latek i mieć nieco praktyki, a uczelnia którą ukończyłeś raczej nie odgrywa tutaj roli (co a różnica czy to PG, AGH, czy może inna techn.). Chyba, że coś się zmieniło, o czym nie wiem. Faktem natomiast jest to, że byłoby fajnie mieć papier po skończeniu studiów uprawniający do wykonywania zawodu. Cóż można tu dodać... - Polska jest specyficznym krajem.
Gość: Marcin
2003-09-08 00:00
#3
Po wydziale mechanicznym (specjalizacja: klimatyzacja, wentylacja i chłodnictwo) na PG nie można uzyskać uprawnień sanitarnych. Można za to po ukończeniu dowolnego kierunku na Inżynierii Sanitarnej na PG - nawet nie trzeba mieć specjalizacji związanej z np. wentylacją (wystarczy że w trakcie studiów miało sie zaliczenie z takiego przedmiotu). Wiem to z własnego doświadczenia. Do tej pory rozwiązaniem było dorobienie sobie jakiegokolwiek kierunku na wydziale Inżynierii Sanitarnej. Niestety do tego roku w gdańsku były to tylko studia zaoczne. Wiem że od tego roku otworzyli jakieś kierunki zaoczne. Problem ten tylko dotyczy jednak beznadziejnych przepisów jakie obowiązują prawdopodobnie tylko w Polsce a mianowicie zgrupowanie wszystkich uprawnień (gazownictwo, wodociągi, wentylacja i ogrzewnictwo) w jedne sanitarne. Ukonczenie tylko niektorych zamyka drogę do uprawnień. Sprawa zupełnia się zmieni gdy wejdziemy do unii, gdyż Polska będzie musiała dostosować swoje przepisy do unijnych, a tam są specjalne uprawnienia dotyczące np tylko samej klimatyzacji (obecnie najbardziej cenione na świecie).
Gość: tadek
2003-09-09 00:00
#4
Wszystko się zgadza. Byłem w identycznej sytuacji i startując od 3 roku na wydz. ochrony środowiska mam teraz możliwość zdawania egzaminu na uprawnienia.
  • 1