Gość: Franciszek
2005-10-11 00:00
#1
Temat do dyskusji
Czym sie różni nawiewnik od nawietrzaka ,
proszę o krótkie opinie w tej sprawie .
Gość: Rob
2005-10-12 00:00
#2
Nawietrzaki służą do nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń. Mogą być montowane ponad lub obok okna w pomieszczeniach mieszkalnych. W kotłowni natomiast na wysokości ~300 [mm] od poziomu podłogi.
Nawiewniki charakteryzuje wylot powietrza z zawirowaniem, co powoduje silne zmieszanie powietrza nawiewającego z powietrzem znajdującym się w pomieszczeniu
Gość: Janusz
2005-10-13 00:00
#3
Jezeli nawietrzaki słuzą do do nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń ( z czym sie absolutnie zgadzam) , to jak to się stało ,że tzw. nawiewniki okienne nie są nawietrzakiami tylko nawiewnikami .
Uwaga, nawietrzaki nie mogą być montowane obok okna w pomieszczeniach mieszkalnych . Pomieszczenie takie musi być wówczas dokładnie przeanalizowane pod kątem eksploatacji.
Gość: Jarek
2005-10-13 00:00
#4
Co to onacza przeanalizowane pod katem ekslpoatacji (np rozklad temp. w pomieszczeniu).
Pozdr.
Gość: Wally
2005-10-14 00:00
#5
Kłócicie się o terminologię. Jedno i drugie jest nawiewnikiem , bo NAWIEWA powietrze. Terminologia slowa "nawietrzak" bierze się jeszcze z dawnych czasów , kiedy używąło się słowa "nawietrzanie". Pomysł z kratkami pod oknem w kuchni jest przecież tak stary ,że nasze babcie tego nie pamietają któ pierwszy zainstalował nawietrzak pod oknem.
Był to prosty i elementarny sposób na nawietrzanie powietrzem do spalania dla pieców kaflowych, i kuchni z fajerkami. Tradycja pozostała i w budownictwie w kuchniach szczególnie stosowano nawietrzaki.
Teraźniejsze szczeliny podokienne (lub w oknach) spęłniają to zadanie celem poprawy pracy wentylacji grawitacyjnej.
Dla tych co mają wentylację mechaniczną - taka opcja okien nie jest potrzebna
Gość: Rob
2005-10-14 00:00
#6
Nawietrzaki mogą być montowane ponad na obok lub pod oknem. Różnica wygląda w stosunku do Kotłowni. Różnego rodzaju rozwiązania można spotkać na necie.
Nawiewnik ma szersze pojęcie. Związane jest to z kierunkami wypływu powietrza do pomieszczenia.
:)
  • 1