Gość: Maciej
2006-01-28 00:00
#1
System Helios
Witam!
Jestem architektem i mam na tapecie przeróbkę mieszkania. W budynku zastosowano wentylację mechaniczną typu Helios. Z racji potrzeby przebudowy kuchni, potrzebuję przenieść wentylator w inne miejsce. Wiem, że system ten jest dość "wrażliwy" na zmiany długośći rur dolotowych. Czy wydłużenie rury o jakieś 1,8m może spowodować zakłócenia w działaniu danego pionu w budynku?
Gość: szoł-men
2006-01-29 00:00
#2
System Heliosa jest dość dziwny z punktu widzenia obliczeń instalacyjnych. Poproś o odpowiedź producenta (jest do tego zobowiązany) - na pewno jeszcze mają obliczenia dla twojego bloku i mogą to sprawdzić.
(musisz podać co się zmieni i na którym piętrze)
BTW - rozumiem, że to istniejące mieszkanie. Możesz mi powiedzieć jak ten system sprawuje się w pracy ? Czy nie jest za głośny ? Czy nie ma problemu z żywotnością wentylatorów ? Generalnie czy użytkownikom odpowiada takie system ? Czy mają jakiś zastrzeżenia ?
Gość: Maciej
2006-01-29 00:00
#3
Nie zrozumieliśmy się. Budynek jest nowy, budowany a instalacja jest w fazie projektowania. Instalator mówi swoje a ja wiem swoje. Zmieniająć długość rury dolotowej do pionu na przedostatnim piętrze, instalator uraczył mnie informacją o zmianie średnicy całego pionu. A tyo niestety spore koszty. I tu zastanawiam sie nad sytuacją: czy mam dać spokój instalatorowi bo mu sie nie chce i mnie zbył czy też mogę na własną odpowiedzialność po zinstalowaniu instalacji dołożyć te 1.8 mb rury...?
Co do systemu to wiem że jest cichy i wydajny. W kuchniach jest wentylator 3 prędkościowy a w WC i toaletach 2 prędkościowy. Można je regulować z poziomu użytkownika.
Gość: Janusz
2006-01-30 00:00
#4
Panie Macieju, jeżeli nie zmienia Pan wydajności wentylatorów to średnica pionu zostaje taka sama jak w projekcie, ale mogą być problemy z przepchnięciem powietrza przez kolanka i dłuższy odcinek poziomy.
Gość: Tom
2006-01-30 00:00
#5
Jeżeli prędkości w kanałach (w tym wydłużonym odcinku) nie są zbyt duże (np 3m/s) to na prostym odcinku różnica w oporach będzie pomijalnie mała.
Gdyby to była wentylacja grawitacyjna, to poziomy odcinek o takiej długości mógłby sprawiać problemy. Ale jeżeli to jest wentylacja mechaniczna to uważam, że nie ma się czym przejmować.
Gość: szoł-men
2006-01-30 00:00
#6
no niekoniecznie,
system wentylacji Heliosa przyjmuje wydatek w granicach 10%, być może wydłużenie tej "rury dolotowej" spowoduje konieczność zwiększenia średnicy.
Jeżeli projektant wypowiedział się że NIE, nie widzę powodu żeby mu nie wierzyc. (chyba bardziej komuś kto widzi budynek, niż czysto teoretyczne dywagacje na forum).
Wybacz Macieju, ale nie wiemy ani jakie jest obciązenie pionu wentylacyjnego, ani jego długość .. nie mamy żadnych danych. Jeśli kwestionujesz zdanie projektanta, to zatrudnij innego - oczywiście za pieniądze.
System Heliosa liczy się inaczej niż zwykłą wentylację, bo tak sobie życzy ta firma (i tylko wtedy daje gwarancję na ten system). Stąd moje pytanie jak to działa w naturze - bo obliczenia przeprowadza się troszku na bakier z prawami fizyki ...
Gość: Maciej
2006-01-30 00:00
#7
Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Nie podważam umiejętności instalatora tylko jego "niechęć" współpracy i znajdowania we wszystkich przeróbkach same problemy... Niestety nie jest to "mój" instalator :)
Co do przeróbki - jest to dodanie prostego odcinka rury za szafkami kuchennymi + kolanko coby tą rurę podłączyć do pionu. Projekt kuchni zakłada zabudowę szafkami na całej wysokości i nie widzi mi się przedłużanie, o grubość wiszących szafek, rury od wentylatora i jego montaż we froncie szafki kuchennej. Chyba mnie rozumiecie :)
Pytanie dodatkowe - czy przedłużenie rury dolotowej może spowodować jakieś zawirowania w całym pionie czy też rozmiawiamy o sprawności wymiany powietrza tylko w mieszkaniu którego tyczy się przeróbka?
Mieszkanie jest na 6 piętrze. Kanał prowadzony jest od kondg. +1. Wylot na +8.
Gość: szoł-men
2006-02-01 00:00
#8
Pytanie dodatkowe - czy przedłużenie rury dolotowej może spowodować jakieś zawirowania w całym pionie czy też rozmiawiamy o sprawności wymiany powietrza tylko w mieszkaniu którego tyczy się przeróbka?
Mieszkanie jest na 6 piętrze. Kanał prowadzony jest od kondg. +1. Wylot na +8.

BRAK MI SŁÓW !!
Na wentylację nie ma znaczenia czy ściana w kuchni będzie pomalowana na biało czy różowo.
Natomiast od strony inzynierskiej: Wentylację się projektuje i OBLICZA ! Jeśli chcesz zamówić projekt, to skontaktuj się z biurem projektowym, które takie obliczenia wykona. Być może dla twojego układu aranżacyjnego lepiej byłoby gdyby wogóle nie było wentylacji - natomiast na szczeście to nie Architekci podejmują decyzje co do rozwiązań inżynierskich. Nie ma znaczenia czy nie bedzie działała wentylacja w jednym mieszkaniu, czy w kilku najbardziej niekorzystych, czy też w całym pionie. MA DZIAŁAĆ WSZĘDZIE. I to niezaleznie jakie będą szafki.
motto na dziś: Chcesz zrobić zmiany - zapłać za to.
Gość: Wally
2006-02-01 00:00
#9
I tak trzymać szoł-men!.
Gość: IWONA
2006-02-07 00:00
#10
Spotykam się z tym ale od strony wykonawstwa. Nagminnie są robione najróżniejsze przeróbki. Jeśli wentylator jest odsuwany dalej, to zmieniana jest zwykle średnica kanału wentylacyjnego od pionu do wentylatora z d80 na d100. W żaden sposób nie wpływa to na pion i jego średnicę. Nie wolno tylko podłączać wentylatora kuchennego do piony łazienkowego i odwrotnie.
Gość: AHA
2006-02-07 00:00
#11
W żaden sposób nie wpływa to na pion i jego średnicę.
AHA, to juz wiadomo dlaczego tyle jest tu problemow ze zle dzialającą wentylacją w mieszkaniu.
Swoją drogą system Heliosa jest dość głośny (w sumie wentylator znajduje się w mieszkaniu). I dodatkowo producent wymaga wysokich predkości w pionie (chyba żeby było jeszcze głośniej).
Gość: Aga
2007-02-27 00:00
#12
Mam pytanie i jednocześnie prośbę o radę.
Sytuacja jest następująca:
Budynek mieszkalny wielorodzinny ( kondygnacji 8)wyposażony w wentylację mechaniczną (system Helios). W budynku tym, na każdej kondygnacji powtarzalnej wielopokojowe mieszkanie, w którym kuchnia stanowi częśc pokoju dziennego. Kuchenka w kuchni jest elektryczna.
Zgodnie z par.93 rozporządzenia "....kuchnia może stanowić cześc pokoju przeznaczonego na pobyt dziennny pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszzenia dodatkowym otworem wywiewnym, usytuowanym nie więcej niż 0,15m poniżej płaszczyzny sufitu."
i teraz pytanie jak to powinno być rozwiązane przy projektowaniu:
1. nie przewidywać okapów w ogóle? ( np. tylko pochłaniacz)
2. podłączyć do tego samego jednego kanału wykonując 2 otwory ( który wyżej? czy to powinien być pochłaniacz? czy okap z wentylatorem)
3. moze powinny być dwa kanały wentylacyjne (w dalszym ciągu myślę o went. mechanicznej)na to pomieszczenie - z czego jeden przeznaczony właśnie tylko do okapów
4. a może jeszcze inaczej ???
Gość: Aga
2007-02-27 00:00
#13
uzupełnię jeszcze :) mam na myśli system Helios typu ELS- czyli wentylacji jednorurowej z urządzeniami indywidualnymi, czyli każdy ma na kondygnacji własne wentylatorki ale są podłączone do wspólnego kanału.
Gość: Kominiarczyk
2007-02-27 00:00
#14
sens par. 93 ust. 3 jest taki, aby do jednego kanału wywiewnego był przyłączony okap lub pochłaniacz i kratka wywiewna lub zawór wywiewny. Przy suficie prowadzi się łącznik od okapu i przyłącza się go do kanału przy suficie, a górna krawędź kratki powinna być niżej od łącznika ale nie niżej niż max 15 cm od sufitu. Okap z wentyalatorkiem lub pochłaniacz włączamy okresowo podczas gotowania czy smażenia i opary (spaliny) nie rozchodzą się nam po mieszkaniu lecz są bezpośrednio odprowadzane do kanału wywiewnego, a kratka wentylacyjna lub zawór wywiewny ma pełnić stałą drogę ujścia powietrza do kanału wywiewnego. Ważne aby umiejętnie przyłączyć łącznik od okapu z wentylatorkiem lub od pochłaniacza do kanału grawitacyjnego aby powietrze wtłaczane do kanału nie odbijało się od przeciwległej ścianki kanału i nie wracało kratką na pomieszczenie. Pochłaniacz ma tą przewagę nad okapem z wentylatorem, że filtr pochłaniacza zatrzymuje cząsteczki tłuszczu itp. i nie jest zabrudzany kanał wywiewny cząsteczkami tłuszczu itp. Okap bez wentylatora przyłączony do kanału grawitacyjnego nie może posiadać zbyt długiego łącznika i kolanek, czyli kuchenka gazowa czy elektryczna powinna zostać usytuowana w pobliżu lub pod otworem wlotowym do kanału grawitacyjnego. W twoim przypadku w systemie jednorurowym najlepiej gdyby były dwie rury o dobranej średnicy, jedna dla stale paracujących wentylatorów z zaworem zwrotnym i druga dla pochłaniaczy z zaworem zwrotnym. Przy zastosowaniu jednej rury napewno należy zwiększyć jej średnice czyli szyb instalacyjny musiałby być szerszy, albo np. po włączeniu pochłaniacza z zaworem zwrotnym automatyczne wyłączany byłby wentylator z zaworem zwrotnym. Masz strone www.maico.de , a tak w ogóle to powinnaś zgłosić się do biura projektowego bo jak napisał szoł-men Wentylację się projektuje i OBLICZA.
Janusz
Gość: Aga
2007-02-27 00:00
#15

Dziękuje za odpowiedż.
Przyznam, że trochę inaczej interpretuję w/w paragraf, to znaczy :
zapewnić należy dodatkowy otwór- ale nie oznacza to wcale tego tego samego kanału - mogą być równieć dwa odrebne kanały i tym samym otwory do nich. Mam też nieco watpliwości związanych z podanym układem went. grawit z mechaniczną (nawet włączaną okresowo)- rozumiem zawory zwrotne na każdej kondygnacji.
Ale zostawmy wentylację grawitacyjną bo nie ona jest w tu problemem.
Zaprojektować i obliczyć można oczywiście prawie wszystko.
Zastanawiam się jednak, które z rozwiązań (mówimy cały czas o wentylacji mechanicznej)jest nie tylko zgodne z w/w paragrafem ale jednocześnie jest najbardziej sensowne z punktu widzenia funkcjonowania went. mechanicznej i najlepiej sprawdza się w naturze.