Gość: Czarek
2007-04-24 00:00
#1
Stukanie zaworu różnicowego
Mam tradycyjną grawitacyjną instalację c.o. z włączoną w obieg pompą obiegową. Wszystko byłoby ok. gdyby nie stukający zawór różnicowy. Powoduje to, iż w podpiwniczeniu (dom dwukondygnacyjny) grzejniki nie grzeją, jeżeli zawór nie stuka wszystko wraca do normy. Jaka jest przyczyna tych stuków. Zaznaczę jeszcze iż pompa z zaworem zamontowana jest na wyjściu nad piecem c.o.
Gość: melasa
2007-04-25 00:00
#2
Siemanko. Jaki zawór różnicowy? gdzie zamontowany?
Gość: Czarek
2007-04-25 00:00
#3
Zawór zamontowany jest pomiędzy wejściem i wyjściem z pompy obiegowej
Gość: AREZM
2007-04-28 00:00
#4
Czy na grzejnikach są zawory termostatyczne? Jeśli nie, to zawór różnicowy jest tu zbędny, proponuję nastawić go na ciśnienie wyższe niż stayczne słupa wody w budynku (zwykle ok. 1 bar. Następne pytanie: czy jest płynna regulacja wstepna przepływu przez grzejniki(reulacja nastawy wstępnej zaworu grzejnikowego)? Jeśli tak, to można je tak ustawić (eksperymentalnie, wg wielkości grzejników), aby wszystkie grzejniki równo grzały.
Ciepło pozdrawiam
Gość: adam
2007-05-01 00:00
#5
Na kilkadziesiąt wykonanych przezemnie instalacji z takim zaworem dwa razy zdażyło się coś takiego.Pomogła wymiana zaworu na identyczny,tego samego producenta.
.....no bo kierunek zamontowania oczywiście prawidłowy?
Gość: albin
2007-05-07 00:00
#6
Mieszkam w bloku na 6-ym przedostatnim piętrze , stukanie instalacji c.o. doprowadza mnie już do [asji. Budzi mnie od czwartej rano.
Gość: albin
2007-05-07 00:00
#7
c.d. Interwencje w dziale technicznym nie przyniosły żadnego skutku w likwidacji tej wady. Z tego co jestem zorientowany to instalacja posiada sterowanie pogodowe,układ instalacji c.o. jest zamknięty,zamontowane są zawory podpionowe, posiadamy zawory termostatyczne przy grzejnikach. Ja osobiście posiadam grzejniki aluminiowe i są na tyle akustyczne, że słychać oprócz stuków nawet szum pracującej pompy cyrkulacyjnej. Rozmawiałem z wieloma osobami, które mogłyby się znać na rozwiązaniu tego problemu lecz ich wypowiedzi były lakoniczne nie wnoszące nic, co by mogło ukierunkować dalsze kroki w działaniu. Czytając powyższe wypowiedzi to przyznam się, że patrzyłem na zawór różnicowy jaki jest zamontowany w piwnicy i zastanawiałem się czy to stukanie nie jest przypadkiem jego zasługa. Przyczyną takiej sugestii jest w moim mieszkaniu drugi pion c.o. w którym nie występują stuki a jest zasilany z tej samej pompy cyrkulacyjnej i zakładam, że na tym pionie jest też zawór różnicowy prawidłowo działający. Jeżeli jest możliwość wskazania kierunku działania celem zlikwidowania tej wady to byłbym wdzięczny za te porady.
Może te sugestie przekazane osobom odpowiedzialnym za stan techniczny instalacji c.o. przyczynią się do likwidacji stuków. Dzsiaj dowiedziałem się, że węzeł cieplny w moim bloku ma być remontowany w czerwcu br.
Gość: Czarek
2007-05-12 00:00
#8
Większość grzejników nie posiada żadnych zaworów! - (instalacja wykonana była w latach osiemdziesiątych. Jak nastawić zawór na wyższe ciśnienie? A co to jest płynna regulacja przepływu przez grzejniki? Te pytania wynikają z tego, że poprostu na "hydraulice" się nie znam.
  • 1