Gość: DML
2005-07-20 00:00
#1
Sterowniki do chłodnictwa na sklepach
Pracuję w dziale technicznym sieci sklepów i prawdopodobnie dojdzie mi dodatkowa działka - chłodnictwo. Moje pojęcie o tym jest marne. Prosiłbym o podanie stron www lub konkretne tytuły publikacji gdzie mógłbym poszerzyć swoją wiedzę.
Szczególnie interesuje mnie nastawianie sterowników do lad i komór chłodniczych. Wydaje mi się, że firmy nas obsługujące mocno zdzierają kasę, a tak naprawdę usuwają awarie, a nie przyczyny awarii.
Proszę o podpowiedź na co szczególnie zwracać uwagę sprawdzając ich pracę.
Dzięki za podpowiedź.
Gość: awax
2005-07-21 00:00
#2
Może powinieneś zastanowić się nad zmianą pracy.
Wszak obecnie "zdzierasz z pracodawcy"nie posiadając ku temu kwalifikacji.
Teraz serio Każde urządzenie zaprojektowane zostało do pracy w określonym zakresie temperatur i możesz domagać się nastaw w tych granicach.Firmy serwisowej tak naprawdę nie interesuje w jakiej temperaturze zamierzasz eksponować n.p. pietruszkę .wymagane temperatury znajdziesz n.p.w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Gospodarki Zywnościowej oraz w Dyrektywie Komisji Europejskiej 92/1/EEC ,lub po prostu w najbliższym sanepidzie.
Na marginesie to zgadzam się z Tobą,że firmy serwisowe często nie usuwają przyczyn awarii.Ja w wielu przypadkach tak czynię.N.p.wskazując ,że przyczyną awarii jest najczęściej brak zlecenia na okresowe konserwacje lub brak ewentualnie nieprawidłowo dobrana klimatyzacja.
Wystarczy w upalny dzień wyłączyć na godzinę urządzenia chłodnicze i obserwując wzrost temperatury zauważymy jaką pracę muszą wykonać agregaty aby wychłodziź pomieszczenie do czego nie są przeznaczone.
O dziwo sytuację taką obserwuję głównie w marketach kilku sieci i łatwiej jest przekonać właściciela małego sklepu do zainwestowania w klimatyzację.Mam również klienta (duża sieć),który pomimo wykonanej ekspertyzy nie decyduje się na wymianę lub remont 22 letnich agregatów obsługujących wszystkie urządzenia "plusowe" ryzykując awarię ,która na kilka dni wstrzyma prace marketu.
Reasumując inaczej to wszystko wygląda od strony firmy serwisującej i bardzo bym sobie tego życzył aby względy ekonomiczne nie wymuszały przeprowadzania dorażnych napraw a co za tym idzie prawidłowo i terminowo przeprowadzane konserwacje oraz planowe wymiany sprzętu minimalizowały ryzyko strat spowodowanych awariami.
pozdrawiam "zdzierający "AWAX
Gość: DML
2005-07-21 00:00
#3
Dziękuję za odpowiedź.
Co do kwalifikacji to zgadzam się, że do obsługi chłodnictwa są niewystarczające, a raczej znikome. Ale jak to zwykle bywa zwalnia się osobę i innej: ZAJMIJ SIĘ TYM. Moja rola mam polegać tylko na zlecaniu pracy firmom serwisowym i w miarę możliwości kontrolować te prace. Chciałbym, żeby te w miarę możliwości było jak najlepiej dlatego tutaj piszę.
Co do okresowych konserwacji, to zarówno klimatyzacja i chłodnictwo według fakrut wystawianych przez serwisantów jest konserwowane. Jednak co do chłodnictwa, to mam wątpliwości, skoro zdaża się że sprężarka pada po pół roku działania, a skraplacz jest "odziany" centymetrowym kocem z kurzu.
Chciałbym poczytać coś o chłodnictwie: sposobach montażu, konserwacji, ustawień itp. nie po to, żeby w tym siedzieć, a tylko po to, żeby żaden serwisant mi nie mówił, że tak ma być i koniec, a awarie biorą się z tego, że jest ciepło na dworze.
Prosiłbym o podanie stronek www lub konkretnych tytułów, gdzie takie podstawowe wiadomości w jasny sposób byłyby zebrane. Oczywiście nie zależy mi na poziomie typu "Chłodnictwo dla opornych"
Dzięki za każdy odzew.
P.S.Awax z jakiego regionu jesteś? Może skorzystalibyśmy z Twojej wiedzy i praktyki.
Gość: awax
2005-07-24 00:00
#4
Witam.jestem ze Szczecinka w Zachodniopomorskim.
Oczywiście mogę pomóc jeżeli to będzie możliwe ,jednak nie licz na to ,że będę oceniał czy też krytykował jakąkolwiek firmę serwisową.
Aby jednak podjąć temat musiałbym mieć więcej informacji rodzaju sklepów w Waszej sieci ,a przede wszystkim o zainstalowanych tam urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych t.j.typ agregatów itp.
Myślę jednak ,że szef czy też właściciel firmy ,która Was obsługuje bez oporów wyjaśni Ci podstawowe sprawy z interesującej Cię dziedziny.Radzę jednak zwrócić się z tym po tzw gorącym sezonie gdyż obecnie większość serwisantów naprawdę nie ma na to czasu.
Możesz mi wierzyć jednak ,że koszty prawidłowej obsługi oraz konserwacji są naprawdę wysokie i w praktyce większość użytkowników szukając oszczędności w nacznym stopniu ogranicza ich zakres.Piszesz n.p. o zanieczyszczonych skraplaczach ,a oznacza to ni mniej ni więcej ,że nie zatrudniacie żadnego konserwatora ,który np. wymieni żarówkę oraz m.in. wyczyści skraplacz.W okresie pylenia drzew należy to czynić niemal codziennie i nie sądzę żebyś miał ochotę żeby serwis uwzględnił to w kalkulacji obsługi serwisowej.
Prawdopodobnie nie znasz również okresów eksploatacji urządzeń po których należy je wymienić niezależnie od tego czy pracują poprawnie.Ja osobiście znam jedną tzw.sieć ,która tak postępuje (nie zdradzę jaką)
To wszystko to jednak w naszych warunkach jedynie teoria ,po prostu nas na to nie stać.
Reasumując myslę ,żemusisz znależć firmę ,której po prostu zufasz bo tak naprawdę podstawowe wiadomości z chłodnictwa nie pozwolą na kontrolę prawidłowości obsługi ,jeżeli jednak chcesz próbować to myślę ,że dość przystępnie jest to podane w wydawnictwach Systhermu.
Nie będzie to mam nadzieję odebrane jako autoreklama więc podaję namiary 606 878 124
pozdrawiam awax
Gość: Pawel
2005-07-26 00:00
#5
Witam jak bys cos chcial poczytac o sterownikach wejdz sobie na strone www.avicold.com.pl tam odnajdziesz sterowniki eliwella i mozesz pobrac sobie do nich dokumentacje po Polsku. Napewno bedzie Ci latwiej zrozumiec dzialanie.
Paweł Klimczyk
e-mail: krakow@avicold.com.pl
Gość: DML
2005-07-28 00:00
#6
Dziękuję za adres.
Awax- niestety najbliższy nasz sklep w okolicach Szczecinka, to Wałcz lub Koszalin, Kołobrzeg. Jest to kawałek więc namiary zachowuję na przyszłość.
Pozdrowionka
  • 1