Gość: Rutek
2006-01-20 00:00
#1
Pytanie o ciśnienie w instalacji i pompę obiegową co
1. Czy mógłby ktoś mi odpowiedzieć jakie ciśnienie powinno być w zamknietej instalacji co , piec 20kW przed pompą/za pompą/pompa stoi i czy ma ono na coś wpływ? 2. Jakie znaczenie ma prędkość pompy 3-biegowej . Na co ma wpływ i jak ustawić?
Gość: Puchatek
2006-01-20 00:00
#2
Ciśnienie w instalacji jest zmienne. Przy zimnej powinno wynosić w barach - o,1*(wysokość w metrach od miejscaumieszczenia manometru do najwyższego punktu instalacji) + 0,2
Gdy instalacja jest goraca, to w zaleznosci od temperatury cisnienie bedzie się zmieniać i moze dojść do wielkosci bliskiej cisnieniu otwarcia zaworu bezpieczeństwa (na ogół 2,5 lub 3 bary)
Tak jest gdy pompa jest w spoczynku, gdy właczy się pompę ciśnienie nieznacznie się zmieni - przed pompą spadnie , a za pompą wzrośnie - róznica tych ciśnień to wielkość oporów przepływu. Im pompa bedzie chodzić na wyzszym biegu tym ta róznica bedzie wyzsza i tym większy pobór pradu przez pompę.
Czyli "predkość" pompy powinna być jak najniższa zapewniajaca jeszcze odogrzanie pomieszczeń.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, ze w instalacjach z zawrami regulacyjnymi (np z. termostatyczne przy grzejnikach)zapotrzebowanie na "wydajność pompy jest zmienne" (zalezne od stopnia domkniecia zaworów czyli od chwilowych strat ciepła)i stad opłaca się zastosować zamiast pompy trójbiegowej pompę elektroniczną o auutomatycznie zmienianej predkosci obrotowej wirnika.
  • 1