Gość: steuben
2005-03-02 00:00
#1
Problem z pompą ciepła (zewnętrzna - powietrze) - pomocy!
Witam.
Parę miesięcy temu zdecydowałem się na zakup i montaż pompy ciepła wykorzystującej powietrze. Pompa stoi na dworze. Jest to pompa dwufunkcyjna - ogrzewa bufor (na c.o.) i zbiornik z ciepłą wodą (400l) oraz dom o powierzchni 180 m2. Jest włoskiej firmy hmm... Aermec czy coś takiego... Sprzedający obiecał, że będzie wyjątkowo oszczędna i tania w eksploatacji (a kosztowała dobre Seicento + cała instalacja... ehhh ). Na dziś zużywa ok. 75 - 90kW/dobę... więcej niż stary, konwencjonalny piec elektryczny!
Zaznaczam, że temperatury zewnętrzne rzadko przekraczały
-5C. A nastawy temperatur w domu to 18 - 19 C. Dom jest ocieplony, okna nowe, aluminiowe.
Co jest nie tak????
Problem następny:
Ciepła woda z boilera (400l) śmierdzi siarkowodorem (jest zainstalowany "odżelażacz")
Proszę o pomoc i radę!
Załamany inwestor.
Gość: ciekawski
2005-03-02 00:00
#2
bufor,woda użytkowa,dom brak jeszcze podgrzewania basenu
Z pompy na powietrze ogrzewać dom (mało opłacalne ) dostawca wcisnął ci kit z takim rozwiązaniem niewiem jaki to aermec ale włosi wysyłają je do ameryki na florydę ( zima średnia tem +5 st )jako tanie rozwiązanie przeciw Carierowi Ten twój system dobrze nie rokuje trzeba go przezbroić Pozd
Gość:
2005-03-02 00:00
#3
To nader często stosowane oszustwo handlowe, że są energooszczędne piece, pompy, grzejniki, itp Oszczędzać kasę można tak naprawdę izolacją, wentylacją z odzyskiem i kranami z sensorem, czyli zmniejszeniem potrzeb.
Poprostu Twój dom jest niezaizolowany czyli zużywa więcej jak 70 kWh/m2/rok. Lepsza pompa, gruntuwy, wymiennik itp. to zmiany kosmetyczne.
Gość: steuben
2005-03-02 00:00
#4
Co robić? Wszystko jest na gwarancji. Dajcie mi jeszcze jakieś argumenty bym mógł rozmawiać ze sprzedawcą tej pompy - bo znowu mi cos wciśnie.
Dom jest dobrze zaizolowany (dach wełna ineralna, okna alu., ściany styr. 5-8 cm).
Może to kewstia regulacji tej pompy... obserwuję, że co jakies 15 min. się włącza.
Zaczynam czuć, że wtopiłem siano.
Gość: -
2005-03-02 00:00
#5
Dom nie ma izolacji!
Gość: Steuben
2005-03-02 00:00
#6
A co więc rozumiesz pod hasłem "izolacja"? Bo mam wrażenie, że mam izolację dobrą (jak wpomniałem powyżej).
Gość: współczujący
2005-03-02 00:00
#7
Nie przejmuj się postami nie na temat czy o izolacji. Układ masz wyjątkowo niesprawny (dolne źródło - powietrze i do tego ogrzewasz CWU). Aby zwiększyć sprawnośc pompy trzeba obniżyć temperaturę górnego źródła (tylko ogrzewanie o jak najniższych parametrach) i podwyższyć dolne (jak się w ogóle da) np. zmienić na wymiennik gruntowy albo wodę ze studni ale to na pewno będzie kosztowało jeszcze z pół Seicento o ile będzie możliwe do zrobienia. Jeśli masz na piśmie zapewnienia sprzedającego o niskich kosztach eksploatacyjnych takiego układu to możesz wziąść rzeczoznawcę i pozwać gościa do sądu. udowodnienie, że taki układ nie jest energooszczędny nie jest szczególnie skomplikowane. Można wręcz wykazać że w ogóle nie będzie pracował przy -20 C a taka jest temperatura obliczeniowa w naszym klimacie.
Gość: Przemek
2005-03-02 00:00
#8
Witam, obawiam się niestety, że został Pan naciągnięty przez kogoś kto jak się domyślam "miał gadane". Użytkowanie w naszym klimacie pompy ciepła wykorzystujacej jako dolne źródło ciepła zewnętrzne powietrze jest hmmmm bardzo ale to bardzo dyskusyjne... Przy temperaturach poniżej +5stC właściwie nie ma sensu. Na Florydzie albo w Egipcie może tak, ale u nas? Ogólnie pompy ciepła sprawdzają się, ale trzeba dokładnie i uczciwie przeanalizować jakim źródłem ciepła się dysponuje. Najlepsza jest duża działka i wymienniki gruntowe albo system studni głebinowych. Obawiam się, że z tą pompą zbyt wiele Pan nie zdziała, być może błędy instalacyjne powodują zwiększenie poboru energii, ale tak czy inaczej nawet przy idealnym montażu - przy wykorzystywaniu powietrza zewnętrznego w Polsce nic Pan nie zyska. Współczuję.
Gość: as
2005-03-02 00:00
#9
Przemek i Współczujący mają rację. Pompa ciepła zazwtyczaj ma odparowanie ustawione a ok. -10 C, aby faktycznie funkcjonowała i epsilon(inni piszą COP) był na przyzwoitym poziome, to temperaturę powietrza musisz mieć od 5K do 8K wyższą to są okolice -2C. Poniżej tej temperatury ogrzewanie pompą ciepła powietrze woda staje się nieracjonalne. Dolne żródło ciepła musi mieć jak najniższe wahania temperatury w ciągu roku, a to zapewni wymiennik gruntowy. Niestety fizyki jeszcze nikt nie oszukał. zaraz zapewne ktoś się odezwie "A jak to jest w Szwecji?". Ano w Szwecji mają pompy ciepła woda-woda w różnych wersjach: wymiennik gruntowy, odwierty, studnie. Drugi problem to czynnik, który masz w instalacji chłodniczej jeśli R22, a pompa została zainstalaowana i zafakturowana po 1 maja 2004 no to masz złamanie przepisów ustawy "o ochronie warstwy ozonowej", która to zakazuje budowy instalacji i rozbudowy istniejących z tym czynnikiem. Sprawdź i odpisz.
Gość: steuben
2005-03-02 00:00
#10
Pompa została zainstalowana w listopadzie `04 - nie mam pojęcia jaki tam pracuje czynnik. Mówiąc szczerze niewiele mi też mówią te "dolne źródła ciepła" itd. Ale wierzę Wam, że coś jest nie tak no bo widzę co się dzieje z licznikiem zużycia energii...
Cholera... skąd wziąść tego rzeczoznawcę?
Dziękuję Wam wszystkim za opinie. Muszę miec jakieś argumenty do rozmowy z wykonawcą. Jak jeszcze coś wymyślicie to proszę piszcie tu. Będzie to tez przestroga dla innych.
Ps. Skoro pompy ciepła na powietrze nie nadają się do naszego klimatu to po jaką cholerę się je tu oferuje?!
Gość: ciekawski
2005-03-03 00:00
#11
rzeczoznawcę znajdziesz w najbliższym SIMP ie Wbrew opinią systemy powietrzne w pompach są stosowane np OCHSNER Austria ( ich pompy są obliczane do - 22 st )ale te systemy pracują tylko jako grzanie domu. A CWW realizuje druga mała pompa czynnik pozdrowienia
Gość: -
2005-03-03 00:00
#12
pc nie nadają się do wszystkich klimatów. ale kasa jest.
Gość: kris
2005-03-03 00:00
#13
rzeczywiście zastosowanie pompy ciepła powietrznej to chyba nieporozumienie ( wymiennik gruntowy byłby zdecydowanie sprawniejszy i stabilniejszy ) , ale są rozwiązania w których przy temp. zewn. np poniżej -10/-15 st. dołącza się dogrzewanie grzałką elektr. skądinąd AERMEC to b. przyzwoita włoszczyzna np. klimatyzatory i chillery - ich dystrybutorem jest w Polsce TEOMA - może warto przekonsultować aplikację ? nie jestem specem od budownictwa , ale nie nazywałbym dobrą izolacją 5/6 cm styropianu. pozdr
Gość: MarCz
2005-03-04 00:00
#14
Właśnie robię audyt energetyczny budynku mieszklanego z zastosowaniem pompy ciepła jako źródła ciepła dla potrzeb c.o. i przygotowania c.w.u. :-)))) Wymiennik tylko i wyłącznie GRUNTOWY z odwiertami pionowymi (max. do 70 metrów). Budynek przejdzie gruntowną termomodernizację ( Sz i Std <0,3 W/m2K, okna z szybami niskoemisyjnymi, nawet ocieplenie stropu piwnic mi sie zakwalfikowało :-) ). WARUNEK : wszelaka pomoc EKOFUNDUSZU (zbyt mała moc na konkurs ale do 50% dotacji na heat pump) , WFOŚiGW ( na dotacje mieszkaniówka nie ma co liczyć ale umazalna pożyczka)NFOŚiGW (odpada), być może jakiś grosz z funduszy strukturalnych... i wtedy jest to opłacalne!!!
WNIOSEK: zrobiono Cię w BALONA ( lekko mówiąc )!!! Opublikuj (mimo że niezgodne z prawem) nazwisko i imię tego kolesia oraz firmę co wystawiła Cię do wiatru!!! Być może spotkam kogoś z winych na jakiś TARGACH a wtedy LINCZ :-).
P.S. Ile ciepła (w GJ) można wyciągnąć z m3 powietrza przy -5 st C??? Odpowiedź: wykres i-x dla powietrza wilgotnego!! I wszystko jasne :-)
POZDRAWIAM
Gość: Steuben
2005-03-04 00:00
#15
Dziękuję za wypowiedzi. Na początku spodziewałem się, że to tylko kwestia "regulacji" tej pompy, a teraz widzę, że to totalna wtopa. Człwiek uczy się jednak całe życie. Myślałem, że jak już coś kosztuje tyle pieniędzy to musi być faktycznie rewelacyjne, a tu proszę...
Dane tej firmy opublikuję w momencie gdy firma ta nie zabierze swojego wynalazku i nie odda pieniędzy lub będzie robić problemy. Jestem daleki od załatwiania takich spraw w sądzie ale jeśli będzie potrzeba - to będę działał.
Dziękuję Wam bardzo za wypowiedzi i czekam na ew. dalsze sugestie.