Gość: emi
2008-11-18 00:00
Problem z dotyczący podłączenia pieca C.O
od 2003 roku posiadam wykonane w mieszkaniu kwaterunkowym centralne ogrzewanie tradycyjne z obiegiem wymuszonym (pompa).Piec został wstawiony na miejsce westfalki w tym samym kanale kominowym co inne piece ,które były używane w tym mieszkaniu od zawsze.. Problem polega na tym ,że od pewnego czasu sąsiad skarży się na to ,że jemu dymi z komina.....Komin jest stary nie remontowany od lat,jedynie wymurowano od podstawy dachu nowy fragment jego do ujścia spalin....Zdziwiony jestem decyzją administracji,która przysłała mi pismo,że mam dokonać ekspertyzy kominiarskiej i napisać pismo o legalizację mojego centralnego ogrzewania,jako samowoli budowlanej... moi sasiedzi nie użwaja tego komina do odprowadzania spalin z pieca ,ale mają podłączony gazowy junkers ..ponoć w innych wolnych kanałach kominowych kanał wentylacyjny...Nie rozumiem dlaczego podłączenie pieca c.o jest wykroczeniem .Zaznaczam,że junkers sąsiada jest w innym kanale komina i tamtędy dostaje się dym....czy podłączanie junkersów lub robienie w wolnym kanale komina wentylacji to sprawa legalna? Proszę mi pomóc jak rozwiązać tą sprawę,ponieważ powstała na wskutek działalności sąsiadów..ja nie pozwoliłbym sobie na podłaczanie jakichkolwiek urządzęń bez zezwolenia ..Piec podłączyłem w ten sam kanał co poprzedni i nierozumiem dlaczgo trzeba mieć na to pozwolenie?
Gość: kominiarz warszawa
2008-12-23 00:00
Re:Problem z dotyczący podłączenia pieca C.O
1. wszystkie przewody należy zabezpieczyć wkładami kominowymi ze stali kwasoodpornej, ponieważ jestem powien że są nieszczelności międzyprzewodowe

2. jeżeli nawet do sprzewodu spalinowego miałeś podłączone urządzenie gazowe i wymieniasz te urządzenie na dokładnie takie samo , to i tak potrzebujesz tzw. opinii kominiarskiej (i sprawdzenia przewodu).

3. jeżeli sąsiadowi dymi z komina to radzę po prostu te kominy wyczyścić. administrator ma obowiązek o to zadbać, zgodnie z prawem budowlanym i ustawą o ochronie przeciwpożarowej.

4. po za tym konieczna napewno jest interwencja kominiarza i gazownika. oni ustalą na miejscu czy urządzenia grzewcze w tym budynku są podłączone zgodnie z polskim prawem.

można zawiadomić Inspektora Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego. tyle że to już będzie cios ostateczny. on zbada kto zawinił i sprawcę ukara grzywną albo wnioskiem do sądu. Dlatego ZAWSZE gdy chcemy cokolwiek do kominów podłączyć trzeba zawiadomić o tym administatora budynku i wezwać kominiarza.