Gość: emi
2008-11-18 00:00
#1
Problem z dotyczący podłączenia pieca C.O
od 2003 roku posiadam wykonane w mieszkaniu kwaterunkowym centralne ogrzewanie tradycyjne z obiegiem wymuszonym (pompa).Piec został wstawiony na miejsce westfalki w tym samym kanale kominowym co inne piece ,które były używane w tym mieszkaniu od zawsze.. Problem polega na tym ,że od pewnego czasu sąsiad skarży się na to ,że jemu dymi z komina.....Komin jest stary nie remontowany od lat,jedynie wymurowano od podstawy dachu nowy fragment jego do ujścia spalin....Zdziwiony jestem decyzją administracji,która przysłała mi pismo,że mam dokonać ekspertyzy kominiarskiej i napisać pismo o legalizację mojego centralnego ogrzewania,jako samowoli budowlanej... moi sasiedzi nie użwaja tego komina do odprowadzania spalin z pieca ,ale mają podłączony gazowy junkers ..ponoć w innych wolnych kanałach kominowych kanał wentylacyjny...Nie rozumiem dlaczego podłączenie pieca c.o jest wykroczeniem .Zaznaczam,że junkers sąsiada jest w innym kanale komina i tamtędy dostaje się dym....czy podłączanie junkersów lub robienie w wolnym kanale komina wentylacji to sprawa legalna? Proszę mi pomóc jak rozwiązać tą sprawę,ponieważ powstała na wskutek działalności sąsiadów..ja nie pozwoliłbym sobie na podłaczanie jakichkolwiek urządzęń bez zezwolenia ..Piec podłączyłem w ten sam kanał co poprzedni i nierozumiem dlaczgo trzeba mieć na to pozwolenie?
Gość: kominiarz warszawa
2008-12-23 00:00
#2
1. wszystkie przewody należy zabezpieczyć wkładami kominowymi ze stali kwasoodpornej, ponieważ jestem powien że są nieszczelności międzyprzewodowe

2. jeżeli nawet do sprzewodu spalinowego miałeś podłączone urządzenie gazowe i wymieniasz te urządzenie na dokładnie takie samo , to i tak potrzebujesz tzw. opinii kominiarskiej (i sprawdzenia przewodu).

3. jeżeli sąsiadowi dymi z komina to radzę po prostu te kominy wyczyścić. administrator ma obowiązek o to zadbać, zgodnie z prawem budowlanym i ustawą o ochronie przeciwpożarowej.

4. po za tym konieczna napewno jest interwencja kominiarza i gazownika. oni ustalą na miejscu czy urządzenia grzewcze w tym budynku są podłączone zgodnie z polskim prawem.

można zawiadomić Inspektora Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego. tyle że to już będzie cios ostateczny. on zbada kto zawinił i sprawcę ukara grzywną albo wnioskiem do sądu. Dlatego ZAWSZE gdy chcemy cokolwiek do kominów podłączyć trzeba zawiadomić o tym administatora budynku i wezwać kominiarza.
  • 1