Gość: Robert
2004-04-05 00:00
#1
Pompy ciepla
Poszukuje pompy ciepla z odpowiednia automatyka o mocy grzewczej ~40kW. Dolne zrodlo ciepla grunt lub woda (o ile woda powierzchniowa moze byc wykorzystana, glebokosc zbiornika 2-3m) Gorne zrodlo: woda o temp. max. 60stC. Uklad do celow grzewczych i przygotowania cwu.
Pompa z mozliwoscia chlodzenia latem.
Odbiorniki ciepła (chlodu) - fancoile; dwu- czy 4-rurowe?
Gość: yllaW
2004-04-05 00:00
#2
najpierw zastanów się czy chcesz układy freonowe bezpośrednie ,czy zmienisz na ukłąd inny. Jak już się zdecydujesz czy fancoil freonowy czy wodny - WTEDY zadasz jeszcze raz pytanie o 2 czy 4 rurowy system. Zacznij od poczatku.
Gość: Karbon
2004-04-06 00:00
#3
Nie przejmuj się odpowiedzią Wally'ego. On zawsze podkreśla swój profesjonalizm, ale często bredzi. Freonowe fancoile ?????. Pompa ciepła to urządzenie, które przpompowywuje ciepło z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o wyższej temp., a więc przeciwnie do naturalnego jego przepływu. Wykorzystuje do tego przemianę fizyczną czynnika chłodniczego jak zwykła lodówka - w środku chłodzi , a z tyłu grzeje. Dolnym żródłem ciepła jak zresztą napisałeś jest grunt z przewodami w których cyrkuluje np. glikol, lub wodny roztwór spirytusu. Górnym ma być woda jak piszesz, więc uwaga o bezpośrednim odparowaniu jest bez sensu. To oczywiste, że taka pompa musi mieć wymiennik np. płytowy by tą ciepłą wodę wyprodukować. Jeśli układ chłodniczy takiej pompy ciepła ma zawór odwracający cykl to takie urządzenie w swoim górnym żródle będzie albo grzało albo chłodziło, czyli produkowało raz ciepłą a raz zimną wodę. Tą ostatnią nazywamy często lodową z uwagi na niską temp. ok. 7 stopni. Ta wyprodukowana woda oddaje chłód/ciepło. Np. w fancoilach -fan to wentylator a coil to wymiennik/chłodnica. Fancoil musi mieć co najmniej 2 wejści/wyjścia tak jak grzejnik zasilanie/powrót. 4-ro rurowy tym się różni od 2, że w jednej obudowie masz 2 niezależne wymienniki. Do jednego puszczasz zimną wode latem a do drugiego ciepłą zimą. Możesz to robić niezależnie. Potrzeba wymyślenia 4 rur wynika stąd, że np. ciepło możesz mieć z PEC'u a chłód z własnego agregatu wody lodowej czy pompy ciepła. Inny zład wody, inne jego paramtery. Możesz tylko część odbiorników mieć w postaci fancoili tam gdzie chcesz chłodzić, a tam gdzie tylko grzejesz - grzejniki. Tu gzrzejesz a tu w tym samym czasie chłodzisz. Układ 4-ro rurowy jest znacznie droższy z uwagi na samego fancoila jak i drugą instalację rozprowadzającą. Z drugiej strony ukłąd 2 rurowy musisz nieco przewymiarować i zaizolować bo ilość wody dostarczonej do fancoila dla chłodzenia jest większa niż tej do grzania. Wynika to z samych temperatur zasilania i powrotu np. grzanie 80/60 a chłodzenie 7/12. Dużo mniejsza delta t więc trzeba tej zimnej wody więcej. Jeśli ta pompa obsuguje jeden funkcjonalny obiekt i jest jedynym źródłem to wystaczą ci 2 rurowe. Prześlij dokłądniejsze dane na karbon@karbon.com.pl - napewno znajdziemy rozwiązanie
  • 1