Gość: Asia
2005-11-05 00:00
#1
Połączenie wentylacji z grzejnikami
Mam taki problem: W budynku biurowym straty ciepła przez przenikanie mają pokryć grzejniki (zwykła instalacja co). Oprócz tego jest projektowana wentylacja nawiewno-wywiewna z nawiewem powietrza o temp równej temp w pomieszczeniach (20 st C) Przy samej inst grzejnikowej, przy obliczeniach strat ciepła, przy stratach na wentylację uwzględnia się zyski ciepła w pomieszczeniach - jeśli liczyć tylko przez przenikanie zyski te nie zostają uwzględnione - wyliczyłam ilości niezbędnego powietrza wentylacyjnego i tyle powietrza nagrzewnica w centrali powinna dogrzać do temp 20 st C - w takim razie co z zyskami gdzie i jak je uwzględnić, bo szukam jakiś przepisów, wytycznych itp i nic nie moge znaleźć. Z góry dziękuję za odpowiedź
Asia
Gość: ka
2005-11-07 00:00
#2
Szanowna Asiu.
Jak praktyka nakazuje, w układzie zblokowanym - grzejniki z zaworami termostatycznymi i wentylacja nawiewna kanałowa - stosuje się centralę klimatyzacyjną / w układzie kanałowym z izolacją zimnochronną /a nie tylko wentylacyjną z funkcją grzania.Szczególnie taką potrzebę daje się zauważyć przy dużych zmianach Tz i nasłonecznieniu + zyski gwałtowne chwilowe.
praktyk
Gość: Asia
2005-11-07 00:00
#3
Dziękuję za odpowiedź. Czegoś jednak tu nie rozumiem -dlaczego klimatyzacja skoro mi chodzi tylko o zimę i grzanie (inwestor też nie chce klimy) -latem to tylko będzie służyć jako dostarczanie świeżego powietrza w odpowiednim wymiarze... ale niezależnie od tego co tam zamontować -chodziło mi raczej o obliczenie w warunkach Tz obliczeniowe (Poznań -18) mocy nagrzewnicy:Czy przyjmować po prostu że temp wywiew 20stC nawiew -18stC/20stC to po uwzględnieniu odzysku da temp na wlocie nagrzewnicy i dalej wymaganą moc... to wydaje mi się w miare logiczne ale te zyski wewnętrzne... czy w celu ich ujęcia np niedowymiarować grzejniki - np do obl strat przez przenikanie założyć niższą temp w pomieszczeniu (np 18stC) -szczególnie w pomieszczeniach typu sala konferencyjna lub z komputerami i przyjąć że w momencie użytkowania pomieszczeń zyski zrekompensują te braki i "dogrzeją"
Z góry dziękuję za odpowiedź jeżeli ktoś będzie tak uprzejmy i poświęci mi chwilę
Pozdrawiam
Gość: Tomasz J
2005-11-08 00:00
#4
Te -18 to troche przesada. Ile razy w roku wystapi taka temperatura? Co do tych zyskow to musisz chyba sama podjac decyzje. Jakie to sa wartosci? Z tego co piszesz, to wydaje mi sie ze zapotrzebowanie na wentylacje musi znacznie przewyzszac straty ciepla przez przegrody, a zyski jakies tu wystepuja. Dobranie odpowiedniej mocy urzadzen grzewczych bedzie zalezalo tez od tego jak budynek akumuluje cieplo, czy bedziesz stosowala nocne obnizenie temperatry w pomieszczeniu i.t.d. A tak wogole to az prosi sie o odzysk ciepla, a zwolennikow takich ukladow na naszym szanownym forum nie brak. Tu potrzebne jest wyczucie inzyniera, a ja go jeszcze nie mam, bo tylko student jestem.
Pozdr
Gość: knykus
2005-11-08 00:00
#5
Po pierwsze w takim układzie zyski ciepła przy stratach ciepła przez przenikanie zostają uwzględnione już w obliczeniach zapotrzebowaia na ciepło budynku (PN-B-03406:1994) - dokładnie tak jak napisałaś. Co do wentylacji - nie ma takich wytycznych. Poza tym zwróć uwagę na fakt, że ekstremalne temperatury będą występowały w okresie, kiedy tych zysków nie będzie (zima - okres nocny). W standardowych przypadkach (budynki biurowe, mieszkalne) nie uwzględnia sę zatem zysków ciepła przy obliczaniu ilości ciepła w wentylacji mechanicznej.
Pozdrawiam!
  • 1