Gość: Piotr
2005-08-16 00:00
#1
Piec c.o. mi szwankuje...
Witam!
Mam problem z piecem co. Zakupiłem 3 lata temu piec firmy Protech - link: http://www.protech-wkg.pl/kotly/karo.html - model 15 kW.
Wszystko działa pięknie i ładnie, tylko...
Gdy braknie prądu, tudzież zapomnę włączyć sterowanie (wyłączam je czasem gdy wybieram popiół), to po pewnym czasie (kilka godzin) żar z paleniska zamiast się wygasić - przedostaje się do tyłu - do zasobnika...
Producent wstawił mi w przednich dolnych drzwiczkach klapkę którą wpada lewe powietrze, mające niby zaradzić temu, ale to nie pomaga...
Piec znajduje się w piwnicy, a komin ma wysokość ok. 9-10m. Komin ma średnicę mniejszą niż zalecana przez producenta (ma 12x12cm, producent pisze w dokumentacji o minimum 14x14), ale producent stwierdził, że jeśli dobrze się pali, to nie ma problemu... W trakcie normalnej pracy zimą wszystko działa dobrze - ciąg jest dobry i pali się dobrze. Zastanawiam się tylko czy nie mógłby palić mniej... ;)
W każdym razie zaczynam podejrzewać ten za mały przekrój komina - może ten ogień ma łatwiej wydostać się z pieca przez nieszczelny zasobnik niż przez komin?
Co Państwo o tym sądzicie?
Mam komin dwu kanałowy i mógłbym ewentualnie przebić dziurę, powiększając tym samym przekrój komina do 12x24cm. Czy to miałoby sens?
Pozdrawiam
Piotr Giza
  • 1