Gość: Grzegorz
2003-11-14 00:00
#1
PROZON a srtacja do odzysku freonu
Podobno fundacja PROZON "daje" stacje do odsysania freonu jak to załatwic jakie koszty korzyści i porady
Gość: Tomek :-)
2003-11-25 00:00
#2
Prozon kilka lat temu dostal takie stacje do odzysku czynnika chjlodniczego od jakiegos swiatowego banku ochrony srodowiska czy cos takiego. Ale rok czy 2 lata temu juz wszystkie rozdal. Trzeba bylo sie zapisac na kurs do PROZONU w Krakowie. Na taki kurs mogl isc kazdy czlowiek z ulicy, ale teraz to oni stawiaja jakies tam wymagania np. zeby miec ukonczone studia chlodnicze czy jakis kurs. Teraz po takim kursie dostaje sie tylko karte PROZON i tyle. Ale urzadzen juz nie rozdaja.
Gość: Grzegorz
2003-11-26 00:00
#3
Czy mógłbyś opisać budowę i podać jakieś parametry żebym mógł sobie takie urządzenie zrobić
Gość: Tomek
2003-11-26 00:00
#4
To urzadzenie jest stosunkowo proste, bo w najprostszym wydaniou moze sie skladac ze sprezarki, niewielkiego skraplacza z wentylatorem, filtra freonu, odolejacza. Takie urzadzenie do odzysku czynnika mozna rowniez stosowac jaka pompe prozniowa. Im mocniejsza sprezarka to tym to urzadzenie jako pompa prozniowa jest szybsza.
Gość: Fundacja PROZON
2003-11-27 00:00
#5
Stacje do odzysku czynników chłodniczych CFC, HCFC i HFC były zakupione przez PROZON w latach 1998-2000. W sumie zakupiliśmy ponad 1.000 takich urządzeń i dziś wszystkie one pracują w różnych częściach Polski. Zakup stacji był współfinansowany ze środków Globalnego Funduszu Ochrony Środowiska oraz polskiej Fundacji Ekofundusz (zamiana polskiego długu zagranicznego na cele ochrony środowiska). Do tego przedsięwzięcia dołożyli także założyciele PROZON-u. Już na początku 2003 r. praktycznie skończyły się nowe stacje. Wciąż istnieje możliwość uzyskania od nas takiego urządzenia, ale trzeba dłużej poczekać, nawet 2-3 miesiące. Będą to stacje odebrane od firm nie wywiązujących się z warunków umowy. A umowa jest prosta. Stację można użytkować bezpłatnie jeśli aktywnie uczestniczy się w ogólnopolskiej sieci odzysku czynników chłodniczych (tzw. Sieć 3R). Jeśli w okresie półrocznym otrzymamy mi. 50 kg odzyskanych czynników do regeneracji, wówczas nie wystawiamy faktur za dzierżawę. W przeciwnym wypadku, opłata dzierżawna wynosi 120 zł netto na pół roku. W skali całego roku, te 240 zł stanowią ok. 4-5% wartości nowego urządzenia tego rodzaju. Ewentualne pytania proszę kierować na: prozon@prozon.org.pl. Łączę pozdrowienia. Michał Dobrzyński, Dyrektor Fundacji
  • 1