Gość: Moonfluff
2009-08-12 00:00
#1
Nowa pompa ciepła?
Witam!
Chciałabym zasygnalizować pojawienie się pewnego produktu oraz od razu zapytać obeznanych z tematem o zdanie :)
Otóż pojawiło się na rynku coś takiego jak Therma V - pompa ciepła powietrze-woda.
[url= http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_zzycia/id,9948/Itemid,255/]Tutaj artykuł[/url]
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czy to jest dobry pomysł? Czym to się różni od innych pomp? No i w ogóle z czym to się je? :)
Noszę się z zamiarem (w końcu) wykorzystania tego kawałka ziemi, który mam i chciałabym się zorientować w związanych z tym tematach :)
Gość: Monika
2009-08-12 00:00
#2
O pompach cieplnych coraz częściej się mówi, widocznie oszczędności na energii są na tyle zachęcające, że opłaca się je instalować. W tym artykule LG przytacza wyliczenia, że po 3 latach te pompy będą miały lepsze wyniki kosztowe niż kotły gazowe, a po 6 niż grzejniki elektryczne. To brzmi zachęcająco. Tylko ciekawe jak wygląda instalacja i czy jest to duży nakład finansowy...?
Gość: spostrzegawczy
2009-08-12 00:00
#3
Po trzech latach pewnie kończy się gwarancja.
A może się mylę.
Gość: mirek
2009-08-13 00:00
#4
do pompy powietrze woda nie jest potrzebny kawalek ziemi-pobiera ona cieplo z powietrza.
Gość: Moonfluff
2009-08-15 00:00
#5
mirek - nie wpadłabym na to :P chodziło mi o to, że zamierzam dom postawić, na przyszłość zapamiętam, by pisać dosłownie...
Argument lepszych wyników jest dość prosty, bo tutaj oszczędza się na paliwie - powietrze nic nie kosztuje, a przy tym dość drastycznie ogranicza się emisję CO2, co mnie osobiście by cieszyło...
Tylko chciałabym wiedzieć, czy to jest wydajne, czy się sprawdza, itd.... Nie ma żadnego fachowca na tym forum? :P
Gość: krzysio
2009-08-16 00:00
#6
ble ble ble... wymyśliliśmy supernowoczesną hiperwydajną pompę ciepła i szukamy frajera, który nam za to zapłaci.
tak w skrócie wygląda moja opinia na temat tego artykułu - celowo piszę "artykułu", bo o pompie nic tam za bardzo nie ma. Na moje oko, to rozwiązanie takie jak w typowym klimatyzatorze split, w związku z czym efektywność drastycznie spada w niskich temperaturach, a przecież przy takich interesuje nas ogrzewanie. Co do większej "oszczędności" w porównaniu z kotłem gazowym, to nie wiem na jakich podstawach jest to wyliczenie, bo dla mnie jest bzdurne.
Możesz spróbować zainwestować w pompę ciepła, ale pamiętaj, że w stosunku do gazu ziemnego okres zwrotu inwestycji przekracza 10 lat, a po takim czasie pompa Ci się rozleci...
Gość: adijo
2009-08-24 00:00
#7
prawda jest taka, że dla pomp ciepła powietrze-woda nadal potrzebne jest alternatywne źródło energii cieplnej w momencie gdy temp. na zewnatrz spadnie poniżej -15 i najcześciej jest to grzałka elektryczna w zbiorniku wody. biorąc pod uwagę, że klimat nam sie ociepla, i temp. ponizej -15C to tylko kilka dni w roku jeśli wogóle. Stosowanie tej pompy jest zasadne w połączeniu z solarami co robi z tego systemu naprawdę wydajny i energooszczedny system grzewczy. Widać że LG nie może nic sprzedać w Polsce mimo że zainwestowali w marketing i pisze tu posty na forum co to za cudo ta pompa..hehe, czy LG ma wogóle cokolwiek dobrego w którejkolwiek z swoich produktów ? - jeszcze pare lat panowie. Zapytajcie ile sprzdał Daikin czy Fujitsu - to jest śmieszne:) Jesteśmy 5-10 lat za murzynami :). Tym sprzętem można pohandlować w Filandii czy Szwecji ale nie w Polsce gdzie byle kociołek gazowy kosztuje pare groszy a hate ktoś buduje jak najtanie....pozdrawiam.
Gość: radekklimat
2009-08-28 00:00
#8
w powietrznej pompie ciepła jej wydajnosc maleje wraz ze spadkiem temp. na dworze wiec i opłacalnosc wtedy spada natomiast najlepsza jest z gruntowym wymiennikiem i tylko wtedy jak wody podskorne przepływaja
Gość: mirek
2009-09-25 00:00
#9
na podstawowe materiały do tej pompy ciepła potrzeba minimum 20 tysięcy złotych plus robocizna i instalacja centralnego ogrzewania.
Gość: art
2009-11-24 00:00
#10
Jeżeli inwestować to w pompę z wymiennikiem gruntowym. (Wydajność pompy powietrze- woda już przy -5 st. C spada do 60%). Współczynnik COP w przypadku najlepszych pomp dochodzi do 5 a sprawność pieca (rzeczywista )wynosi ok 0,96-0,97. Owszem jest spora różnica w koszcie zakupu, jednak po okresie ok 5-7 lat się zwraca. Oczywiście jeżeli kupi się pompę ciepła dobrej klasy- i nie rozleci się ona po tym czasie jak twierdzi krzysio. Sam widziałem urządzenia chłodnicze które pracowały po 12-15 lat i były wymieniane tylko dlatego że inwestor miał kasę a jakiś handlowiec chciał zarobić. Może wkońcu, tak jak na zachodzie państwo zacznie interesować się choć trochę urządzeniami energooszczędnymi....
Gość: mirek
2009-11-25 00:00
#11
narazie to jest nowość.producent twierdzi że pompa LG będzie pracować przy -20 bez spadku wydajności.w tej chwili pracuje kilka tych pomp w Polsce,dużo ich pracuje we Francji,ale tam jest cieplej.
Gość:
2009-11-27 00:00
#12
Niestety ale wydajność i współczynnik efektywności energetycznej spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. LG podaje to w pliku dtr tych pomp. Wg moich wyliczeń warto w coś takiego zainwestować. Jeżeli chcecie to mogę te wyliczenia przedstawić.
Pozdrawiam
Gość: pesymista
2009-12-21 00:00
#13
montowałem takie urządzenie w domku jednorodzinnym
powietrze-woda myślę ze zdecydowanie przy założeniu długotrwałej eksploatacji pomyśl o pompie z zasileniem głębinowym stała temperatura zasilenia pompy ma bardzo duże znaczenie przy wydajności
koszty na pewno jesteś do przodu ale to już musisz sam obliczyć i w jakim czasie
Gość: gag
2010-01-29 23:16
#14
Od niedawna pojawiły się na rynku sprężarki z dodatkowym wlotem do wtrysku par, dedykowane do pracy w pompach ciepła z dodatkowym wymiennikiem dochładzającym jednej części cieczy przez odparowanie jej drugiej części. Nie jest to układ chłodniczy jak w zwykłym splicie, lecz coś co można w dużym uproszczeniu porównać do kaskady. Przechłodzona ciecz pozwala wydusić więcej kilowatów z parownika, a pary wracające z dochładzacza do sprężarki oznaczają mniejszą energię pompowania i wyższą sprawność.

Nie wiem czy pompa LG posiada ten "patent" ale najprawdopodobniej tak właśnie jest.
Gość: nickman
2010-01-30 22:22
#15
żadne sztuczki z układem chłodniczym nie mają racji bytu...termodynamiki nie oszukasz
Tegoroczna zima pokazuje, że jadnak w Polasce może być -20C (co pare lat). W takich warunkach pompy ciepła A2W nie są w stanie zapewnieć 100% projektowanego zapotrzebowania na ciepło.
Gdybym projektował powietrze/powietrze to tylko z płaszczem z kominka tak aby klient w ekstremalnych warunkach miał ciepło w domu...czyli dodatkowa alternatywa musi być w razie czego..