Gość: Monika
2005-11-28 00:00
#1
Normy dot. poziomu wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych
Witam,
jako zupełny laik, w dodatku po przekopaniu się przez wyniki wyplute przez Google, zwracam się do Państwa jako ostatniej deski ratunku :-)
Niedługo czeka mnie odbiór techniczny nowowybudowanego mieszkania. Chcę jak najszybciej rozpocząć prace wykończeniowe, ale martwi mnie kwestia wilgoci. Odbiór mam wyznaczony na 16 grudnia, a 26 listopada nie miałam jeszcze wylewki w mieszkaniu. A oto pytanie:
czy są jakieś przepisy lub normy na które mogę się powołać podczas odbioru technicznego, uznać nadmierną wilgotność za wadę i żądać od dewelopera osuszenia mieszkania z wilgoci technologicznej?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Gość: Monika
2005-11-28 00:00
#2
No i drugie pytanie: jaki poziom jest już poziomem "nadmiernym"?
Gość: nn
2005-11-29 00:00
#3
Ja bym mieszkanie odbierał na wiosnę, teraz niech się bujają.
Dlaczego?
To ty bedziesz płacila za osuszenie mieszkania (i przez to płakała to naprawdę kosztuje), wentylację grawitacyjną się sprawdza na wiosnę (a to jest wazny punkt odbioru), roboty wykończeniowe w "mokrym" mieszkaniu są bez sensu. Ale widzę ze już sama wiesz.
Oprzyj się na odbiorze wentylacji grawitacyjnej - sprawdzenia dokonuje się na wiosnę (według rozporządzenia). Co do wilgoci? sprawdź temperatury w pomieszczeniach - musi być 20 (i ani stopnia mniej) a w łazience 24 (to jest bardzo trudno dotrzymać). Masz już dwa punkty zaczepienia.
pozdrawiam
Gość: kominiarczyk
2005-11-29 00:00
#4
Pani Moniko najlepiej wpaść do księgarni technicznej np. przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie i przejrzeć "Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano - montażowych" lub ksziążkę "Ochrona obiektów budowlanych przed wilgocią" oraz w miesięczniku "Materiały Budowlane" nr 7/2005r, gdzie tematem wydania jest "hydroizolacje i osuszanie budowli" znajdzie Pani art. "Metodyka badań zawilgoconych murów" gdzie są tabele "dopuszczalne wilgotności materiałów budowlanych w zewnętrznych przegrodach budowlanych wg PN-82/B-02020 oraz w art. "Metody osuszania ścian budynków istniejących" są podane metody osuszania. Najlepiej prywatnie wykonać ekspertyzy wilgotności przegród budowlanych oraz prywatnie sprawdzić instalacje wentylacyjną. Jeżeli jest to wentylacja grawitacyjna to jak najszybciej należy ocenić, czy jest zapewnione doprowadzenie powietrza zgodnie z PN-83/B-03430/Az3:2000 oraz czy kanałowa instalacja wentylacji grawitacyjnej jest wykonana zgodnie z normą PN-89/B-10425, a najlepiej przewodom kominowym - wentylacyjnym i ich działaniu przyjrzeć się teraz gdy występują minusowe temperatury, gdy są najwyższe straty ciepła wyniku przewodzenia i przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne mieszkania i przegrody trzonów wentylacyjnych, czy słupy powietrza w przewodach wentylacyjnych nie ulegają wychłodzeniu i czy instalacja c.o. jest wstanie pokryć straty ciepła i jeszcze ogrzać powietrze wentylacyjne wynikające z normy PN-83/B-03430/Az3:2000 bez odczucia chłodu w mieszkaniu.
  • 1