Gość: Gość
2013-04-22 14:22
Nawiew powietrza do łazienki i kuchni
Dzień dobry,
Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej dotyczącej wentylacji i klimatyzacji budynku wielorodzinnego, 4-kondygnacyjnego.
Do klimatyzacji sypialni i salonu wykorzystałam klimakonwektory wentylatorowe.

W przypadku kuchni, łazienki i wc powietrze nawiewane miało być przez szczeliny podokienne, a w przypadku pomieszczeń znajdujących się "w środku" budynku przez otwory w drzwiach. Powietrze wywiewane miało być przy pomocy pionów kominowych. Po rozmowie z promotorem, okazało się że taki sposób wentylacji w.w.pomieszczeń jest błędny i lepiej żebym zaprojektowała wentylację mechaniczną (nawiewno-wywieną) z centralę znajdującą się na dachu.

Nie bardzo wiem jak taki system ma wyglądać.
-Czy w takim przypadku powietrze wyciągane z łazienki/kuchni/wc będzie przechodziło przez centralę, oddawało część ciepła a później będzie wyrzucane na zewnątrz, a powietrze świeże po ogrzaniu będzie doprowadzane do tych pomieszczeń? Nigdy nie spotkałam się z takim rozwiązaniem i nie wiem czy jest poprawna.

Proszę o pomoc i odpowiedź
biaaanka@interia.pl
gg 36046208
Gość: mac
2013-04-22 22:14
Re: Nawiew powietrza do łazienki i kuchni
nawiać do sypialni i salonu a wyciągnąć przez kuchnię i łazienkę
Gość: profil
2013-04-24 08:45
Re: Nawiew powietrza do łazienki i kuchni
Blanka,tak jak napisałąś oraz jak napisał kolega wyżej, właśńie tak robisz wyciagasz ciepłe, zużyte powietrze z pomieszczeń brudnych czyli łazienki, kuchni, WC jeśłi masz to i pralni a nawiewasz do pomieszczeń czystych takich jak salon, sypialnie, pokój dzienny. Przy okazji nie daj się złapać na zapis z PB mówiący o tym że nie można łączyć układów wentylacyjnych w jeden dla pomieszczęń o różnym przeznaczeniu- ten zapis nie dotyczy domów jednorodzinnych.
miłego projektowania :)
Gość: Bianka0991
2013-05-02 20:45
Re: Nawiew powietrza do łazienki i kuchni
Dziękuję za odpowiedź

Problem właśnie polega na tym że nie mogę nawiewać tego powietrza do takich pomieszczeń jak salon, bo dla nich mój promotor narzucił inny sposób nawiewu powietrza zupełnie niezależny od takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka.

Chodzi mi o to czy jeżeli do w.w pomieszczeń (łazienka, kuchnia, wc) powietrze świeże będzie dostarczane szczelinami w drzwiach i zastosują wentylację wywiewną, czy wówczas popełnię błąd?

Rozważany budynek nie jest jednorodzinny

Gość: Kaja
2013-05-06 13:29
Re: Nawiew powietrza do łazienki i kuchni
Błędu nie będzie.
Tak to się rozwiązuje jak Pani opisała- sam wywiew, natomiast nawiew przez nieszczelności.
Gość: Bianka0991
2013-05-08 18:46
Re: Nawiew powietrza do łazienki i kuchni
Bardzo dziękuję za pomoc :)