Gość: Jola
2002-12-12 00:00
#1
Nawieniki higro czy ciśnieniowe - oto jest pytanie...
Czy były ktoś w stanie opisać zalety i wady nawiewników higro i ciśnieniowych. Chodzi o możliwie obiektywne spojrzenie, bo nie mogę podjąć decyzji które z nich zakupić. Raz wydaje mi się, że jedne są lepsze innym razem, że te drugie.
Na pewno higro mają tą zaletę, że reagują na poziom wilgotności w pomieszczeniu a co za tym idzie poziom zanieczyszczeń. Pytanie: a co z reakcją na silny zimny wiatr na okna przy dużej wigotności wewnątrz pomieszczenia? A co w zimę, kiedy wilgotność wynosi 35-40% a wentylacja potrzebna?
Z kolei zaleta ciśnieniowych to stały strumień powietrza (dodatkowo z możliwością ręcznej regulacji). Pytanie: a co z automatyzmem, w którym wielkością sterującą jest wilgotność.
A może istnieją nawieniki, które stanowią swoiste połączenie obydwu nawiewników, w których sterowanie nawiewem powietrza odbywałoby się w funkcji wilgotności i różnicy ciśnień? Istnieje coś takiego. Przecież to byłoby najlepsze.
Gość: Roose
2002-12-18 00:00
#2
im więcej o tym czytam, to na dziś skłaniam się do zamontowania nawietrzaków ciśnieniowych, mozna je dość dokładnie ustawić, trzeba jedynie pamiętać o ograniczaniu przepływu na czas nieobecności w domu; tej wady nie mają higrosterowne, ale potrafią wyciągnąć nadmiar wilgoci razem z całym ciepłem.
No i cena - ciśnieniowe ok 3 x tańsze
Gość: kaaz
2002-12-20 00:00
#3
>im więcej o tym czytam, to na dziś >skłaniam się do zamontowania >nawietrzaków ciśnieniowych, mozna je >dość dokładnie ustawić, trzeba jedynie >pamiętać o ograniczaniu przepływu na >czas nieobecności w domu;
a jak wrócisz do domu to znowu regulujesz ?
Gość: Roose
2002-12-23 00:00
#4
jeśli nie zależy Ci na oszczędności, to wystarczy ustawienie stałej minimalnej ilości powietrza.
  • 1