Gość: Boguś
2009-08-17 00:00
#1
Miejsce montażu naczynia przeponowego i jego dobór
Witam serdecznie!
Przeczytałem wiele wątków dotyczących "podobnego" problemu jak mój, ale nie do końca rozjaśniły mi one mój problem, więc pozwalam sobie zapytać o konkretny przypadek. Otóż mam problem z cieknącym zaworem bezpieczeństwa kotła olejowego (wyjście z kotła na ten zawór jest bardzo blisko przy wyjściu zasilania z kotła, więc myślę, że są połączone). Kocioł ten działa teraz tylko w czasie podgrzewania C.W.U. zasila zasobnik, który stoi około 1 m obok, pozostałe obwody są odcięte zaworami (kiedyś zasilał cały otwarty obieg C.O. z naczyniem przelewowym i C.W.U i takiego problemu nie było z oczywistych przyczyn). Hydraulik, który został zapytany o ten cieknący zawór wymienił go tylko na nowy i powiedział że tak ma być, ale zaczął on cieknąć po pierwszym zadziałaniu kotła i ja wiem, że tak nie może być i wiem już, że muszę zastosować naczynie przeponowe, chcę to zrobić we własnym zakresie ale w związku z tym mam kilka pytań:
1. W którym miejscu mogę/muszę zastosować naczynie przeponowe? (Czy mogę je domontować za pomocą trójnika bezpośrednio przy zaworze bezpieczeństwa kotła -wysoka temperatura, czy muszę je zamontować na powrocie z zasobnika do kotła- niższa temperatura?) Jakie wiążą się z tym problemy-np. z zakupem w standardowym sklepie hydraulicznym, ponieważ to miejsce montażu jest z pewnych względów dla mnie najlepsze, ale czytałem gdzieś, że naczynie przeponowe powinno montować się na powrotach, tam gdzie temperatura jest niższa, żeby nie uszkadzało membrany , bo inaczej to trzeba kupować jakieś specjalne drogie wersje naczynia.
2. Jak dobrać takie naczynie przeponowe, tzn. chodzi mi głównie o to jakich informacji potrzebuję żeby dobrać to naczynie przy zakupie w sklepie? (Nie wiem ile jest wody w obiegu wężownicy kotła i zasobnika-ale myślę że niewiele +/- 20 litrów- oraz jakie ciśnienie w tym obiegu panuje w czasie działania i nie działania kotła, ponieważ nie mam tam zamontowanego manometru)
Z góry dzięki za podpowiedzi.
Informacje o kotle olejowym:
DomGaz,28 kW, ciśnienie robocze 0,2Mpa, tmax 100 stC
Gość: Wojtek
2009-08-26 00:00
#2
Witam.
Naczynko przeponowe, lub jak kto woli ciśnieniowe, można zamontować zarówno na powrocie jak i zasilaniu. Należy oczywiśnie założyć naczynko do centralnego ogrzewania. Problem nieco wysokiej temperatury na zasilaniu rozwiązać można podłączjąć naczynko poprzez wspomniany trójnik i montując je nieco dalej od kotła. Odcinek rury od trójnika do naczynka i tym samym naczynko nie powinno się nagrzewać ponieważ woda nie cyrkuluje na tym odcinku. Jeżeli chodzi o pojemność naczynka, to zład wody w instalacji jest w tym przypadku tak niewielki, że wystarczy najmniejsze dostępne naczynko. Instalacja pracuje, jeśli dobrze zrozumiełem, tylko na potrzeby c.w.u..Statyczne ciśnienie w takim układzie jest niewielkie (wysokość słupa wody nie przekracza pewnie metra czy dwóch). W takim przypadku, ponieważ zaleca się aby ciśnienie w instalacji było większe od jednego bara. Proponuje przed montarzem naczynka ustawić jego ciśnienie (w naczynku) na wartość 1,4 Bara a następnie dopuszczjąc wodę do instalacji ( musi być manometr) napełnić instalację do wartości 0,2 bara mniejszą niż ustawioną wcześniej w naczynku.
  • 1