Gość: Gnom
2004-01-30 00:00
#1
Kukuryku obudź się SYSTEMAIR
Firma SYSTEMAIR w dziale Technologie umieściła 15 stycznia artykuł: "Topvex - źródło świeżego powietrza dla małych obiektów". Znalazłem w tym artykule dwie rzeczy, które szczególnie mnie zainteresowały. Ponieważ istnieje możliwość wyrażania opinii pozwoliłem sobie poprosić o bardziej szczegółowe wyjaśnienie. Przypominam, że chodzi o stwierdzenie zawarte w artykule: "Zastosowanie obrotowego wymiennika ciepła wyeliminowało problem wykraplania się pary wodnej, odprowadzania kondensatu itd." Sądzę, że tak znamienita firma wie co pisze, więc proszę o wyjaśnienie jak to się dzieje, że stosując wymiennik obrotowy nie mamy zjawiska wykraplania się wilgoci. Zakładając, że powietrze wywiewane z pomieszczenia ma Tw1=+20C/45% już dla temperatur zewnętrznych poniżej +8 C (ok.) nastąpi przecięcie krzywej nasycenia. Czy wilgoć się nie wykrapla a jeśli tak to, co się z nią dzieje? Czy w związku z tym nie ma też zjawiska szronienia i czy centrala jest w ogóle wyposażona w tacę ociekową i syfon? Nie mam akurat pod ręką dokładnego opisu metody pomiaru hałasu, na którą firma się powołuje w pliku do pobrania. Przyznaję się, że nie chce mi się szukać tego opisu, więc proszę o ogólny opis metody pomiaru hałasu AMCA 300-96. Głównie chodzi mi o to czy podane wartości to moc akustyczna czy ciśnienie akustyczne a jeśli ciśnienie to, jakie są warunki pomiaru? Powyższe pytania nie doczekały się odpowiedzi po 2 tygodniach "wiszenia" na stronie. Firma SYSTEMAIR na swoje stronie internetowej chwali się: "W pierwszej połowie 2001 r., w Systemair zakończono rozbudowę i modernizację laboratorium umożliwiającego pomiary i badania przepływów powietrza, akustyki, sprawności czy zjawisk dyfuzji w strumieniach o niskiej prędkości, w którym prowadzi się prace badawczo-rozwojowe nad centralami wentylacyjnymi oraz innymi produktami wytwarzanymi w grupie. Wszystkie pomiary wykonywane są w oparciu o obowiązujące standardy ISO i AMCA (Air Movement and Control Assotiation)." Sądzę więc, że moje pytania nie są zbyt trudne. Nie podejrzewam też firmy z tradycjami zatrudniającej ponad 1000 pracowników o podawanie nieprawdziwych danych tym niemniej, aby rozwiać wszelkie wątpliwości proszę uprzejmie o wyczerpującą odpowiedź. Z poważaniem. Gnom
Gość: yllaW
2004-01-31 00:00
#2
Generalnie w tych wszystkich opisach każdy cytuje kogoś tam innego i stąd , ostatni piszący (SYSTEMAIR - "S") nie wie co właściwie powinien napisać o wymiennikach obrotowych.
O co chodziło pawdopodobnie firmie "S", to jest to ,że wywiewane powietrze (zwykle bardziej wilgotne) przelatuję przez połówkę koła (wymiennika) i wylatuje sobie gdzieś tam kanałem wywiewnym i na tym chcieli rzeczy "oczywiste" zakończyć. Niby każdy powienien powiedzieć, wyleciało powietrze wilgotne i jest OK. Ale tak jak Gnom napisał wczesniej (nic ująć nic dodać), nie ma siły w przyrodzie, aby to powietrze w zimnych warunkach się nie wykropliło, praw fizyki się nie oszuka. Jeśli to powietrze na prawdę się nie wykrapla, to tylko w przypadku , kiedy sprawność wymiennika jest bardzo niska , lub szerokość (głębokość) wymiennika jest tak mała , że kondesacja rzeczywiście występuje już jakąś tam odległość za wymiennikiem ale wystapić musi. Jeśli jednak sprawność wymiennika jest wysoka, to co sie dzieje z kondensatem wykroplonym z powietrza już na wymienniku? Sekrety firmy "S"..?
Gość: Flex
2004-02-04 00:00
#3
Nic mądrego dodać nie można, chciałem tylko aby wyżej zadane pytania trafiły znowu na początek forum.
Gość: Cyryl Kaczmarek, Systemair S.A.
2004-02-10 00:00
#4
Chciałbym odpowiedzieć na dwa postawione przez Pana pytania.
Po pierwsze, wilgoć wykroplona na wymienniku obrotowym w wyniku ochłodzenia wywiewanego powietrza wraca z powrotem wraz z podgrzanym, a więc suchym czyli chłonnym powietrzem nawiewanym. nie więc konieczności wykonywania odprowadzenia kondensatu, tacy ociekowej etc..
Jeżeli chodzi o AMCA STANDARD 300-96 na którą to normę się powołujemy, to proszę o podanie swojego adresu, a wyślemy Panu pocztą kseroodbitkę.
Z poważaniem
Cyryl Kaczmarek, e-mail: cyka@systemair.pl
Gość: yllaW
2004-02-10 00:00
#5
Czy mam rozumieć,że powietrze przepływające pzrez wymiennik obrotowy zatrzymuje sie (wraz ze skroplinami w wymienniku) i czeka 1/2 obrotu aby sie dogrzać?
Gość: Cyryl Kaczmarek
2004-02-10 00:00
#6
Powietrze nie skropliny tak.
Gość: Flex
2004-02-17 00:00
#7
A swistak siedzi i zawija...
Gość: yllaW
2004-02-17 00:00
#8
No to mamyni etylko wymiennik obrotowy ale łapach kondensatu!!
A jaka jest Systemairze, pojemność tego łapacza w litrach?
Gość: Gnom
2004-02-18 00:00
#9
jeśli nie macie nic merytorycznego do dodania to nie wranżalajcie się do dyskusji. Chcecie sobi pogaworzyć to znajdzcie sobie inny temat. Dziękuję
Gość: Gnom
2004-02-18 00:00
#10
czy na pewno tak jest. Zakładamy, że powietrze wywiewane ochładza się i wykrapla się z niego np. 7 g wody/kg powietrza, aby wilgoć nie zostawała na rotorze cała wilgoć czyli 7 g/kg musi zostać odparowana do powietrza nawiewanego, a więc sprawność odzysku wilgoci musiałaby wynosić 100%. Sprawdziłem, że inni producenci central podają sprawności odzysku wilgoci zbliżone do temperaturowej sprawności odzysku ale nigdy 100% nawet dla wymienników higroskopijnych. PYTANIE 1: Czy wymiennik w waszej centrali jest higroskopijny ? Czy produkujecie go sami a jak nie to kto ? Czy sprawność odzysku wilgoci wynosi 100% ?
Gość: yllaW
2004-02-19 00:00
#11
Gnomie rozwinołeś moje pytanie... Sama nazwa wymiennika "higroskopijengo" mówi ,że wymiennik obrotowy w ich cenrali powinien miec takie cechy i gdyby mial - to by sie tym chwalili. Proces wytrącania kondensatu i jego odparowania WIESZ doskonale nie może być w 100% (sparwnośc wymiennika) , więc kondensat po każdym obrocie wymiennika MUSI sie wytrącać. Widac z tego ,że systemair uważa te rozwiązanie za swoją tajemnicę techniczną i jej nie wyjawi, bo jeśliby chciał juz by to dawno zrobił. Najprostzrym rozwiązaniem jest zbadanie tej centrali i zobaczenie czy ma zainstalowany odpływ kondensatu - jełśi tak - to cały ich wywód można potraktować jako bajki..
Gość: spostrzegawczy
2004-02-24 00:00
#12
czekamy na odpowiedź
Gość: kris
2004-03-09 00:00
#13
a odpowiedzi jak nie ma tak nie ma
Gość: yllaW
2004-03-10 00:00
#14
Rzucili im z dyrekcji z Norwegii czy jakiegoś tam zasnieżonego kraju urządzenie, którego jeszcze sami nie znają....i nie rozumieja. Oj Cyrylu Cyrylu..jest was tam tylu i tylu...(nawet jeden to z mojej firmy tam poszedł..)
Gość: Gnom
2004-03-18 00:00
#15
W miesiąc po moim drugim pytaniu Systemair dalej milczy. Czyżby ciekawość forumowiczów miała zostać niezaspokojona. Wydaje mi się, że ja już wiem jak to działa a co z innymi ? Mogę podpowiedzieć, że w moim drugim pytaniu pojawił się błąd a jaki to już panowie z Systemair powinniście wiedzieć. Tym niemniej bardzo mnie ciekawi jak wytłumaczycie brak syfonu, bo według mnie dalej jest to błąd.
Pozdrawiam