Gość: Tomasz
2003-07-09 00:00
#1
Którego producenta central wybrać ???
Mam problem z dokonaniem analizy i wyboru producenta central klimatyzacyjnych . Potrzebuję 4 centrale w tym dwie z pełnym chłodnictwem i dwie grzewcze , gazowe . Mój problem polega na nieznajomości tego typu rządzeń a mój "kochany" projektant który przekazał mi niepełny projekt wyjechał za granicę . Jak uważacie , do których , godnych zaufania producentów powinienem się zwrócić aby nie mieć kłopotów - myślę o technice , cenie , gwarancji , certyfikatów itd. Za pomoc dziękuję . Tomek
Dziękuję za dwa adresy , czy to już wszyscy ???????????
--------------------------------------------------------------------------------
Gość: Piotr
2003-07-09 00:00
#2
Jeżeli interesuje Cię tylko cena zakupu, zwróć sie do krajowych producentów VTS, KLIMOR, FRAPOL, VBW.
Natomiast jeżeli rozpatrujesz koszty eksploatacji oraz doświadczenie producenta, jakość stosowanych rozwiązań i produktów zgłoś się do znanych producentów działających na rynku globalnym, FLAKT, GEA itd.
Namiary na wszystkich znajdziesz w niniejszym serwisie, a potem pozwól im się przekonać.
Pozdrawiam
Piotr
Gość: Jarek
2003-07-09 00:00
#3
Na jakiej podstawie kolega stwierdza, że centrale krajowych producentów są bardziej energochłonne?
Gość: Tomasz
2003-07-09 00:00
#4
Dziękuję za pomoc , "najlepszego" .
Życzę Tobie jak najmniej problemów
a w szczególności w tematach na których
się nie znasz .
Gość: ULMEX
2003-07-10 00:00
#5
Najlepsze PM-LUFT
Gość: Paweł
2003-07-10 00:00
#6
Dlaczego ? KONKRETNIE !
Gość: Uchi
2003-07-10 00:00
#7
1. Bo mają Eurovent i nie oszukują w danych technicznych.
2. Bo sąprawdziwym producentem a nie składaczem kupionych gdzie popadnie podzespołów. PM-LUFT produkuje wszystko od A do Z (z wyjątkiem silniików). Wentylatory ma opatentowane, wymienniki rekuperacyjne ma opatentowane)
3. Bo ma trwałe centrale (blacha Alu Zink)
4. Bo mają Aprobaty Techniczne.
5. Bo mają ciche centrale
i jeszcze parę cech o których na pewno kolesie z pm-luftu Ci powiedzą.
Gość: Borge
2003-07-10 00:00
#8
No PM-Luft co tu duzo pisac to b. dobre centrale i co za tym idzie drogie. Ale mam pytanie do orędowników PMLufta czy oni maja centrale z modułami gazowymi ?? A moze maja centrale z układami chłodniczymi zabudowanymi w środku centrali ? Bo o takie było pytanie. To że maja własne wyminniki itp to nic (no moze nie az tak wiele:-)) nie znaczy bo wiekszośc producentów central korzysta z tych kilku fabryk wentylatorów i wyminników w europie. Bardziej istotnym jest właściwy dobór i montaż centrali. W kwestii central z układami chłodniczymi i modułami gazowymi wybór się radykalnie kurczy.
Gość: Marcin
2003-07-11 00:00
#9
Jako projetant jestem również za PM-Luftem. Długi czas projektowałem na ich centralach obiety i nigdy nie było problemów z parametrami j.w. - poza jednym przypadkiem, kiedy "cenowo" wyżyłowana centrala Gold wyła niemiłosiernie (ponad 100dB na tłoczeniu). Teraz też stoję przed wyborem dostawcy 8 central z odzyskiem po ok. 15tys m3/h. W moim przypadku decydujące są wymiary (nie wyższe niż 2,5m), ciężar i dostępność serwisu. Projektant (teraz reperzentuję inwestora i przyszłego użytkownika) doradza mi namiętnie VTS, co ja traktuję z rezerwą ze względu na wymiary wysokości np. PM-Luft/ Gea / Systemair mają inne proporcje i są niższe. Np. hałas jest dla mnie trzecirzędny.
Oczywiście wszystko odbywać się będzie w obszarze konktetnego budgetu. Tak więc odpowiedz na pytanie co wybrać, nie jest łatwa i zależy od tego jakie są potrzeby i możliwości finansowe.
Gość: sw
2003-09-29 00:00
#10
jeżeli projektant doradza urządzenia bez aprobaty technicznej to radzę zrezygnować z jego usług .
Gość: Roman1
2003-09-30 00:00
#11
Tomku , jeśli faktycznie jesteś inwestorem (a nie kolejnym pyskutantem) to szczerze ci współczuję ale na tej stronie nie dowiesz się niczego sensownego. Jak sam widzisz dominują tu pyskówki sfrustrowanych handlowców, którzy jeśli nawet znają się na wentylacji i mają przed nazwiskiem "mgr inż." to w swej durnej chęci zareklamowania swojego towaru za wszelką cenę i dokopania konkurecji wypisują czasami nieprawdopodobne brednie. Dla każdego inżyniera z prawdziwego zdarzenia jest oczywiste że nie ma jednej najlepszej firmy , może być za to optymalne rozwiązanie, które i tak nie zawsze jest możliwe do jednoznacznego określenia, tym bardziej na stronie internetowej. Wynika to z wielu przesłanek czasami trudnych do określenia w momencie podejmowania decyzji. Np. wszyscy wiedzą że wełna mineralna izolująca centralę MOŻE się kruszyć i obsypywać ale czy ta konkretna zastosowana przez danego producenta obsypuję się a jeśli tak to jak badzo wie tylko producent (lub nie wie bo nie zrobił badań). Czy stosując lżejsze centrale będziemy mieli oszczędności w konstrukcji dachu musi określić konstruktor, czy gabaryt ma istotne znaczenie określa architekt. Inwestor deklaruje ile godzin w roku będzie używał wentylację - im więcej godzin w ciągu roku centrala będzie pracować tym większe znaczenie mają różnice w sprawności odzysku, sprawności modułu gazowego i mocy na wale wentylatorów itd.
Taką analizę może przeprowadzić jedynie projektant , który zna wszystkie założenia projektowe. Najczęściej tego nie robi bo mu marnie płacą albo najnormalnie nie umie.
  • 1