Gość: Tomek
2001-12-05 00:00
#1
Klimatyzacja komputerów
Chcialbym sie dowiedziec, czy inzynierowie w Polsce zajmowali sie problemem klimatyzacji, albo odprowadzania ciepla w komputerach. Moze to niektorych zdziwi, ale jest dosyc duzy popyt na coraz to nowsze wentylatory na procesory, a wraz ze wzrostem zegarow procki wydzielaja coraz wiecej ciepla.
Ale radiator na procesorze i wentylator na nim to nie wszystko. Trzeba tez zadbac o odprowadzanie cieplego powietrza na zewnatrz i o doplyw zimnego powietrza z zewnatrz do wewnatrz. Z tego, co do tej pory czytalem, to: 1. trzeba nawiewac zimne powietrze z dolu, 2. wysysac gorace powietrze z gory.
Czy sa gdzies na sieci jakies inzynierskie opracowania na temat wentylacji tak malych przestrzeni jak obudowa komputerowa? Prosze o adresy, jesli Panstwo znaja.
Gość: DT
2001-12-05 00:00
#2
Przecież o to dbają już Tajwan i Chiny.
Myślę, iż w Polsce nie ma potrzeby projektowania sytemów odproeadzania ciepła dla procesorów, ponieważ nie produkuje się u nas superkomputerów, a do zwykłych pecetów istnieją setki rozwiązań z Dalekiego Wschodu.
Gość: Ro.
2001-12-05 00:00
#3
"Komputer" to niejednoznaczny termin - częściej w swej pracy spotykam się z klimatyzacją "serwerowni" - czasem są one małe, bo obsługują tylko jedną firmę lub dużo większe np. dla całego wieżowca. Serwerownie mają dość znaczne zyski ciepła - najczęstszym rozwiązaniem dla dużych serwerów(podobnie jak dla central telefonicznych) jest zamontowanie klimatyzatora pod podłogą podwieszoną (nawiew od dołu - tak jak sam sugerowałes) - wywiew natomiast najlepiej górą o ile się zmieści (chlodne powietrze jest przeciągane przez urządzenie). Chłodzenie działa w pełnej recyrkulacji powietrza. Oczywiście należy przewidzieć dodatkowy system wentylacji higienicznej (doprowadzenie powietrza świeżego w minimalnych dopuszczalnych ilościach - serwerownia nie jest pom. przeznaczonym na stały pobyt ludzi). Projektów takich jest dużo. Ale czy w sieci można znaleźć takie opracowania - tego nie wiem - każdy projekt jest wszakże inny i każdy chronią prawa autorskie. Co do samych urządzeń - każdy większy producent klimatyzatorów ma doświadczenie w instalowaniu ich w serwerowniach, więc nie powinno być kłopotu z uzyskaniem informacji. Pozdrawiam. Ro.
Gość: Jarek
2001-12-08 00:00
#4
o ciekawych metodach chłodzenia komputerów znajdziesz w nr 100 czasopisma CHIP, na stronie http://pccooler.com.pl, nową metodą chłodzenia procesorów jest wykorzystanie płytki Peltiera (mam nadzieje że nie przekręciłem nazwiska), w której po podaniu napięcia, jedna strona robi się ciepła a druga chłodna.
  • 1