Gość: Adrian
2002-10-17 00:00
#1
Jeśli mechaniczna to nie grawitacyjna ???
Przepis rozporządzenia o warunkach technicznych .... mówi
2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.
Może jakiś specjalista się wypowie jak to się ma do central typu rooftop, które pobierają np. do 50% świeżego powietrza i jest ono usuwane z pomieszczeń grawitacyjnie na zasadzie nadcisnienia lub np. małych central nawiewnych 100% powietrza z zewnątrz i wywietrzaków grawitacyjnych. Czy ten przepis mówi że jeśli nawiewamy mechanicznie to nie wolno usuwać tego powietrza przez wywietrzaki i musimy zastosować wentylatory wywiewne ??
I jakie jest uzasadnienie ??
pozdrowienia i liczę na fachową odpowiedź
Gość: Ro.
2002-10-17 00:00
#2
jak jest nawiew lub wywiew powietrza bezpośrednio za pomocą wentylatora to jest to WENTYLACJA MECHANICZNA POMIESZCZENIA -niezależnie jak zbilansujesz rozpływy (nadciśnienie, podciśnienie czy też bilans zerowy : nawiew=wywiew). Wentylacja grawitacyjna to taka która działa tylko i wyłacznie za pomocą sił fizyki (przed wynalezieniem prądu ;] ). Przepływ powietrza zawsze wymuszony jest przez różnicę ciśnień (tak powstaje wiatr, ale jego również rozporządzenie ministra nie bierze pod uwagę ;] ). Pozdrawiam. Ro.baczki.
Gość: Adrian
2002-10-18 00:00
#3
Dziękuję za odpowiedź.
Ale nijak się to ma do zacytowanego przeze mnie przepisu. Wynika z twojej odpowiedzi, że w pomieszczeniu gzdie jest wentylacja mechaniczna nie jest możliwa fizycznie wentylacja grawitacyjna bo zawsze będzie podcisnienie, nadcisnienie lub skompensowana a to oznacza że przepis jest do d.....
Chyba nie oto tutaj chodzi.
Gość: Paweł Q
2002-10-25 00:00
#4
Przepis moim zdaniem miał na celu ostudzic zapędy projektantów do dodawania dodatkowego kanału wentylacji grawitacyjnej w wypadku jak to twierdzili "...a co to będzie Panie jak prąd wyłaczą i mechaniczna nie działa ?" W wyniku czego przy wentylacji wyciągowej dodatkowe kanały pracowały jak elementy nawiewające powietrze. Jeśli stosujesz wentylacje nadciśnieniową to kanały, którymi powietrze jest usuwane są częscią wentylacji mechanicznej - nie ważne że nie ma wentylatora wyciągowego - to są kanały nalezace do instalacji wentylacji mechanicznej nadciśnieniowej (czy jakkolwiek ją nazwiemy)
Gość: Lesław
2002-11-14 00:00
#5
Pytanie do Pawła. Jak to się ma do Rozporządzenia Min. Pr. i Pol. Soc. z 26.09.1997r. par.32 ust.2.
  • 1