Gość: Arek
2004-02-18 00:00
#1
Jaki typ rur stosować do instalacji wody lodwej 7/12 30% glikolu.
Jak w pytaniu
Dziękuję.
Gość: Tex
2004-02-21 00:00
#2
Temat wody chłodzącej jest ciekawy nie tylko ze względu na rury, tym bardziej, że nie ma wytycznych lub literatury na ten temat. Moje zdanie na temat rur jest następujace.
1) W tych instalacjach występują duże przepływy wymuszajace duże prędkości. Dlatego należy stosować rury o małej szorstkości dla uzyskania niskich oporów przepływu. Stąd pożądane są rury z tworzywa sztucznego. Dla większości tworzyw sztucznych nie występują ograniczenia chemiczne, natomiast powstają ograniczenia dotyczące średnic.
2) Producenci mieszanek glikolowych podają, że w rurach miedzianych powstaje środowisko sprzyjające korozji, bardziej, aniżeli jest to w instalacjach wodnych. Ja stosuję te rury dość często i od około 12 lat nie stwierdzam niedobrych zjawisk. Tutaj też występują ograniczenia średnic.
3) Dla dużych średnic koniecznością jest stosowanie rur stalowych. W przypadku rur czarnych czeka nas nieprzyjemna niespodzianka, ponieważ glikole w pewnym ( lecz niezbyt dużym) stopniu oddziałują korozyjnie na stal węglową. Gorsza jest cecha glikoli powodująca wypłukiwanie drobnych produktów korozji z rur. Jest rzeczą "normalną", że przepływ w takich instalacjach zatrzymuje się na filtrach.
4) Nie należy stosować rur ocynkowanych, poniewać glikol wchodzi w reakcję z cynkiem. Prawdopodobnie powstaje przy tym substancja trująca. Miałem do czynienia z taka instalacją i rzeczywiście po kilku latach w rurach nie było cynku, natomiast była korozja.
5) Warto pomyśleć o rurach o podwyższonej odporności na korozję ("rury nierdzewne"), oczywiście z zachowaniem zasad doboru składu chemicznego stali. To może być bardziej sensowne od rur czarnych.
Przepraszam za przydługi wywód. Życzę powodzenia.
Gość: BS4_ABS
2018-08-10 13:57
#3
Polecam rury z tworzywa ABS produkcji angielskiej firmy Durapipe UK
  • 1