Gość: EngRabbit
2002-04-14 00:00
#1
Jaka temperatura zewnętrzna powietrza wentylacyjnego?
Mam pytanie do kolegów projektantów. Jakie przy obliczeniach strat ciepła pomieszczeń przyjmujecie czy powinno się Waszym zdaniem przyjmować temperatury obliczeniowe powietrza wentylacyjnego (wentylacja grawitacyjna)? Norma B-03406 z 1983 roku miała zapis (punkt 2.3), że "w przypadku mieszkań strumień [powietrza wentylacyjnego] określony zgodnie z PN-B-03430 należy rozdzielić na poszczególne pokoje i kuchnię proporcjonalnie do ich kubatury", co dawało możliwość przyjęcia innych temperatur dla części strumienia dopływających przez okno w kuchni czy ew. łazience, a innych dla powietrza dopływającego z mieszkania przez kratkę nawiewną w drzwiach wejściowych do kuchni czy łazienki. Nowelizacja normy B-03406 z 1994 roku nie zawiera już tego zastrzeżenia zamiast tego zalecając 1 wymianę powietrza na godzinę, praktycznie bez względu na rodzaj pomieszczenia (a więc wydawałoby się sprzeczność z PN-B-03430 i Prawem Budowlanym np. jeśli chodzi o ilość wymian powietrza dla garaży w domach jednorodzinnych).
Ponieważ jednak PN-B-03430 obowiązuje, więc pozostaje w mocy 50m3/h dla łazienek, 30m3/h dla WC i 70 m3/h dla kuchni z kuchnią lub piecem. WC z reguły nie ma okna, więc problem odpada: Twent=20oC. Ale kuchnia, czy łazienka z oknem to już problem: czy przyjmować jak sugeruje PN-B-03406:1994 70(50)m3/h powietrza o temperaturze -20oC, tak jakby całe dopływało z zewnątrz oknem (ale wtedy niepotrzebnie zwiększamy moc grzejników w łazience czy kuchni, bo naprawdę całe oknem dopływać nie będzie), czy przyjąć (to jest chyba najbliższe stanowi faktycznemu - i teoretycznej zasadzie wentylacji mieszkań - szczególnie w mieszkaniach ze szczelnymi oknami) ze całość powietrza do pomieszczenia kuchni czy łazienki dopływa kratką w drzwiach, czyli T went=+20oC, czy może nadal rozdzielać strumienie dopływającego powietrza na część dopływającą drzwiami o temp T went = +20oC i część dopływającą oknem o T went =-20oC (Te dla III strefy). Ten trzeci wariant wydaje mi się dobry w tradycyjnym budownictwie z mało szczelnymi oknami.
Sensowne zatem wydaje mi się zróżnicowanie metodyki obliczania zapotrzebowania ciepła na ogrzanie powietrza wentylacyjnego w zależności od:
a) sposobu nawiewu powietrza do pomieszczenia
b) obecności kratek wywiewnych w pokojach (przepisy je dopuszczają ale nie nakazują)
c) obecności okna w pomieszczeniu z kratką wywiewną
d) obecności w razie pomieszczeń kuchni/łazienek z oknem nawiewników okiennych na oknach
No i pytanie wiążące się z powyższym, które chyba też powtórzę w osobnym wątku:
Czy nawiewniki okienne (i jakie) powinny być montowane w oknach kuchni i łazienek? Spotykam się, a nawet są dostępne w internecie całkowicie przeciwstawne i w dodatku zaciekle zwalczajace się opinie na ten temat
Gość: EngRabbit
2002-04-17 00:00
#2
Mój znajomy ma powiedzonko: to się wszystko trzyma kupy jeszcze tylko z przyzwyczajenia. Mam nadzieję że sprawy poruszonej w moim pytaniu to nie dotyczy. Nie liczycie strat ciepła, koledzy ogrzewnicy?
No więc, uprośćmy: mieszkanie tradycyjne, wentylacja grawitacyjna, kratki wyciągowe w kuchni i łazience z oknem i WC.
Jaką przyjmujecie temperaturę powietrza wentylacyjnego w kuchni i łazience:
a) Tzewn, jakby całe powietrze dochodziło z zewnątrz (moim zdaniem bezsens, ale tak wynika z aktualnej normy PN-B-03406:1994, sens tylko z nawiewnikiem w oknie łazienki, bez kratki w drzwaich)
b) +20oC czyli całe dochodzi z mieszkania prze kratę w drzwiach,
(moim zdaniem do stosowania gdy okna w łazience i kuchni szczelne, bez nawiewników)
c) część dopływającego powietrza o Tzewn, część o temp +20oC z mieszkania, proporcjonalnie do kubatury pomieszczenia i mieszkania, czyli tak jak zalecała stara norma PN-83/B-03406.
Odezwijcie się
Gość: Kuba
2002-04-18 00:00
#3
Ja jestem studentem, może nie mam doświadczenia, ale na PW uczą nas do obliczeń brać Tzew. Może wynika to z tego, że przyjmujemy warunki najbardziej nie korzystne.
Gość: Ro.
2002-04-18 00:00
#4
Ja (wentylator nie grzejnik) zawsze do obliczeń wstawiam faktyczną il. pow. o faktycznej temp. Jeżeli masz łazienkę i kuchnię z identycznymi oknami to przecież infiltracja nie wyniesie odp. 120 i 50m3/h tylko dlatego ze tak jest w normie - nalezy przeanalizować przepływy w całym budynku (skąd dokąd ile płynie - bo wentylowane jest całe mieszkanie a nie tylko kuchnia, toaleta ect). Infiltracja zewnętrzna (w ilosci zależnej od typu okna) to -20°C, przepływy między pomieszczeniami (w il. wynikających z bilansu pow.) to temp. pom. - Nie wiem czy odpowiedziałam na temat, bo szczerze mówiąc nie przeczytałam pierwszego wątku - BYŁ ZA DŁUGI :))) pozdro
Gość: EngRabbit
2002-04-21 00:00
#5
Dzięki. Ale powiedz mi jeszcze jak liczysz ilości powietrza dopływające do pomieszczeń w wyniku inflitracji przez okna, drzwi itd. Literatura podaje teoretyczne wzory opatre na znanym(h*ro*g) i różnicy ciśnień po obu stronach np. okna. Ale jeszcze są opory przepływu na oknie, a takie wyliczenia ich nie uwzględniają. Pojawił się współczynnik przepływu a0, a1. Jakie jest jego umocowanie we wzorach? Przyznam szczerze, nigdzie nie znalazłem. Możesz napisac albo podac namiary?
Pozdro
Gość: Tapir
2002-04-24 00:00
#6
A czy zakladasz stosowanie tylko wentylacji naturalnej??
Mi na Politbudzie klada do glowy ze to przezytek stosowany tylko przez dziadkow :)))
Mowia ze MUSI byc wentylacja mechaniczna - i chyba maja racje bo slyszalem ze grzyb sie lubi robic :( przy naturalnej i szczelnych oknach
Gość: EngRabbit
2002-04-24 00:00
#7
A co to za uczelnia - nie, no dobrze nie będę Cię pytać na FORUM, jak nie chcesz. :-)
Pewnie mają ci wykładowcy firmy od projektowania i zakładania mechanicznej i cierpią na brak zleceń...
Co MUSI być to jest w przepisach, przykładowo w PN-B-03430.
Musi być przepływ powietrza w pomieszczeniach, w ilościach stosownych do tych przepisów. JAK on jest zorganizowany to już sprawa drugorzedna. Grzyb jest tam gdzie tego przepływu nie ma, Właśnie np. szczelne okna przy grawitacyjnej.
Ale ja sobie np. nie wyobrażam i wątpię czy tak jest, żeby we wszystkich nowych mieszkaniach zacząć tylko stosować mechaniczną, zresztą dodajmy nawiewno-wywiewną zrównoważoną bo innej przepisy nie dopuszczają.
Gość: Zbyszek
2002-05-30 00:00
#8
Same bzdury!!!
Powietrze musi byc wymienione. Obojetnie jak. Najlepiej zastosowac mechaniczne male wentylatory dla lazienek i kuchni. Die steuerung der Ventilatoren kann über eine Druck-Reglung erfolgen. Ale die Systeme sind schon da. Die frage in sich ist dyletantisch und dum.
Gość: Qtuś
2002-07-20 00:00
#9
Trochę więcej wyobraźni ! Przed laty i kanalizacja w domu wywołałaby gęsią skórkę u prapraprapradziadków. :-)
Gość: EngRabbit
2002-07-27 00:00
#10
Same bzdury!!!
Powietrze musi byc wymienione. Obojetnie jak. Najlepiej zastosowac mechaniczne male wentylatory dla lazienek i kuchni. Die steuerung der Ventilatoren kann über eine Druck-Reglung erfolgen. Ale die Systeme sind schon da. Die frage in sich ist dyletantisch und dum.
Zastosujesz pewnie też wentulator w kuchni z termą gazową i w łazience z piecykiem gazowym?
Deine Glaubt ist hoche, aber leer, und deine deutsch ist dunn, aber schwach. Ich wunsche mehr Gefahll und mehr Vorstellt. Wonach du kannst die neue Antwort schreiben.
  • 1