Gość: marcinp
2006-01-17 00:00
Jak walczyć ze spółdzielnią mieskaniową -przepisy
WItam
Kupiłem mieszkanie w którym chciałbym po przebudowaniu scian zlikwidowac grzejnik.
Wszystkie grzejniki są opomiarowane wyparkowo czyli mają plastikowe urządzenia na powierzchni .
dotychczas w dwu pomieszczeniach były grzejniki o mcy 500 i 600 w po dokonanej przebudowie z dwu pomieszczeń powstało jedno o powierzchni ok12 m2 tak więcgrzejniki nie są rozdzielone przegrodą . ponadto po likwidacji jednego grzejnikaw miejsce drugiego chciałbym zastosować grzejnik o mocy 1200w czy sąjakieś przepisy zabraniające tego rodzju modyfikacjii? czy może to wpłynąc na jakoiść ogrzewania w bloku
ponieważ argumentacja kończy się na stwierdzeniu NIE bo NIE
lub że instalacja jest integralną częścia projektu budynku
mimo że wcześniej wydano zgodę na modyfikację ułożenia ścian działowych
POMOCY i jeśli to możliwe jak najwięcej paragrafów poneważ obawiam się ze logika nie trafi do zarządu spółdzielni
pozdrawiam
Gość: sowrad@ra.onet.pl
2006-01-17 00:00
Jak walczyć ze spółdzielnią mieskaniową -przepisy
Jak walczyć ? Można zlikwidować grzejnik ale węzeł musi posiadać pompę o zmiennym przepływie. Jeżeli tego nie ma likwidacja grzejników spowoduje rozregulowanie układu
Gość: Potato
2006-01-18 00:00
Re:Jak walczyć ze spółdzielnią mieskaniową -przepisy
Niestety likwidacja jednego i powiększenie drugiego grzejnika spowodują zmianę rozpływów wody w instalacji.
Żeby być bardziej dokładnym: jeśli chcesz powiekszyć drugi grzejnik, to aby uzyskać zadawalajacy Ciebie wzrost jego wydajnosci musisz zwięksyć przez niego przepływ wody. Efektem zmiany przepływu bedzie mniejsze lub wieksze rozregulowanie instalacji, a tego właśnie obawiają się ludzie z administracji spółdzielni.
Sprawy by nie było gdyby oba grzejniki (likwidowany i powiększany) zasilane były z jednego pionu, ale prawdopodobnie tak nie jest.
Oczywiscie każdą sytuację można "opanować" ale w tym wypadku wymaga to powtórnego przeliczenia całej instalacji i dokonania korekt nastaw na pewnej liczbie grzejników.
Tak więc temat jest trudny i nie ma się co dziwić ze spółdzielnia nie chce robić sobie dodatkowej pracy i wydawać pieniędzy na powtórne przeliczenie i regulację instalacji.
Gość: zadymka
2006-09-03 00:00
Re:Jak walczyć ze spółdzielnią mieskaniową -przepisy
Jeżeli zmiana ilości grzejników w lokalu, ma wpływ na rozregulowanie układu ( a na pewno ma), to jak się ma stworzona możliwość całkowitego odcinania dopływu ciepłej wody do grzejników,na prawidłową pracę instalacji c.o.?
Odp: dla zabezpieczenia substancji mieszkaniowej przed takim zjawiskiem, Minister Infrasrtuktury wydał rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(DzU z 2002r. nr.75, poz.690)
-$134, ust.4 stanowi: grzejniki oraz inne urządzenia odbierające ciepło z instalacji ogrzewczej powinny być zaopatrzone w regulatory dopływu ciepła.
ust.5 stanowi: w budynku zasilanym z sieci ciepłowniczej.............., regulatory dopływu ciepła do grzejników powinny działać automatycznie, w zależności od zmiany temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach.
ust.6 stanowi: Urządzenia, o których mowa w ust.5, powinny umożliwiać użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury niższej od obliczeniowej, przy czym nie niższej niż +16stC w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej +20stC i wyższej.