Gość: Leszek
2006-02-16 00:00
Jak obliczyc moc grzejników
Jak obliczyc moc grzejników elektrycznych dla pokoju o kubaturze 60m 3.Za odpowiedz wielkie dzieki.walcze o dodatkowy grzejnik w pokoju.Pozdrawiam
Gość: Michał
2006-02-18 00:00
Re:Jak obliczyc moc grzejników
Tak samo jak kazdych innych grzejników, a kubatura pomieszczenia niestety jeszcze nic nie mówi.
Z doswiadczenia wskażniki na m3 najczęsciej wahaja się od 12W do 25 W.
Wiec sam widzisz.
Pozdrawiam
Gość: ogrzewnictwo.com
2006-06-06 00:00
Re:Jak obliczyc moc grzejników
Odpowiadając na postawione pytanie, chciałbym przede wszystkim zaznaczyć, że moc grzejnika zależy od zapotrzebowania na moc cieplną danego pomieszczenia, która obliczana jest nie tylko w zależności od powierzchni pomieszczeń, ale również od przenikania ciepła przez przegrody (ściany, stropy, drzwi, okna) oraz strat ciepła przez infiltrację. Innymi słowy bardzo ważne jest to, czy budynek został dobrze docieplony.
Niestety nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jakiej mocy powinien Pan mieć zainstalowany grzejnik. Taka informacja powinna znajdować się przede wszystkim w projekcie instalacji c.o. Państwa budynku.
Bardzo ogólnie rzecz biorąc, można przyjąć dla lokali o wysokości ok. 3m, obciążenie cieplne pomieszczeń ok 80W/m2, co w Państwa wypadku odpowiadać będzie całkowitemu zapotrzebowaniu na moc cieplną (zakładam wysokość pomieszcenia 2,5m): 24m2 x 80W/m2 = 1,9kW.

Aby prawidłowo dobrać grzejnik należy dokonać obliczeń zapotrzebowania na ciepło tego pomieszczenia. Zapotrzebowanie to oblicza się w oparciu o następujące dane: strefa klimatyczna (najniższe temperatury na zewnątrz), rodzaj budynku: wielkość, z czego zbudowany - m.in. izolacja ścian, stolarka okienna itp. straty ciepła na wentylacje itp. To wszystko brane pod uwagę pozwala na obliczenie zapotrzebowania na ciepło i na tej podstawie dobiera się: źródło ciepła i grzejniki lub inne urządzenia. Najlepiej kiedy takich obliczeń dokonuje projektant.

Oczywiście można przypuszczalne wyliczenia wykonać samemu i często takie przeliczenia się wykonuje lecz są to tylko przybliżone wartości.

W przybliżeniu można oszacować zapotrzebowanie w ciepło korzystając z poniższego wzoru:
Q [kW] = A [m2] x q.
q= 0,05 wg obecnej normy
q= 0,06 dla dobrej izolacji ścian zewnętrznych
q= 0,08 dla średniej izolacji ścian zewnętrznych
q= 0,16 dla starego budownictwa
Więc w Pana przypadku zapotrzebowanie na ciepło należałoby szacować wg q= 0,08.

Pozdrawiam,
ogrzewnictwo.com