Gość: wojtows
2006-11-23 00:00
#1
Jak ekonomicznie użytkować centralne ogrzewanie
Witam. Pytanie jak w temacie. Mieszkam w domu gdzie mieszkają trzy rodziny, posiadamy wspólny pion centralnego ogrzewania zasilanego z wymiennika CO. Moje pytanie jest następujące. Czy ekonomiczniej jest ogrzewać mieszkania przez odkręcenie zaworu na grzejniku na tzw. FULL i mamy wtedy duży przepływ wody ale małe różnice temperatury na zasilaniu i powrocie, czy wyregulować zawór tak aby grzejnik zdążył oddawać ciepło i wtedy mamy mały przepływ wody ale dużą różnicę temperatury na zasilaniu i powrocie.
Gość: Jan
2006-12-10 00:00
#2
Kolego Obie opcje są do niczego.
Ilość ciepła oddawana przez grzejnik zgrubsza zależna jest od jego powierzchni grzewczej i średniej temperatury.Więc odpowiedż nasuwa sie sama.Nieprawdaż?.Wszelkie manewry zaworem należy ograniczyć do nastawienia odpowiedniej temperatury (gdy jest to zawór termostatyczny)gdy jest to zwykły zawór grzejnikowy moze rozważyć po porozumieniu się z projektantem zamontowanie takich zaworów.Wtedy problem e rozwiazę się sam. Majstrowanie ciągłe zwykłym zaworem wczesniej czy póćźniej spowoduje konieczność jego wymiany.
Pozdrowienia i sukcesów
Gość: wojtows
2006-12-11 00:00
#3
Tylko ze ja mam zawory termostatyczne!!! I jak ustawie na odpowiednia temperature to wylaczy. A pytanie dotyczy zuzycia energi cieplenj. Czyli jak w pytaniu moim. Kiedy jest ekonomiczniej. Bo posiadamy na 3 mieszkania wymiennik cieplny z jednym glownym licznikiem i chce sie dowiedziec co nieco!!!
Gość: Bella
2016-08-13 13:16
#4
nie mam pojecia, ja ogrzewam gazem lpg, mam zbiornik z amerigasu i w sezonie mamy tak, ze temperatura jest stała i tyle, nie kręcę zaworami. na pewno wylaczamy ogrzewanie jak wyjezdzamy i to by bylo na tyle
  • 1