Gość: praktykant
2005-01-16 00:00
#1
Izolowanie budynków od wewnątrz
Ponieważ wątek ten jest porozrzucany w różnych działach a przy tym dość często poruszany, proponuję aby zwolennicy izolowania budynków od wewnątrz przedstawili tu swoje argumenty na korzyść tego rozwiązania. Myślę, że zainteresuje to wiele osób na tym forum, które w różnych miejscach zadają pytania na ten temat wielkiemu zwolennikowi izolacji wewnętrznej panu TB. Przeglądając to forum od ponad roku ani razu nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na pytania o zalety tej metody. Z wyjątkiem propozycji przyjazdu na Bartycką.
Wszystkie znane mi sposoby wykonywania izolacji termicznych zakładają jej układanie od strony zewnętrznej. Dotyczy to wszelkich rurociągów, zbiorników itp. Jak również budynków. Wyjątki oczywiście są! W przypadku budynków, w których nie można naruszyć elewacji jest to jedyny sposób. I stosuje się go godząc się z jego wadami. Na polecanej przez p. TB stronie Isover i innych poświęconych izolowaniu rozwiązanie to jest pokazane tylko jako jedno z wielu możliwych. Jest ono również opisane w wielu podręcznikach budowlanych, z zaznaczeniem, że jest to rozwiązanie najgorsze. Przy okazji pytanie dla p. TB. Dlaczego grubość izolacji wewnętrznej ma wynosić 30 cm? A czemu nie 15, 25 albo 35? Jak wiadomo istnieje pojęcie optymalnej grubości izolacji. Czy w przypadku izolowania od wewnątrz 30 cm jest optymalne w każdym przypadku? Bez względu na materiał przegrody? Jej rodzaj? Strop, podłoga, ściana ganz egal? A co z klimatem wewnętrznym? Brak akumulacji ciepła napewno nie służy poprawie komfortu pomieszczeń. A co z kontrukcją budynku? Jak ona znosi stałe przebywanie w warunkach klimatu zewnętrznego i przy tym oddziaływanie od strony ludzi i procesów zachodzących wewnątrz budynku. Wewnętrzna izolacja termiczna jest pokryta izolacją paroszczelną. Ale nie ma izolacji doskonałej i zawsze jest możliwość przedostania się wilgoci pod tę warstwę. I co się wtedy dzieje? Jak wyschnie ściana z jakiegoś powodu zawilgocona np. zalana ulewnym deszczem? Myślę, że zwolennicy izolacji wewnętrznej udzielą rzetelnej odpowiedzi na te pytania.
Gość: T. Brzęczkowski
2005-01-17 00:00
#2
Izolacja to jak termos, a cieplenie moze być częściowe. Oddychające ściany to mokre ściany i coraz więcej alergików. Nia można łączyć akumulacji i sterowania ogrzewaniem. Proszę popatrzeć na strony tej samej firmy www.isover.pl i isover.se. Tam nie ma ociepleń i 20-30 cm to normalka. Na www.wentylacje już o tym pisałem parę lat temu, "omijanie fizyki" 0225591081
Gość: Wentylek
2005-01-17 00:00
#3
Przepraszam Pana Praktykanta, na której uczelni jest wydział czy instytut iaolacji? Bo chyba izolacja jest ważniejsza od ogrzewania (tylko biznes mniejszy)
Gość: T. Brzęczkowski
2005-01-17 00:00
#4
To jest nie najepszy pomysł, robić dyskusję z oczywistości. To jak dyskutować czy mamy być zdrowsi, czy nie? czy płacić małe racunki czy duże?
Gość: T. Brzęczkowski
2005-01-17 00:00
#5
za wcześnie kliknołem, Wolałbym dyskusje dlaczego są takie rozbieżności, dlaczego zabrania się izolować? itp.
Gość: sasza
2005-01-17 00:00
#6
Może tak konkrety. Praktykant chciał to wszystko poukładac, wyjaśnić w jednym watku tego forum ,aby w przyszłości pytających kierować na niego. Zalety izolowania od wewnątrz:......................., Wady:............. itd. Nie róbmy typowej "polskiej dyskusji" (przyszli, popierdzieli, nic nie ustalili). Czekamy!!!
Gość: B.W
2005-01-17 00:00
#7
Zalet izolowania od wewnątrz to: możliwość wykonywania etapami poszczególnych pomieszczeń, można to zrobić samemu nawet w bloku, niski koszt, można wykonać niezależnie od pogody, można stosować różne grubości w różnych pomieszczeniach. Wady to:powstwanie mostków termicznych i mniejsze pomieszczenie.
Gość: Sascha
2005-01-17 00:00
#8
Wady:
- Wada: W praktyce niewykonalne w wybudowanym mieszkaniu. przy standardowej wys. lokali 2,5 - 2,6 m zaizolowanie stropu i sufitu zgodnie z zaleceniami T.B - niewykonalne
- Wada/zaleta: konieczność wybudowania i ciągłego utrzymywania wentylacji naw/wyc z rekuperacją
- wada: Skmplikowane wykończenie wnętrza - praktycznie wszystkie ściany trzeba okładać izolacją i licować g-k lub wykonywać jako izolacyjne ( g-k + wełna + g-k)
Moim zdaniem izolacja wewnętrzna może być dobrym rozwiązaniem (koszty - ?) dla nowobudowanych domów o 1 lub max 2 kondygnacjach, o lekkiej, szkieletowej konstrukcji. Wtedy wszystkie ściany zewnętrzne, podłogę i strop + poddasze wykonuje się jako izolacyjne i można rzeczywiście uzyskać K=0,09.
Odwiedziłem www.izover.com oraz .se. Ma obu serwerach są przykłady izolowania OD ZEWNĄTRZ ścian nośnych z betonu i cegły. Są również pokazane sposoby izolowania ław fundamentowych i fundamentów. Co prawda ściana cegła/beton jak widziałem miała max K=0,2, ale to też chyba nieźle. Poza tym - wykończenie od zewnątrz izolacji ścian betonowych i ceglanych zwykle było zrobione przy użyciu cegły (klinkier?)
Gość: J.A.
2005-01-17 00:00
#9
Nie istnieje coś takiego jak izolacja od zewnętrz. Uczę fizyki i nie mąćcie. Potem słyszę np. ojciec do syna "zamknij drzwi bo zimno leci" zamiast ciepło ucieka. Albo nawet na tej stronie zupełnie nie inżynierskie rozwiązania mocno reklamowane kurtyny nad drzwiami. Te rysunki poglądowe to coś strasznego! Przecież część powietrza zabierana przez kurtynę spod sufitu wychodzi na zewnątrz, dołem tyle samo musi wejść ale chłodnego, cięższego, które ściele się przy podłodze. Czyli kurtyna wychładza pomieszczenie i napewno żaden inż. tego reklamować i sprzedawać nie powinien, chyba, że nie zna fizyki, ale czy to dalej jest inż...
Gość: T. Brzęczkowski
2005-01-17 00:00
#10
Od fizyki wazniejszy jest biznes, ale nie dla wszystkich, jak widać. Dzięki!
Gość: Flex
2005-01-18 00:00
#11
Szanowny Panie Praktykancie na stronach isovera jest kogiel mogiel, ale popatrz www.isover.se nie com, czy pl.
Gość: ja
2005-01-18 00:00
#12
Widzę, że dyskusja wywiązała się głównie nt. co jest łatwiej zamontować i wykonać. To, że izolację można wykonywać etapami jest pewnym udogodnieniem - nie każdego stać na ocieplenie całego budynku od razu, jednak można stracić później, gdy zniszczy się ściana zewnętrzna. Proponuję popatrzeć na rozkład temperatury w przegrodzie z izolacją zewnętrzną i wewnętrzną. W przypadku izolacji zewn. ściana osiąga temp. zero st.C bliżej powietrza zewnętrznego. W przypadku izolacji wewn., zero osiągamy bliżej pomieszczeń ogrzewanych, tak więc patrząc od zewnątrz, zimno "wnika głębiej", co może powodować wiele problemów np. nasiąkanie wilgocią, przemarzanie i niszczenie murów. To zdecydowanie jest wada. Co do tego, że ocieplanie od wewnątrz daje lepszą izolację - nieprawda. Robiłam obliczenia, i przy tej samej przegrodzie i izolacji ale umieszczonej raz na zewnątrz raz wewnętrz - lepsze wyniki daje izolacja zewnętrzna - znowu wada izol. wewn.
Gość: T. Brzęczkowski
2005-01-18 00:00
#13
Który materiał ulegnie korozji od mrozu jak jest suchy? Wilgoć wchodzi tylko od środka, powietrze stygnęc moze wodę oddać. Wejdź np. na www.isover.se w Szwecji tez miewają zimy. Skanska budowała np. w W-wie na ul. Galopu.Nie istnieją izolacje częsciowe to są ocieplenia. www.nie-co.pl
Gość: sasza
2005-01-19 00:00
#14
Kurtyny powietrzne to urządzenia polepszające komfort człowieka. Nikt nie mówi, że mają za zadanie ogrzewać pomieszczenie.
Gość: Flex
2005-01-19 00:00
#15
Ale kurtyny pogarszają komfor, podrażaja ogrzewanie, przynajmniej te reklamowane na tej stronie J.A ma rację rys. poglądowy jest nieprawdziwy.