Gość: Pucek
2006-08-30 00:00
#1
Instalacja odgromowa agregatów zewnętrznych
witam wylewnie,
zamontowaliśmy poważnej firmie tego lata klimatyzator split; agregat został umieszczony na dachu obiektu. Zaniewómiłem, gdy padło pytanie: a co z instalacją odgromową? Czy do obowiązku instalatora należy montaż takiej instalacji? ( raczej przyłącz do istniejącej już na dachu oczywiście), czy tez do administratora obiektu? W końcu to też kosztuje i chyba należy posiadać odpowiednie kwalifikacje. Czy są jakieś podstawy prawne? Dziekuję za ewentualne zainteresowanie tematem
Gość: aptacy@op.pl
2006-09-03 00:00
#2
Wszystkie poważne instytucje zatrudniają całą masę bardzo poważnych i nadgorliwych pracowników, którzy pod płaszczykiem solidnego odbioru szukają, do czego się doczepić przy odbiorze (wielu z nas to sam przeszedł). Co do instalacji odgromowej to nie mamy obowiązku budować i uzbrajać jednostkę o ile nie wystaje ponad najwyższy punkt budynku. Pyzatym jest skrzynka sterownicza (ROZDZIELNIA) powinna być zabezpieczona tzw iskiernikiem a to nie nasza broszka.
Oczywiście mogę się mylić, ale to napiszą koledzy po fachu.
Gość: Lolo
2006-09-04 00:00
#3
W zupełności zgadzam się z przedmówcą :)
Miałem kiedyś przypadek montażu większej ilości klimatyzatorów na terenie jednej z elektrowni. Umowę z inwestorem miałem jedynie na montaż oraz uruchomienie. Zasilanie było bo stronie Inwestora. Na dachu znalazło się w sumie 15 agregatów. Każdy w obudowe z tworzywa, posadowiony na bloczkach fundamenotwych bezpośrednio na poszyciu dachowym.
Rok później pojechałem tam ponownie dokonać przeglądu zamontowanych wcześniej jednostek. To co zobaczyłem przerosło moje oczekiwania. Przy każdym agregacie znajdowała się iglica (zwód pionowy) wyskości około 2,5 metrów połączony z odgromówką budynku. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajdował się spory komin. Mogę przesłać zdjęcia.
Pozdrawiam
  • 1