Gość: Leszek
2006-05-12 00:00
#1
Hałas - definicje i wielkości
Czy Poziom ciśnienia akustycznego dB(A) (dane np wg katalogu technicznego)
Można porównywać z średni poziom dźwięku A (dla hałasu ustalonego) wg PN-87/B-02151/02
W banku mamy zamontowany klimatyzator kasetonowy fujitsu Poziom ciśnienia akustycznego dB(A) min/max 45/52, ale skarżą się że jest zagłośno jak sprawdzić czy mieścimy się w normach z hałasem
Gość: szoł-men
2006-05-14 00:00
#2
ciśnienie akustyczne mierzy się w konkretnym miejscu, np. w oknie sąsiada (tam mają być spełnione warunki normowe)
a producenci podają ciśnienie akustyczne urzadzenia w danej odległości x od urządzenia, gdzie x musi być również podane w katalogu (certyfikaty CE chyba mówią, że hałas "katalogowy" musi być określony wg ściśle określonej metody, już nie pamietam szczegółow, ale nie w tym sęk).
Żeby przeliczyć ile dB(A) jest u sąsiada z urządzenia, to trzeba to przeliczyć (uwzględniając jeszcze warunki brzegowe, że dźwięk się odbija od przegród, częściowo może być pochłaniany, albo po odbiciu powodować dudnienie) - i to jest robota dla akustyka
albo wykonać pomiary.
Poza tym jeśli powołujesz sie na tę normę to chodzi ci o mieszkaniówkę ? jeśli klimatyzator wisi poprostu na elewacji to nie ma bata hałasuje sporo ponad normy. Bo klimatyzatory z definicji są głośne. A mieszkaniówka z definicji jest b.cicha.
Dlatego takie rzeczy ustawia się na dachach i to często w obudowie z ekranu akustycznego.
Gość: Leszek
2006-05-14 00:00
#3
Dzięki za informację, ale wtym przypadku chodziło mi o jednostkę wewnętrzną
Gość: Sławek
2006-06-21 00:00
#4
Tak czy inaczej trzeba zaprosić kogoś kto zrobi pomiary hałasu, on będzie wiedział czy zostały przekroczone maksymalne wartości, które zawarte w cytowanej przez Pana normie. Pozdrawiam.
  • 1