Gość: andrzej
2005-09-20 00:00
#1
ERGOLID EKO w instalacjach CO
Zamierzam wypelnic instalacje CO plynem Ergolid Eko zamiast woda.Ogrzewam kotlem kospel EKCO.L grzejniki stalowe plytowe Purmo. Lecz nie jestem do konca pewny czy to jest mozliwe i nie wplynie negatywnie na instalacje CO. chcialbym dodac ze dom jest niezamieszkaly przez dlugi okres sezonu grzewczegoi.Jezeli ktos posiada wiadomosci na ten temat to bylbym bardzo wdzieczny.
Pozdrawiam Andrzej
Gość: nn
2005-09-21 00:00
#2
Jesli chodzi o oddziaływanie chemiczne z instalacją to nie masz czego się obawiać do stężenia 30 % glikolu większość producentów urzadzeń dopuszcza stosowanie glikolu.
Problem moze być ze zwrostem oporów (z tego co pamiętam to glikol 30 % powoduje zwiekszenie oporów o 20 %). Jesli to domek jednorodzinny to mozesz spóbować wlać glikol i zmienić nastawy na grzejnikach na większe (np z 3 na Danfossie na 6, 7 albo N) moze to wystarczy. Jesli to nie wystarczy niestety konieczna będzie ocena (przeliczenie instalacj) i wymiana odcinków przewodów (wymiana pompy raczej nie wchodzi w grę, bo jest to pompa w kotle).

pozdrawiam.
Gość: Netia
2005-09-22 00:00
#3
Instalację c.o. można zalać płynem Ergolid, na pracę kotła nie ma to wpływu, jednak nie powinien być to koncentrat ze względu na uszczelki w pompie c.o. Należy go rozcieńczyć wodą zgodnie z instrukcją dołączaną płynu.

Gość: Mikrobi
2005-09-22 00:00
#4
W zasadzie, to pompa do glikolu powinna mieć specjalne uszczelnienia, glikol jest na tyle lepki i ma mniejszą gęstość od wody że moze wyciekać poprzez uszczelnienie.
Ale jesli producent dopuszcza, to czemu nie?
Gość: rafał
2008-09-14 00:00
#5
panowie widze ze jestescie w temacie i chcialbym uzyskac porady na temat czym zalac centralne. czy bedzie lepszy wspomniany wczesniej ergolid czy moze olej. zalalbym poprostu woda ale jest to w garazu i tylko od czaszu do czasu dede ogrzewal(w czasie malowania)i boje sie zeby mi poprostu nie zamarzlo. z tym ze znowu olej jest gesty i tez z pewnoscia bedzie stawialo wieksze opory pompce a malo tego to na scianie mam zwykle, starodawne panele stalowe i wiadomo ze one maja dosc maly przekroj.
  • 1