Gość:
2009-09-06 00:00
#1
Dokuczliwy hałas z mieszkań przenoszony wentylacją
Witam,
jestem nowo zarejestrowanym forumowiczem, jednocześnie laikiem w spr. wentylacji.
Chciałbym zasięgnąć opinii specjalistów z branży. Czy to jest normalne i dopuszczalne przez prawo zjawisko że słychać hałas i zapachy z mieszkania poniżej?
Budownictwo jest nowe, z 2007 roku, wentylacja jest wymuszona mechanicznie, w oknach mam nawiewniki aereco, w kuchni połączonej z salonem mam dwa otwory wentylacyjne - jeden do okapu i drugi luźny, oraz jeden w łazience. Mieszkam w tym lokalu od 12 miesięcy i dokąd mieszkanie piętro niżej było puste problemu nie było. Obecnie wprowadzili się nowi lokatorzy i zaczęły się problemy z hałasem. W kuchni z salonem mam dwie kratki wentylacyjne i oczywiście mam hałas stereo z tych kratek, mogę wszystko zrozumieć o czym sąsiedzi dyskutują podczas kolacji, to samo jest w łazience. Dopiero całkowite zamknięcie kratek zmniejsza hałas.
Jak można dewelopera zmusić do poprawy tej sytuacji?
Czy powinno stosować się środku zapobiegające przenoszeniu dźwięków i jakie?
Jak to możliwe, że zapach z kuchni sąsiada piętro niżej trafia do mojego mieszkania?
Proszę o porady i opinie w tej irytującej mnie sprawie ;)
Przypuszczam że firma poszła na oszczędności i zaniechano lepszych materiałów. podczas wykańczania mieszkania musiałem jeden otwór przenieść wyżej aby schować w zabudowie z karton gipsu rurę do okapu. Po odkręceniu sztucera siodłowego ukazał mi się otwór wycięty szlifierką kątową, to już pokazało jak bardzo partaczono robotę. Otwornice chyba nie są bardzo drogie i trudno dostępne, żeby ich używać na budowie. Ale cóż przebolałem nie nagłaśniałem tego problemu.
Obecne kłopoty są nie do zniesienia, głosy zakłócają mi normalne oglądanie telewizji.
Pozdrawiam,
Sebastian
Gość: spostrzegawczy
2009-09-06 00:00
#2
Otwornice do rur spiro ???
Niezłe Panie Perfekcyjny.
Możesz "przesunąć" kratki i dać pomiędzy trójnikiem z kanału pionowego a kratką z pół metra przewodu elastycznego ułożonego w S.
Są też elastyczne tłumiki ale potrzebujesz z 1 mb.
Pozwoli na to zabudowa GK ?.
Jeżeli nie to ciężko będzie cokolwiek zdziałać na samej kratce.
Dołóż do otworu kratki póki co kawałek włókniny filtracyjnej i przyklej taśmą po obwodzie do obudowy kratki.Zobacz czy pomogło i na ile.
Zapachy jeśli masz prawidłowo działającą mechaniczną wentylacje wyciągową ???
Pracuje "ciągle" ( wentylator dachowy )czy znów jakiś wynalazek aereco ?
Jakie kratki - producent ?
Kratki takie jak w hipermarketach czy znowu aereco ?
Dowiedz się.
Gość:
2009-09-06 00:00
#3
Gość: spostrzegawczy
2009-09-07 00:00
#4
Co do sposobu otworu to nie przeginaj.
Co do sąsiedztwa otworów okapu i anemostatu :
Czy są podpięte w jedną " rurę" ?
Jeżeli tak to MUSISZ mieć stale pracujący wentylator żeby było podciśnienie w kanałach.
Jak nie pracuje to powietrze robi cuda i " ucieka" z zapachami gdzie wygodnie.
Pomijam fakt wpięcia okapu i kratki w jeden kanał Spiro bo dla mnie to jaja jak berety-rada-myj często filtry tłuszczowe bo syf w zbiorczym kanale murowany.
Macie na dole pionu zbiorczego wyczystkę ?
Masz na odejściach takie klapy do regulacji-przepustnice czy cały pion jest na "goło" żeby wyregulować układ ?
Może masz na dachu tylko WYWIETRZAK grawitacyjny i dlatego taki problem z zapachami.
Hałas.
Nie wiem co Ci poradzić z tą kratką.
Jakieś "pudełka" wytłumiające z wlotami z boków a nie bezpośrednio " na przeciw" kanału wytłumione w środku będą wyglądać koszmarnie.
Spróbuj z tkaniną filtracyjną.
Na odległość nie poradzę.Idź do hurtowni wentylacyjnej - tylko wentylacyjnej a nie bimsa czy innego mieszańca towarowego i podpytaj o kogoś kto się zna na tym.Wydaj parę złotych na wizytę.
Gość: spostrzegawczy
2009-09-07 00:00
#5
Notabene ja nie daję zaworków/anemostatów w ścianę tylko w sufit.
Gość: Balandir
2009-09-07 00:00
#6
Witam. Bez projektu wentylacji trudno coś powiedzieć ale:
1. Prawdopodobnie masz jeden wspólny pion pod okapy z sąsiadami co powoduje, że gdy oni używają okapów powietrze jest wtłaczane do m.in. twojego mieszkania. Jedyne co możesz w tej sprawie zrobić to dać jedną lub nawet dwie klapy zwrotne (koszt ok 40xł/szt) + podłącz okap - powinno to ograniczyć przenikanie zapachów
2. Co do hałasu to są normy które regulują przenikanie dzwięku pomiędzy mieszkaniami ale dokładnie ich nie znam. Z reguły dla tego typu rozwiązania (kilka mieszkań do wspólnego pionu, na dachu wentylator wyciągowy) stosuje się tłumiki na przejściach przez stropy lub na odejściach do pomieszczeń . Na odejściu nie ma więc sprawdź w pionie.
3. Zwraca uwagę brak regulatora stałego wydatku na odejściu do twojego lokalu co powoduje, że prawdopodobnie cały wyciąg jest rozregulowany - a zatem nie są zapewnione odpowiednie wymiany powietrza w pomieszczeniach. Poproś dewelopera o stosowne pomiary potwierdzające skuteczność.
(przestawienie nastawy przez któregokolwiek z sąsiadów powodować będzie ponowne rozregulowanie systemu)
4. Jeżeli masz nawiewniki higrosterowalne aereco (regulujące ilość powietrza w zależności od wilgotności) może dochodzić do podciągania powietrza przez inne drogi w tym infiltrację oraz m.in. z pionu okapów co może być powodem przenikania zapachów. Najelpiej zablokować nawiewniki w pozycji otwartej. (zlikwidować higrosterowalność)
Gość: Korol
2009-09-08 00:00
#7
Sądząc, z tego co opisujesz, masz zainstalowaną w budynku wentylację mechaniczna zbiorczą - z wentylatorem wyciągowym zainstalowanym na dachu obsługującym wiele mieszkań. Ze zdjęcia widać ( o ile mogę dokładnie obejrzeć), piony wentylacji bytowej w izolacji termicznej i akustycznej z wełny mineralnej. Z obecności białej "obrączki" na ścianie wynika, że był tam zainstalowany anemostat wyciągowy (ew. zawór p.poż), którego funkcją jest regulacja odprowadzenia z pomieszczeń odpowiedniej ilości powietrza. Jeżeli sąsiedzi, których obsługuje ten sam pion wentylacyjny pozdejmowali lub rozregulowali system, to pretensje do sąsiadów - zabierają ci "przydziałowe" powietrze.
System taki jest bardzo trudno wyregulować i każda ingerencja "fachowców" od wykańczania mieszkań kończy się tragicznie. Niejednokrotnie widziałem jak zamieniali anemostaty regulacyjne na kratki ozdobne, zakładali dodatkowe wentylatory itp., nie zdając sobie sprawy z tego, ze w ten sposób psują komfort innym mieszkańcom budynku.
Co do zapachów, to na wyjściu do mieszkania powinien być zawór zwrotny, który zapobiega przedostawaniu się obcych zapachów, ale i tu jest jeden warunek;
w instrukcji "obsługi" lokalu powinien być zapis o maxmalnym wydatku wentylatora w okapie. Zazwyczaj jest to 150-200 m3/h. Obejrzyj sobie okapy sąsiadów mieszkających pod tobą lub nad. Z prawdopodobieństwem 99% mają zamontowane okapy z wydatkiem 300 i więcej m3/h. Zaprojektowane przewody odprowadzające zanieczyszczone powietrze z okapów nie są w stanie przepuścić takiej ilości powietrza przy włączonych kilku okapach. Jeżeli sam zamontujesz taki okap, to nawiewniki w oknie nie będą w stanie dopuścić do lokalu potrzebnej ilości świerzego powietrza i w ten sposób tworząc podciśnienie w kuchni spowodujesz wciąganie oparów w kanału wentylacji bytowej - wentylator dachowy nie będzie w stanie pokonać dodatkowych oporów.
Rada - w otworze "okapowym" zamontować zawór zwrotny szczelny (SMAY, Halton, Helios), w otworze wentylacji bytowej - anemostat regulacyjny.
Zarządac od spółdzielni sprawdzenia, czy ktoś sobie nie zamontował dodatkowego wentylatora, lub co tez możliwe, nie podpiął okapu do wentylacji bytowej.
Z hałasem nie wygrasz (POLSKA NORMA PN-87/B-02151/02), w dzień 40dB, w nocy 30dB, pod warunkiem, ze udowodnisz, że pochodzi on od urządzeń mechanicznych zamontowanych przez dewelopera, jeżeli przez lokatora - walczysz z lokatorem.
Norma nie przewiduje "przesłuchów" pomiędzy mieszkaniami.
Można na pionie pomiędzy piętrami zamontować tłumik rurowy, lecz wiąże się to z kosztami i rujnacją szachtu wentylacyjnego.
Gość: Balandir
2009-09-08 00:00
#8
Z tego co pamiętam to inna norma określa izolacyjność akustyczną przegród ścian pomiędzy mieszkaniami i na nią możnaby się powołać.
Gość: Korol
2009-09-08 00:00
#9
Mówimy o izolacyjności akustycznej przenoszonej kanałami wentylacji mechanicznej. Nie wiem, czy jakas norma to precyzuje.
Gość: Balandir
2009-09-08 00:00
#10
Gość: Seba1977
2009-10-16 00:00
#11
Dziękuję za wasze podpowiedzi w drażniącej mnie sprawie.
Na razie zlikwidowałem hałas na wentylacji okapu poprzez zastosowanie 1,5 metra elastycznego przewodu wentylacyjnego Sonoduct.
Wentylacja bytowa dalej przenosi głośne rozmowy z sąsiednich mieszkań i z tym niewiele da się zrobić. Pod zabudowę g/k raczej już nie schowam (chyba że przy następnym remoncie). Może są jakieś tłumiki do zastosowania w miejsce anemostatu wywiewnego?
Wiem na pewno, że przewód elastyczny Sonoduct świetnie wytłumiłby te dźwięki, ale z tym wiążą się przeróbki instalacyjne i budowlane.
Pozostaje jeszcze cofanie się zapachów przenoszonych wentylacją wyciągową od okapów. Jak doczytałem w instrukcji mieszkania można podłączać okapy o maksymalnej wydajności 250 m3/h. Natomiast deweloper zastosował okapy Faber Stilo 36, które mają efektywność 600 m3/h. Fakt okapy są dwu-funkcyjne i niekoniecznie muszą być podłączane pod kanały wentylacyjne. Jednak każdy we własnym zakresie podłącza przewodami elastycznymi i jest poważny problem z cofaniem się smrodu z czyjejś kuchni do mieszkań.
Deweloper pewnie celowo nie podłączał tych okapów do instalacji wentylacyjnej, przez co uniknie odpowiedzialności.
Co ciekawe na mojej rurze wentylacyjnej do okapu mam założone 3 klapy zwrotne, jedna wbudowana w sam okap i dwie dodatkowe w odstępach co 0,5 metra, jednak smród z wentylacji cofa się nadal. Czy są jakieś klapy zwrotne szczelne z gumowymi uszczelkami?
Dziękuję raz jeszcze za pomoc i może ktoś jeszcze conieco podpowie w tej kuriozalnej sprawie.
Gość: zofija
2017-07-31 12:43
#12
No masakra z tym hałasem, ale chyba nic więcej oprócz zamknięcia okien nie da si zrobić. A wentylacja potrzebna, bo przecież w mieszkaniach się gotuje itd, musi być wywiew oparów przez okap.
  • 1