Gość: Maciej
2006-08-07 00:00
Dodatkowa izolacja wewnętrzna przewodu spalinowego c.o.????
Witam.
Prawie rok temu zmienialem ogrzewanie w moim mieszkaniu w kamienicy z pieca weglowego na instalacje c.o. z piecem gazowym. Dzisiaj dostalem zawiadomienie od administracji ktore nie bardzo rozumiem i zastanawiam sie jaka ma podstawe prawna. Oto jego tresc:
"W wyniku przeprowadzonej kontroli przewodów spalinowo - wentylacyjno dymowych w budynku przy ul.XXXXX, stwierdzono że w Pana mieszkaniu przewód spalinowy od podłączonego pieca c.o /gazowego/ nie posiada wymaganej dodatkowej izolacji wewnetrznej zapobiegajacej zamakaniu scian. W związku z powyżsym zobowiazuje Pana do niezwlocznego usuniecia usterki."
Niezabardzo to rozumiem i dlatego mam kilka pytan do osub lepiej znajacych sie na tego typu rzeczach:
- czy zmieniylo sie cos w prawie ze po roku urzytkowania instalacji c.o. musze przeprowadzac jej, opisane wyrzej, ocieplanie?? Dodam jeszcze tylko ze moja sasiadka ktora piec gazowy ma od +/- 30lat dostala pismo o podobnej tresci.
- co grozi mi jezeli nie przeprowadze naprawy tej usterki?? Czy administracja ma jakies podstawy prawne do narzucenia na mnie obowiazku jej naprawy??
- naczym polega to ocieplanie i z jakimi kosztami sie wiaze??
Gość: Janantoine
2006-12-11 00:00
Re:Dodatkowa izolacja wewnętrzna przewodu spalinowego c.o.????
MAcieju kłania się otografia.Ale ad meritum.
Jesli pisza o przewodzie w mieszkaniu to Twoja sprawa.Dobrze jesli miałby on izolację ale NA ZEWNATRZ nie w środku przewodu.Ta izolacja zapobiegnie schłodzeniu spalin przez to lepeij funkcjonuje komin.ALE BZDURĄ JEST ŻE W WYNIKU JEJ BRAKU ZAMAKAJĄ ŚCIANY.
Natomiast innym problemem jest brak izolacji wkładu kominowego stalowego, ew wkład jednościenny.Wtedy głównie wykrapla sie woda ze spalin ALE WEWNĄTRZ PRZEWODU.Natomiast na zwnatrz tj.pomiedzy wkładem kominowym a samym kanałem kominowym wykraplanie wilgoci nie nastepuje lu w marginalnym stopniu.Nie masz obowiazku wykonywania takich bzdurnych nakazów.Tym bardziej ,iz zastosowanie ocieplenia wewnątrz przewodu grozić moze poważnymi konsekwencjami.Poczynajac od pożaru wewnątrz przewodu do osadzania się zanieczyszczeń i zawilgacania izolacji.
Każda decyzja nakzaująca Tobie wykonanie takich prac winna podac przepis prawny i to nie ogólnie a szczegółowo.
Nadto warto wiedzieć ,iż osoba podejmujaca takie decyzje w ramach ADM wiina miec właściwe kwalifikacje (uprawnienia budowlane) poniewąz taka ocena techniczna wymaga takich kwalifikacji.
Pozdrwaiam