Gość: Marcin
2005-01-20 00:00
#1
Dobór wentylatora do stanowiska badawczego: pożarów testowych
Witam wszystkich!
Od razu powiem, ze nie konczylem wentylacji, tylko SGSP. Mam jednak nadzieje, ze znajdzie sie ktos kto zechce mi pomoc. Moj problem dotyczy doboru wentylatora do przewodu (wielkosc uzaleznie od wentylatora), ktorym bede odprowadzal dymy i gazy pozarowe ze stanowiska (spalanie benzenu, drewna do pozarow testowych). Okap ma wymiary 3x3m. Musze zastosowac wentylator o odpowiedniej odpornosci ogniowej, ale jak dobrac jego wydatek i sprez? Wiadomo chodzi o to, zeby caly dym zostal wyciagniety na zewnatrz. Nie wiem o jakich mniej wiecej parametrach bedzie z powodzeniem wystarczajacy.
Gość: Sascha
2005-01-20 00:00
#2
W okapach kuchennych stosuje się zasadę: taki strumień powietrza, aby po przeliczeniu przez powierzchnię okapu (tutaj: 3x3m) uzyskać prędkość strumienia ( "prędkość porywania") około 0,3-0,5 m/s. U Ciebie będzie to ~9.700 - 16.200m3/h. Sporo powietrza. Warto przemyśleć jak duże będą te "pożary kontrolowane". Może okap jest lekko przewymiarowany?
Warto instalacją nawiewną wymusić lekkie nadciśnienie w pomieszczeniu.
Sugeruję kontakt z doświadczonym w technologii porojektantem
Gość: Marcin
2005-01-20 00:00
#3
Dzieki to juz jakis trop, ale... czy 0,5m/s to nie za malo zeby caly dym wciagnelo mi do przewodu??? Okap musi byc taki bo pokrywa swa pow. stanowisko badawcze. Hala ma wymiary szer15xdlug70xwys10m - spora, jezeli zastosuje nawiew (nadcis. jakiego rzedu?) to wowczas moge przyjac "slabszy" wentylator, a wydatek bede mial taki jak w przypadku bez nawiewu i "mocniejszego" wentylatora????Pozdrawiam
Gość: Sascha
2005-01-20 00:00
#4
No właśnie. Dlatego sugerowałem kontakt z projektantem doświadczonym w technologii. Niestety, to nie moja działka. Ale sądzę, że na forum lub gdzie indziej znajdziesz takowego
Gość:
2005-01-21 00:00
#5
Do twoich celów proponowałbym przyjąć prędkość powietrza w płaszczyźnie okapu 0,5-1,0 m/s. Czyli dla okapu 3x3m - 32 400 m3/h (dużo, prawda?). Oczywiście prędkość ta zależy od takich czynników jak: wysokości umieszczenia okapu nad stanowiskiem badawczym, różnicy temperatur spalin i pomieszczenia, kształtu okapu. Temat ten jest dość dobrze opisany w literaturze fachowej. Wielkość spężu wentylatora zależy oczywiście od długości i kształtu przewodów odprowadzających spaliny. Sprawą niezwykle istotną jest także doprowadzenie takiej samej ilości powietrza jaka jest usuwana. Przy tej ilości (~10,8kg/s) wskazane jest doprowadzanie go bezpośrednio w rejon stanowiska badawczego. W innym przypadku (gzieś do hali) musisz się liczyć z koniecznością jego ogrzewania (dla dt=38K - Q =412kW). Na koniec - wentylator musi mieć możliwość ciągłej pracy w temperaturze mieszaniny spalin i powietrza usuwanego, a tą trzeba obliczyć.
  • 1