Gość: Robert
2006-11-22 00:00
#1
Dlaczego ubywa argonu w szybach zespolonych?
Ostatnio pojawiło się ciekawe zagadnienie.
A mianowicie jeden z producentów ram do okien stwierdził "po cichu" że szyby które mają k=1,1 utrzymują ten stan przez góra 5-6 lat.
Po tym okresie, w wyniku pracy mechanicznej całego okna, podobno ubyła gazu w szybie w wyniku czego k rośnie do wielkości charakteryzującej zwykle szyby ...np 2,5.
Ubytek gazu tłumaczy trudnościami producentów z ich doszczelnieniem.
Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem?
Gość: T. Brzęczkowski
2006-11-22 00:00
#2
Argon nie ma wpływu na przenikalność cieplną szyb zespolonych! Jest on pompowany miedzy szyby z powodów czysto technologicznych. Gazy szlachetne nie zawierają wilgoci. Gdyby nie używano argonu, szyby zespolone zaparowywałby zimą od środka. Argon przenika powoli przez uszczelkę i jest zastępowanu powietrzem suchym (uszczelka ma elementy higroskopijne). Dodam, że kidyś produkowałem okna "Paltmo" . Po argonie nie ma śladu już po roku.
Gość: T. Brzęczkowski
2006-11-22 00:00
#3
jest, co prawda, gorszym przewodnikiem od powietrza ale to ma przy tej grubości, i przy głównie emisji ciepła przez podczerwień (na którą nie ma wpływu) sprawa zupełnie pomijalna. Uwypuklana jest przez sprzedawców okien (choć wszystkie zespolone okna to mają)
Gość: Robert
2006-11-22 00:00
#4
Czyli obecność gazu lub jego brak w szybie nie wpływa na jej izolacyjność?
Bo jakiś czas temu pisał Pan że jakieś super szyby z Kryptonem lub czymś podobnym:) (mogłem tu polić pierwiastek) są super dla domków wg BBR?
Gość: T. Brzęczkowski
2006-11-23 00:00
#5
Argon i krypton mają podobnie (0.017W/m2xC)(chyba)(powietrze suche chyba 0.023) natomiast okno to głównie podczerwień czyli szyba (jedna) ze związkami srebra. handlowa nazwa to termoflot. Gdyby przewodzenie miało zasadniczy wpływ na izolacyjność okna to okno trzy szybowe miałoby 0.06 jak pakiet ma 1.1
Gość: T. Brzęczkowski
2006-11-23 00:00
#6
Do tej pory wspomagaliśmy się okiennicami z izolatorem od srodka (latem też się przdają). Finowie pracowali na "wdmuchiwaniem" na noc granulatu między szyby, ale część granylek się przyklejała...
Gość: T. Brzęczkowski
2006-11-24 00:00
#7
Jeszcze Panie Robercie co do naszej dyskusji o audycie i wzorach, Jeżeli pakiet 4mm szyba +16 mm argon (przynajmniej na początku)+ 6mm szyba termoflot ma 1.1W/m2 xC to ile mają dwa takie pakiety obok siebie w jednym oknie?
Gość: foks
2014-10-24 09:39
#8
czy ktoś próbował uzupełnić argonem stary wkład szybowy ? w warunkach domowych pocenie szyb w 12letnich oknach z firmy panorama 2000 mam już dosyć lec strugami woda chce sam wpuścić otworkiem z dołu i wypierać powietrze otworkiem od góry powietrze uzupełniając argon i zaślepić co myślicie w domu mam wentylacje wietrze itd. Nic nie daje zakupiłem osuszacz pomieszczeń faktycznie z noc wyłapie sporo woda następnej nocy znów para na oknach i leje się z parapetów jakaś masakra od kilu lata te okna nie mają na ramkach żadnego oznaczenia model Panorama 2000 chyba firma Norma - lub oknoplast sam niewiem czy uzupełnienie gazem cos da ?
Gość: czekan
2014-10-28 16:13
#9
Prawdopodobnie chodzi Ci o norme2000, która to jest dystrybutorem różnych producentów okiennych i mają w ofercie cuda wianki od aluplasta po brugmanna. Sam profil panorama2000 to też leciwy przeżytek i może warto byłoby dokonac wymiany. Samo wypełnienie szlachetem nierealne w takich warunkach jak je przedstawiasz, nie wspomnę o tym skąd Ty weźmiesz na taki eksperyment argon czy krypton :D
Skontaktuj się ze specjalistami, którzy wymienią Ci same pakiety szybowe. Innego rozwiązania jeszcze poza całkowitą wymianą stolarki nie widzę.
Gość: ~wchod
2014-12-18 09:42
#10
w temacie - argon techniczny można zostać jako gaz używany w spawalnictwie do stali nierdzewnej. jak najbardziej jest osiągalny na rynku.
Gość: foks
2015-01-05 14:56
#11
Nic nowego wiadomo ze jest łatwo deostepny czy ktos uzupełniał i z jakim efektem moje okna nie płacza lecz leją wode po parapecie tak są zaparawane ze to tragedia całe szyby -5Cna zewnatrz
Gość: komo
2015-01-06 15:57
#12
czytam i oczom nie wierzę. Można napełnić szyby argonem bez problemu. Sam tego nie zrobisz ale firma która u mnie to robiła - już tak . Firma nazywa się Argonos. Napełnili mi szyby argonem i przestały parować. Nie parowały co prawda mocno i nie lało sie z nich tak jak komuś tutaj ale u mnie pomogło.
Gość: Krzych
2016-01-26 16:32
#13
Jak droga jest taka usługa?
Gość: Krzysiek
2016-06-13 13:54
#14
Panowie
10 lat doświadczenia w stolarce otworowej, ogrodach zimowych i gankach w UK, gdzie jak wiadomo lub nie, zabudowa jednorodzinna lub bliźniacza co przekłada się na naprawdę duża ilość okien w praktyce.
Do sprawy. Są 2 rzeczy, a nawet 3
1- szyba
2 - ramka
3 - wypełnienie
Szyba może być w kilku wariantach powlekania. Jak dla mnie najlepsza opcja to k-glass pilkingtona. Tyle że jest tutaj też pewien myk. W PL polkington nie ma szyby 4mm k-glass a jedynie 6mm. Każdy mm wpływa na współczynnik K więc możliwe że dając pakiet z 2x6mm będzie to samo co 2x4mm z argonem
Ramka. Szyba zaczyna się pocić jak sorbent na wilgoć osiągnie 100% swojej pochłanialności. Więc jeżeli wilgoć się pojawia to zaczyna cyrkulować wewnątrz pakietu a sorbent już tego nie pochłania.
Co do wypełnienia. Z praktycznego punktu max 6 lat i argonu ni ma :) Wszystko zależy w jaki sposób szyba jest klejona.

Dopełnianie Argonem to bardzo prosta sprawa. Małe urządzenie do pomiaru, butla i trochę miejsca. Można się pokusić nawet o wymianę sorbentu, Kwestia dobrego pomysłu jak to szybko i sprawnie zrobić u klienta.

Osobiście polecam pakiety 3 szybowe bez parcia na argon, ale z lepszą szybą. Jak dla mnie Argon to chwyt reklamowy.
Gość: Gość
2016-12-13 10:47
#15
witam,
poczytałem i niektóre argumenty mną wstrząsnęły. Pozwolicie że się do nich ustosunkuję .
1. wbrew twierdzeniom któregoś z Panów Argon ma wpływ na przewodność cieplną. Włos mi się jeży jak widzę takie stwierdzenia. Są na to badania, cały świat napełnia szyby argonem a ktoś się wyrywa że to nic nie daje. Nie są to również względy technologiczne bo gaz szlachetny nie jest suchy dlatego , że jest szlachetny tylko dlatego , że był sprężony i podczas jego sprężania został osuszony. To samo dzieje się ze sprężonym powietrzem. Podczas sprężania pojawia się skroplina która jest separowana i to jest właśnie ta wilgoć która odchodzi z np powietrza przy sprężaniu. Żeby raz na zawsze rozwiać wątpliwości odnośnie przewodności cieplnej szyby to wygląda to mniej więcej tak.
- szyba zespolona 4/16/4 mm na zwykłym szkle bez argonu ( nie termofloat) wsp k lub U = 3w/mkw (wat na metr kwadratowy)
-szyba zespolona 4/16/4 mm na szkle termofloat bez argonu wsp K lub U =1,5 do 1,4 ( w zależności od źródła- literatura różnie to podaje)
- szyba zespolona 4/16/4 na szkle termofloat z argonem wsp k lub U= 1,1 do nawet 0,9 W/mkw ( ponownie różne wartości w zależności or źródła.
Więc agron obniża przewodność cieplną szyby o wartość 0,3 - 0,6 W/mkw. Czy to dużo ????? Tak kurde to zaj...... dużo bo metrów kwadratowych szyb trochę jest i nagle robi sie z tego kilka watów oszczędności ( albo nie gdy argonu brak) które pracują w kazdej minucie kiedy na zewnątrz i wewnątrz mamy różnice temperatur. Ta szyba to bariera dla zimna tym skuteczniejsza czym jej współczynnik jest niższy więc subiektywnie stwierdzam , że 0,6 wata do DUŻOOOO.
2.Kolejny wpis do sprostowania. Pana Krzyśka z dnia 2016-06-13. Mam nadzieję że miał on na myśli parowanie szyb wewnątrz pakietu od strony ramki dystansowej. Wtedy zgoda . Ale jeśli szyba tam paruje to znaczy , że pakiet jest rozszczelniony i trzeba go wymienić .Sorbent wysycił się wilgocią mając bezpośredni , intensywny kontakt z wilgotnym powietrzem. Sorbentu w szybie z reguły jest na tyle dużo , że szczelna sprawna szyba zespolona nie jest w stanie go wysycić w swoim okresie "życia" (użytkowania). Jeśli natomiast Pan miał na myśli parowanie za stronie zewnętrznej od strony mieszkania to bzdura bo co ma piernik do wiatraka???, Sorbent ma za zadanie związać wilgoć która pojawi się wewnątrz szyby zespolonej i nie ma ABSOLUTNIE nic wspólnego z jej parowaniem na zewnątrz od strony mieszkania.
To tyle jeśli chodzi o uściślenie tematu . Mam nadzieję , że pomogłem.