Gość: Robert
2005-07-09 00:00
#1
Czyszczenie kanałów elastycznych typu SONODEC
Witam !
Mam pytanie odnośnie możliwości późniejszego czyszczenia elastycznych kanałów wentylacji mechanicznej(bez klimatyzacji). Chodzi o wentylację mechaniczną w domu jednorodzinnym. Z moich obserwacji okiem laika przewody te wydają się zbyt delikatne (w przeciwieństwie do przewodów sztywnych), żeby dało się je w ogóle później czyścić.
Stąd moje pytanie : Czy takie kanały w ogóle się czyści?
Wszystkie firmy z jakimi się zetknąłem proponują mi takie przewody - ja natomiast zastanawiam się, czy nie są lepszym rozwiązaniem przewody sztywne z odpowiednim rozplanowaniem otworów rewizyjnych. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Gość: Wentylek
2005-07-09 00:00
#2
Przy wentylacji wyciągowo nadmuchowej (a montuję wyłącznie taką) nie zauwazyłem konieczności czyszczenia. Przeciągaliśmy czystą bawełnę przez 10 letnie kanały i było Ok. Dlaczego? w kanałach nawiewowych nie ma wilgoci więc nic się nie rozwija. W wyciągowych wilgoć jest "grzybki" się zdażają (i to dużo), ale w takiej wentylacji nie występuje zjawisko cofki z "mokrych" kanałów. Ważna też jest jakość filtrów i odseparowanie wlotu od wylotu. W niektórych centralach wymiennik "wciskany" jest na pasek gąbki, która z czasem "siada" i zarodniki pleśni z kanałów mokrych mogą dostawać się do nawiewu. Pazdro.
Gość: spostrzegawczy
2005-07-09 00:00
#3
Jak prowadzisz kanały- sa zabudowane czy nie? poddasze użytkowe czy nie? Musi być Sonodec czy moze być tłumik elastyczny lub sztywny a stosujesz ISODEC...
Gość: Robert
2005-07-13 00:00
#4
Kanały będą zabudowane płytami kartonowo-gipsowymi. Poddasze jest użytkowe. Wydaje mi się, że nie musi być Sondodec. Jestem jeszcze na etapie projektowania tak, że każde rozwiązanie wydaje mi sie jeszcze możliwe.
Gość: spostrzegawczy
2005-07-13 00:00
#5
Nie znam projektu- Ja zastosowałbym główne ciągi sztywne (przewody Spiro)ze wzgledu na opory z rewizjami jeżeli byłoby miejsce upchnąłbym również puszki rozprężne ( jeden wlot kilka wyjść i na nich przepustnice) Odejścia przewody elastyczne...Wszystko zależy od budynku...Filtry sprawdzać i wymieniać jak wysyczał Wentylek...W biurach z amstrongiem poprostu odpinałem do czyszczenia przewody elastyczne albo od razu wymieniałem na nowe...
  • 1